| IonelaBianca a întrebat:

E o dilema care ma deranjeaza oarecum.
Fiecare femeie mai invarsta care am intalnit-o ar fi recunoscut ca intr-o perioada barbatul lor le-a inselat, dar ce ma mira e faptul ca ele au trecut peste acest aspect, si intr-un fel am crescut pe o idee cum ca barbatii tot barati vor fi si ca ceea ce conteaza e faptul ca se intorc inapoi la ce iubesc. Eu nu inteleg acum, trebuie sa ma astept ca o sa fiu si eu la randul meu inselata macar odata de barbat?

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cel putin o data este inevitabil...

| milan9 a răspuns:

Nu e normal sa fii inselata. Daca vei accepta o data se va mai intampla de inca o mie de ori...
Ia-ti masuri de precautie si fal sa stie ca nu concepi asa ceva! sad

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă cam târziu...

| milan9 a răspuns:

Pentru a ti se confirma firescul, normalitatea unei relatii de amiciţie, de prietenie, trebuie ţinut cont că prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale: interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc... happy

| danay72 a răspuns:

Nu, o persoana care insala nnu iubeste cu adevarat.Nu e o scuza, cum o femeie poate fi fidela si un barbat poate.Pe situl jw.org sectiunea cupluri sunt articole utile.

| Blamely a răspuns:

Depinde de persoana de care te îndrăgosteşti, e deja misoginism să spui că toţi bărbaţii înşeală.
Dar dacă asta se întâmplă, iar tu pur şi simplu ierţi pentru că "îl iubeşti" atunci n-ai nici demnitate nici respect de sine.

| elyfel a răspuns:

Daca o femeie pune suflet in aceea relatie si este si de lunga durata logic ca nu va suporta idea inselarii. Daca ti s-ar intampla sa te insele odata dar sa zicem ca lui intr-adevar I-ar parea rau si ti-ar si demonstra lucru. Poate ai ierta mai usor.Da 1 data ti se poate intampla dar cand se repeta gata i-ai dat papucii

| marin81 a răspuns:

Asta este o conceptie gresita, Nu toti barbatii isi inseala femeile, la fel cum nici toate femeile nu isi inseala barbatii/ Desigur tentatii sunt dar asta nu inseamna ca toti pot fi pusi in aceeasi oala/ Tu trebuie sa treci peste aceasta ideologie si sa vezi viitorul nu asa cum ti s-a bagat in cap, din contra

| Disharmony a răspuns:

Da, așa cum te poți aștepta să faci cancer. Nu mai trăi după experiențele și convingerile altora, lasă-ți viață așa cum e - aleatorie și imprevizibilă.

| RedDeath a răspuns:

Nu trebuie sa astepti sa fi inselata de un barbat, nu esti carpa lor! daca e un un animal tembel si retardat in calduri, da-l incolo! Si cauta-ti altul! daca stii cum sa te comporti cu el si cum sa il manipulezi, nu te va insela.

| Kamiichu a răspuns:

E o intrebare buna, si eu m-am gandit la asta. Cred ca depinde de barbatul de care te indragostesti, de obicei barbatii cand se plictisesc de femeia pe care o au acasa si dau o fuga si la altele, e daca apare monotonia, daca apare monotonia ar trebui sa va reiventati, sa faceti lucruri noi, sa nu ne lasam plictisiti unii de alti. Consider ca atunci cand iubesti pe cineva, cand iti gasesti jumatatea nu mai ai ochi pentru altcineva si ar trebui sa te gandesti "ce are el/ea si al meu/a mea nu are? de ce sa distrug o relatie, o casnicie pentru o noapte cu altcineva in care nu se implica sentimente cand pot avea acasa parte de tot?". Sunt si femei care inseala, dar asta nu inseamna ca toti suntem la fel, nu trebuie sa gandesti asa despre toti dar nici nu trebuie sa te gandesti ca tu nu poti fii niciodata inselata, trebuie sa te situezi cam la mijloc, parera mea. Bafta oricum!

| NoRegretsxx a răspuns:

Esti realista. Bravo tie. Da toti barbatii inseala mai devreme sau mai tarziu.
Sunt sigura de asta si cu cat esti mai indiferenta cu atat o sa iti fie mai bine.
Pentru ca e in natura lor.
Ei se nasc bigami. Iti comvine sau nu asta e realitatea.
Eu cu greu am inteles asta si din pacate m-am comvins ca asa e.