| Lupică27 a întrebat:

Este un curent tot mai raspandit in Romania care mi se pare exagerat, ultra cocolosirea copiilor din ziua de astazi.
Dusi cu masina, luati cu masina, dusi de manuta, luati de manuta, au viata programata, meditatii, inot, iar meditatii, scoala, iar meditatii, nu mai vezi copii la joaca cu un bat in mana sau intr-un copac ca nu au voie pentru ca e posibil sa se loveasca sa faca buna si doamne fereste sa faca BUBA.
Nu-i lasa sa alerge, sa se joace, sa respire, efectiv nu au voie sa faca nimic poate li se ia luciul de pe ei si se defecteaza.
Am un vecin aici isi ia baiatu de mana il duce la masina nu cumva sa il manance dinozaurii pe drum dupa care il duce cu masina la scoala. Scoala care se situeaza la maxim 200 de metri de bloc.
Alta data am vazut o mamica care se vaita la alte persoana ca al ei copil avea cateva muscaturi de tantar si eu ma gandeam bine ca nu l-au mancat dionzaurii, e penibil, absolut penibil, de parca e prima data cand rasa umana se perpetua si vezi doamne nu a mai avut nimeni copii pana la ciudatii astia de parinti din ziua de astazi.
Oare din baietii generatiilor viitoare vor iesi barbati sau ce naiba vor iesi?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ai dreptate cu chestiile acestea, parintii actuali sunt de genul celor care citesc carti motivationale dar care nu au citit niciodata o carte "adevarata", parintii actuali care fac cursuri de parenting (pe bune!?) cursuri care sunt realizate si facute tot de niste harbarnisti in ale vietii care pe aceleasi principii gersite isi educa copiii, adica inveti de la cei mai "buni" cu alte cuvinte
La fel observ si eu chestia cu luatul de manuta si dus la scoala, mai rau este ca desi au scoli in cartier (eu asa imi aduc aminte faptul ca inscrierea la scoala este in functie de zona in care locuiesti) fac mutatie doar ca sa isi duca copii la alte scoli, si desi ei ca parinti sunt vanzatori la supermaket au aere si vor ca toti copiii lor sa ajunga cel putin ingineri la NASA!
Desi, pentru ca, copiii acestia "superdotati" sa ia BAC-ul, ii pregatesc din clasa a 5-a la toate materiile principale, in timp ce pe mine si generatia mea, parintii nu ne-au pregatit la absolut nicio materie, nu ca nu aveau bani ci pentru ca nu era ok sa faci pregatire la limba si literatura romana,geografie, istorie, fizica, chimie, engleza etc (matematica a fost de cand lumea mana in mana cu meditatia, este cam cea mai dificila materie dintre toatewinking )
cand vin de la servici pe bulevardele mari numai ai loc ca prima banda este ocupata de sute de masini care-si iau copii de la scoala!

Aceasta cocolasire cum ai zis, in fond creaza inadaptati, viitori golanasi care dau altora bullying (pentru ca ei nu stiu ce inseama teama de parinti si nici repercursiunile), nu au teama de nimeni si nimic, nu au bun simt marea lor majoritate!

la modul general copiii din ziua de astazi sunt precum in reclama aceea daca va aduceti aminte cand 2 adulti jucau tenis de masa, si un pusti cu ochelari se uita la ei, unul dintre cei 2 baieti maturi ii intinde o paleta si ii spune -pustiule joaca cu noi!" la care pustiul i-a paleta in mana se uita la ea si zice o faza virala " -de unde se porneste?" geniala reclama si cam releva realitatea!

ps: nu pot acoperi aici toate cazurile posibile raportate la copiii din ziua de azi, am atacat doar anumite aspecte!

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Nu conteaza ca n-ai putut acoperi toate aspectele, este important ca ai acoperit ce mi-a scapat mie :d multumesc!
Geniala faza cu paleta laughing
Oricum tot ce ai spus e perfect real si ma bucur ca le-ai adus in evidenta, nici pe trotuar nu poti trece de parinti care se ingramadesc intre ei sa vada cand iese printul de la ore sa il ia cu elicopterul.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Cu placere, zici ca suntem ying si yang, ce nu acopera unul completeaza celalalt, bun asa! laughing

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ehhh odata esti si tu serios in ce scrii, si ai si dreptate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da breh. Iese o pl. O sa moara pe capete cand ies de sub umbrela parintilor.

| Fatamuntilor a răspuns:

Lupusor(aici te alint), la tine cum a fost? te duceau ai tai la scoala cu masina?
din pacate ai drepate. Daca s-ar putea ar pune parcari la intrarea in clasa..Probabil si parintii lor au fost dusi la fel.Presupund si parintii au fost nascuti dupa revolutie.
Pana la urma lucruri nasoale se pot intampla si in interiorul scolii.
Eu tin minte ca in scoala primara mergeam singura la scoala.Invatoarea ne trecea strada, oricum pe timpul al exista patrule scolare de circulatir.Generatia mea a rezistat fara sa patim ceva.

| Lupică27 explică (pentru Fatamuntilor):

Ma gandeam ca m-ai blocat dupa ultima discutie, nu esti dusmanoasa.
Ma duceau ai mei cu elicopterul si ma lasau la geam, eu saream direct in clasa ca eram la etajul 2 al scolii.
eu sunt nascut in '93 si cand eram eu mic erau smecheri mai periculosi decat acum si nu se mai vaita nimeni.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Ce sa-ti fac tu ai prins vremurile cu Chuck Norris, pustii actuali traiesc in era "sabiei laser"winking

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Sincer, n-as vrea sa fiu taiat de vreo sabie laser.
Poate cheama vreun sith lord camatar si scoate sabia laser.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Da, sabia laser laughing

ai inteles la ce ma refer, noi am avut o copilarie in care o dadeai parte in parte cu altii de varsta ta pentru ierarhia din grup, erau gasti, erau batai etc

marea majoritate a fatalailor din ziua de azi, cand ii vad ca au si ei 14-16 ani cu tigarile in bot si se dau golani, imi vine sa rad
ei au invatat "smecheria" de la altii de pe vlogguri, generatia mea eram veridici ca am crescut pe strada printre cei mai rai oameni, de etnie si nu numai!

este o diferenta enorma!

dar cred ca stii la fel de bine ca si mine chestiile acesteawinking

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Lupică27):

Nu am pe nimeni la ignor.De fapt am pus pe cineva, experimental, dar care se afla pe lista de useri suspendati si nu a mai intrat de ani buni.Cand cineva o ia aratatura, nu bag in seama. oricum faceam chat acoolo.

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Da, stiu tot pe strada am crescut si eu, daca mergeam in alte cartiere eram luati la intrebari de unde suntem si ce cautam pe acolo, ehe, ce vremuri...fiecare teritoriul lui

| J0B0MAT a răspuns:

Mi se pare că mai mulți sunt cei vai de capul lor, care înjură ca la ușa cortului, se bat, droghează, fumează, beau, violează, deci efectiv nu au primit nicio educație, cu atât mai puțin prea multă.
Nici prea multe meditații peste meditații și să nu ai timp să respiri, să te joci nu sunt în regulă. Dar dintre educație zero și prea multă educație, mai bine ultima.
Chiar nu văd că majoritatea elevilor, copiilor din România suferă de prea multă educație, din contră.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu confunda cocoloșirea cu educația. Copiii de care vorbește tipul sunt râzgâiați, un fel de domnul Goe.

| Lupică27 explică (pentru J0B0MAT):

Pai asa ceva ies din cei tinuti in puf 24 din 24, stai tu linistit.

| J0B0MAT a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Nu confund.Am spus că nu sunt bune excesele în nimic.Dar majoritatea copiilor nu sunt prea cocoloșiți, învățați ce e bine și ce nu.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Lupică27):

Mi-e greu să cred că cineva care știe 3 limbi, practică sporturi, dansuri, pictează sau cântă la un instrument, ajunge să stea pe borduri să înjure și să violeze alți copii prin băi.Se poate întâmpla, dar nu ăsta e tiparul general al delincvenților.Astfel ajung cei ai căror părinți nu prea le acordă atenție, iubire, nu îi învață lucruri bune și nu îi educă așa cum trebuie.Cei prea cocoloșiți de părinți ajung mai adesea neîncrezători, timizi, decât bombardieri.

| Simpatic a răspuns (pentru J0B0MAT):

Referitor la meditatii, la ce ii ajuta in viata pe marea majoritate dintre ei?!
"scoala romaneasca" la modul general este printre putinele din lume care scoate studenti licentiati, masteranzi, doctoranzi pe banda rulanta ...viitori someri!
totul cu bai, pentru a satisface burtile enorme ale decanilor si rectorilor universitari! zecile de mii de studenti anualti care contribuie la prosperitatea facultatilor private si chiar de stat, facultati care nu-i ajuta decat pe foarte putini dintre ei!
deci fac meditatii cu bani la tpoti profesorii evazionisti, din gimnaziu pana la liceu, intra la facultate tot cu bani (ca multi nu vor fi la buget sau bursieri), dau si spagi la unii profesori sa ii treaca (cunosc destule cazuri) si la urma toata investitia aceasta a parintilor, se amortizeaza cumva?

sa aruncam o privire cine au fosti ministi in invatamant in ultimii 20 de ani si vom intelege cat de jos suntem si la aceasta "diciplina"

pacat Romania are o mana de oameni capabili, insa restul niste terchea-berchea care vor sa fie si ei de rand cu lumea, si unii chiar fac orice ca sa ajunga sus...dovada uite ce sistem de invatamant au creat!

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Bravo simpatic, mii de absolventi de medicina ies anual din faculati, cati sunt in stare sa iti puna un diagnostic sa sa iti faca o operatie? prea putini!
https://www.youtube.com/watch?v=dI1d9eLJV4o&t=67s

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Imi place ce a zis baiatul ala, asumat de altfel, ca a invatat medicina de pe Youtube, daca ajungi la unul ca el sa te opereze de amigdale te poti trezi ca ti-a extirpat testiculele happy

| Hyperion7 a răspuns:

Fii tu lumină și luminează-i și pe alții!

| Lupică27 explică (pentru Hyperion7):

Iaaa, ai venit si tu cand s-a terminat circu sa arunci o pilda, ce, te-ai facut preot?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Nu m-am făcut preot.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Ai pus o intrebare foarte interesanta.
Dar trebuie sa iei si in considerare ca copiii sunt vulberabili si nu poti sa ii lasi singuri in primiii ani ai vietii pana nu ii calesti si ii inveti sa se fereasca de pericole.Mai ales ca sunt multi pedofili in spatiul liber.

| Lupică27 explică (pentru LordCristobal):

Lasa frate ca nu zic sa iasa noaptea prin cartier sa se ia la tranta cu bombariderii, zic sa fie in stare sa isi faca doua oua in tigaie, chestii minime.

| StoicAnalysis a răspuns:

E un ciclu. Asa merge evolutia. Timpurile grele creaza oameni puternici. Oamenii puternici creaza timpuri usoare. Timpurile usoare creaza oameni slabi. Si oamenii slabi creaza timpuri grele.

| iulia0514 a răspuns:

Îți înțeleg punctul de vedere și într-o vreme îți dădeam dreptate întrutotul dar vezi tu lumea s-a schimbat pe vremea când eram noi copiii și mergeam la școală cu cheia la gat nu erau atâtea pericole! Tu ca părinte ți-ai lasa copilul de 6/7 ani sa meargă singur la școală cu traficul din ziua de azi?

| Lupică27 explică (pentru iulia0514):

Da, intr-adevar cand eram noi mici nu erau atatia nebuni cu carnet de sofer si cazane, dar erau indivizi mult mai perisculosi pe strazi decat in ziua de azi, la mine in cartier erau cutitari, pistolari, traficanti de carne vie, etc. acum nu mai sunt, dar adevarat sunt zine si cartiere in tara unde si in ziua de azi iti e frica sa intri.
Daca ar fi sa am vreodata vreun copil si sa fie baiat l-as invat sa fie barbat, nu de la 6-7 ani dar dela 12-14 ani in sus deja nu mai e un bebelus.

| iulia0514 a răspuns (pentru Lupică27):

Ce înseamnă să fie bărbat din punctul tău de vedere?

| Lupică27 explică (pentru iulia0514):

Daca din tot ce s-a scris aici n-ai inteles, nu stiu ce altceva as mai putea spune.

| iulia0514 a răspuns (pentru Lupică27):

Tu nu ai înțeles ce te-am întrebat! Am înțeles întrebarea în sine dar eu vreau să știu ce înseamnă din punctul tău de vedere" a fi bărbat" ca vezi oamenii au mai multe păreri și eram curioasa

| TheGentleman a răspuns:

Omiteți un aspect important: majoritatea cartierelor rezidențiale nu se mai fac în localități, ci în afara lor, uneori chiar și la câțiva km de oraș. Iar cei care elaborează PUZ-ul atât sunt de deștepți, că nu găsești o școală sau o grădiniță. Și atunci, singura variantă este mașina. Pentru că legal vorbind nu ai voie să lași copilul cu bicicleta până la 14 ani, și românul nu este foarte provelo pentru a-i transporta cu bicicleta sau motocicleta, pe model olandez, nord și sud european

| dragodana a răspuns:

Salut!
Doamne cata dreptate ai!
Ma duceam singura la scoala aflata cam la 1 km si nu ma manca nimeni.
Nu frate, acum sa-i duci pana in banca cu masina. Daca pleci la gara dimineata pe la 7, 45 nu gasesti un taxi ca toti sunt sa duca odraslele la scoala.
O prietena a avut dreptate."Oamenii cand devin parinti, se transforma in idioti."
Parintii-elicopter nu isi dau seama ca de fapt nu ii pregatesc deloc pentru viata pe copii, vor fi mereu dependetnti de ei.Ei se "alinta" ca vor sa le ofere mai multe decat au avut ei.As putea spune ca parintii sunt egoisti, sa nu isi piarda odrasla.
Sau mame frustrate care se concentreaza sa fie doar mame, se focuseaza pe copil. Uita sa fie si sotii si apoi se mira de ce le inseala sotii.
Asta cu meditatiile inseamna ca vor sa-l faca cel putin doctor docent, premiant Nobel din clasa a 3-a.Ei nu isi dau seama ca este prea mult.Mediatii apoi antrenament(karate, pian sau mai stiu eu ce nebunii).
Alooo, parintii! Copilul nu e robot!

| Lupică27 explică (pentru dragodana):

Ce bine ai zis, sa mor. Eu locuiesc aproape de scoala gradinita si cresa e ca dreacu, dimineata si seara sunt trotuarele si strazile blocate de masini si parinti nebuni care se strang ca un puhoi, sa vezi ce se cearta intre ei care cum sa parcheze si ca se blocheaza, e dracia dreacu.
Parinti elicopter, auzi laughing

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Lupică27):

Tu ai zis ca te duceau ai tai cu elicoperul la scoala si te parasutau in bancarolling on the floor

| Lupică27 explică (pentru Fatamuntilor):

Cand imi era prea lene sa ma dau jos din pat ma duceau cu targa cu salvarea si ma lasau direct in banca.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Sunt două categorii de copii astăzi: orășeni și țărani!
Orășeni care sunt hipersensibili emoțional, depresivi, unii alcoolici, drogați, activitatea sexuală începută de când are ciclul fetița, iar băiețelul de când i se scoală și iasă ceva alb.
Țăranii care trăiesc în evul mediu, cu animale, cu activități agricole și pentru care cartea înseamnă ieșirea din sărăcie!
Orășenii sunt împinși de la spate, țăranii o fac din propria voință!
Iar, chestia cu orășenii care nu lasă copii afară la joacă, iartă-mă, dar până prin 2000 copii mai aveau unde să se joace, unde să bată mingea. Acum unde să o facă, când fiecare petic de pământ a devenit loc de parcare, școlile au lacăt la porți și nu poți întra? Îți convine ca părinte să lași copilul cu mingea să spargă, strice ceva la o mașină de zeci de mii de euro? Doamne ferește!

| Lupică27 explică (pentru ValentinMihai78):

Da, asa e, mai bine sa stea in casa sa se prajeasca in fata monitorului zeci de ore.

| LisaJulie a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine mai puțin la faza cu meditațiile! Nu prea ai cum sa iei examenele fără un profesor particular dar ai dreptate! Înainte se jucau și stăteau toată ziua afara, când mergeau la țară bunicii îi învățau și ceva agricultura, acum stau doar în casa și apoi spui ca de ce au anxietate, depresie și stres

| Lupică27 explică (pentru LisaJulie):

Inteleg daca faci la matematica, romana, dar sa faci la geografie de ex, acolo e doar de invatat, ce ai putea sa faci la meditatie? hai serios sa nu exageram.

| LisaJulie a răspuns (pentru Lupică27):

Meditații la istorie sau geografie nu am mau auzit

| MistarGoGu a răspuns:

Crezi ca niste activitati extrașcolare fac rau unui copil mai ales daca isi doreste? Este o lume nebună in care ca părinte cam greu te mai poti concentra la munca cand stii ca al tau copil umbla cu autobuz sau metrou 2, 3 sau 4 statii pana la scoala! La cei mici clasele 1-3 macar chiar ca este necesara insotirea la scoala de catre un adult *( părinte sau bunic poate alta ruda )!
Da este adevarat ca unii sunt ultraprotectivi si SUFOCA copilul cu " grija " lui părintească!

| DarknLight a răspuns:

Www :)
Love you, oricine ai fi, pentru întrebarea și PROBLEMA tot mai mare a secolului acesta, abordată. :)
Dacă așa a ajuns munca de părinte și "idealul" chiar de a crește un copil sub această formă extrem de "cocoloșitoare" stai să vezi cum a ajuns părintele să facă pe proful cu profii, care, da, n-am ce zice că și mulți nebuni și incompetenți sau chiar corupți intră în sistem, însă stai să vezi dacă ești și prea bun, cum fix acești părinți de care amintești tu, aici, devin deodată fiare, tocmai pentru că profii nu se comportă, "dragă" cu copiii lor, așa cum se comportă ei, adică dădăcindu-i.

P.S. deși da sunt total de acord cu toată problema dezbătută de tine aici, legat de ce ai zis cu vecinul și legat de tema "copiii duși cu mașina la școală" am totuși o obiecție, de fapt nu e doar o obiecție ci e doar un fapt. Și pe care sincer (nu știu cine ești sau ce vârstă ai, dacă ești părinte la rându-ți ori ba), însă dacă ești părinte e inevitabil ca totuși să nu fii ceva mai precaut în secolul 21, dar nu din cauza dinozaurilor ci din cauza pedofililor și al psihopaților/sociopaților care sunt pe zi ce trece tot în număr cât mai mare. Ori așa stând problema, optez aici totuși (chiar dacă poate handicapează totuși pe copiii lor, pe moment cu dusul cu mașina la școală) pentru dusul sub această formă al copiilor la școală.
Ideea e că handicapează poate pentru că-i scade autonomia copilului, ducându-l cu mașinuța până la școală, dar câștigă pe altă parte, cum ar fi spre exemplu faptul că nu va rămân un copil cu o traumă pe viață din cauza "unui viol" te miri din știe ce tufiș ieșit acel cum i-ai spus tu "dinozaur" modern. :) Care mai nou dinozaurii la modă contemporani sunt PEDOFILII și psichohumanșii. Deci aici e discutabil. :)
Plus că un motiv în plus aș adăuga, pentru acest nou handicap de scăzut autonomie, dar până la urmă că poate salva de asemenea un copil de la a deveni el la rându-i, în viitor, un nou agresor, tocmai pentru că în copilărie o fost violat, batjocorit pe stradă random doar pentru că copilul a fost lăsat singur pe stradă. Sincer nu știu ce viața ai tu, dar eu una am văzut jungla modernă, mutată din pădure, pe stradă, leii ăia ai junglei din păcate am devenit tot noi, umanii, azi, pe stradă.
În ziua de azi pe stradă ai ajuns să trăiești ca la judecata de apoi, cu atât mai mult dacă în ochii agresorilor pari firav și neprotejat ori ceva mai diferit decât standardul, indiferent de defectul fizic sau unii psihopați chiar au "harul" și de a identifica oamenii care pot fi ușor manipulabili, pentru că de altfel ei așa și funcționează, psihopații au nevoie de oamenii slabi, prea empatici, dulci ori ce codependeți pentru a-și hrăni grandomania și "harul" manipulării, psihopații/sociopații trăiesc doar cu ajutorul manipulării, se hrănesc cu aceasta, așa că, ei sunt primii care identifică, cel mai bine, oamenii vulnerabili cărora să "le-o tragă".
Deci aici mai e de discutat. :)

Cât de boys, eu una aș fi prima care iei aș zice "NU-MI PASĂ, POA' SĂ MOARĂ, ORICUM" dar hai să fim serioși și bărbații trec prin traume în urma unui viol, mai ales copiii fiind, deși eu una mereu mi-am zis că anatomic, un bărbat nu prea are cum să fie violat și i-am invidiat mereu pentru avantajul ăsta de fapt dublu avantaj :) chiar dacă hai să zicem, ar exista o mică porțiune dedicată violului, ei au norocul de a nu procrea, so, la ei a fi violați, înseamnă să se pricopsească doar cu o traumă FOREVER și când sunt așa, așa e, căci știu ce vorbesc, eu am traume mai mici, dar știu că nici după ani de terapie, niciodată nu o să fiu prea "mare iubitoare a masculinităților" ăstora, tot din cauza unor traume venit hate-ul. Deci indiferent că e bărbat sau femeie, TRAUMA E FOREVER, așa că gândiți-vă de 2 ori înainte să vă dați frâu liber imaginației morbide se*uale și instinctuale și doriți să vă violați partenerele, dragi masculi, ori chiar random femei, iar de copiii nici nu mai spun, că deja numai gândul și mă înfioară, ÎNFIOARĂ, NU ALTCEVA. :|
Dar revenind, ei bine, orice fel de bărbați ar fi ei, în Univers, clar au un avantaj față de noi, femeile. :) Ei rămân doar cu trauma, nu și cu un copil. Mă rog, acum dacă e să o luăm tot biologic și ei dacă violează o lady, își lasă amprenta în pântecul ei, deci da, lasă și bărbatul un copil, dar una e să lase doar o sămânță și de cele mai multe ori un violator nu se mai întoarce să-și asume apoi și paternitatea și pleacă oarecum și satisfăcut, machomanul ăla, că de a obținut și el o partidă chiar masochistă, și cu totul alta e să o naști tu, mai ales știind și cum a fost procreat acel fetus. :/ Și a naște un copil în urma unui viol, crede-mă că oricât noroc ai avea ca acel copil să iasă și el om de valoare, vor exista din start 2 variabile ca acel copil de cele mai multe ori să iasă de fapt tot un nemernic e așa :

1. O femeie violată oricâte instincte materne va avea, va avea și trauma care-i va aminti mereu cum a ajuns copilul ăla acolo în burta ei, iar de aici teoria evoluției spune așa, că copilul simte tot în pântecul mamei, în alea 9 luni, iar unii și mai extremiști și poate ceva mai ezoterici merg până la momentul chiar al procreării, că pare-se copilul ar simți trauma chiar de când este conceput. Deci dacă e așa, calculează cu câte traume deja vine la pachet fetus baby de la procreere și până la naștere.
Plus PTSD-ul pe care îl are orice mamă imediat după naștere, dar mai ales una violată. Ia gândește-te câte traume are deja fetus baby kid.

2. Behavioriștii susțin că mediul bate gena chiar în majoritatea cazurilor, însă tot evoluționiștii susțin și că gena nu sare departe de creator și de arbore :)
Așa că, oricâtă terapie ar face toti după nașterea copilului și mama l-ar accepta și iubi suprem, pe copilul rezultat în acea formă, gena ar părea că ar avea un mic rol în formarea noi personalități a lui fetus baby ăla.
Și acum lăsând la o parte tot mediul și al creatorului (căci un violator la rându-i-a fost abuzat, umilit, un om ratat ce a dat frâu liber instinctualității lui) însă oricum am privi lucrurile, mediul + gena lui, l-a împuns către a ajunge un violator, deci dacă și numai 1% sunt șanse ca genul unui violator să fie șubredă (că e psihic, că e fizic, că e emoțional, spiritual, nici nu mai contează) însă dacă există o mică șansă ca să stabilești că violatorul a ajuns violator și din cauza a 1% acelei gene proaste, ia gândește-te ce șanse are fetus baby la o șansă mai bună în viață. Mai ales, cum spuneam dacă nr 1 nu e rezolvat din stadiu incipient de către mamă și deja fetus baby pornește la drum cu 1% genă proastă + mediul nesecurizat oferit de mamă și hate-ul care i-l va transmite mereu prin așa numiți neuroni oglindă, oricât măcar ar încerca mama să mimeze că îl iubește, neuronii oglindă (deja studiați și brevetați de oamenii de știință) nu-l vor lăsa să simtă 100% acea mimare a iubirii oferită de mamă.
Deci, deznodământul va fi sigur unul nu prea roz. Indiferent de se*ul copilului.

| Lupică27 explică (pentru DarknLight):

Alo, doamna/domnisoara, matale esti pe langa subiect vorbesti de viol de alte alea, daca vrei sa iti expui traumele proprii deschide intrebare separat, aici nu e cazul de asa ceva.

| DarknLight a răspuns (pentru Lupică27):

Hai pa!
Chiar nu sunt pe lângă subiect.
Subiectul e cel expus de tine, unul larg.
Și am adus argumente valide și solide, de ce dracu ar trebui să și ducă handicapații de părinți copiii cu mașina la școală.
De ce deși cred că ai observat că ți-am votat întrebarea cu 10, am spus clar că aici e o obiecție sau că sunt de acord cu dusul copilului la școală cu mașina.
Nu o iau de la capăt. Eu mi-am expus științific și pe baza a tuturor studiilor mele de pedagogie și psihologie că, e mai bine să protejezi oleacă copilul în ziua de azi (măcar de ce înseamnă dus și adus copilul de la școală) pentru că e mai ok să l protejezi de o traumă.
Și îmi pare rău, mai ales dacă ai fi un domn, că ți se pare creepy că abordez violul, dar cam asta e noua eră, a violului și a pedofiliei, asta tot din studiile mele de criminalistică (mă rog, aici nu am studiat nimic la școală, însă pe cont propriu pe Youtube și ce am mai citit cărți de psihologie, din domeniul criminalității, criminalitatea și violența în secolul 21, a luat amploare) așa că îți expun argumente valide și științifice.

-Genele proaste dau gene proaste. Punct.

-Mediul bate gena și contează în draci mediul, dar mai ales atașamentul pus de mamă în copilul ei, în primii 2 ani de viață. ESENȚIAL/PROMORDIAL este. Din psihologia dezvoltării îți expun că noul criminal are o mare legătură cu atașamentul oferit de mamă în primii 2 ani de viață. Însă nu mai expun subiectul viol, căci am văzut că vă cam enervează, stimabile domn.

3. Traumele se vindecă, dar creează la rându-i monștri.

Acum vă voi întreba.
După tot ce ați auzit, legal, studiat și brevetat din toate domeniile astea (pedagogie, psihologie, criminologie) de ce v-ați lăsa copilul totuși (mai ales în orașele mari) să meargă singur pe stradă, într-o lume de nebuni, ca apoi să deveniți noul părinte care face naveta casă-mititica / casă-ospiciu ca să vă vizitați copilul traumatizat și devenit la rându-i noul abuzator?

Am auzit peste 50 de cazuri de criminali în serie faimoși, i-am studiat online în cele mai mici detalii, toți au avut ca bagaj defectuos/păcătos : părinți neglijabili, abuzivi, dependenți de substanțe, săraci și iresponsabili, făcuți de dragul de a fi făcuți. Toți au fost abuzați și umiliți atât în mediul familial cât și mediul școlar/academic.
Din asta am dedus că mediul, da, așa cum spun behavioriștii bate gena. Deci criminalii nu se nasc ci devin.
Deci eu v-am expus totul legal și pe peste 7 ani de studii din aceste 3 domenii (psihologie/pedagogie/criminologie).
De aici luați doar ce credeți dv că e important și vă interesează. Eu una fac terapie și tocmai pentru că nu am cele mai bune gene, dar nici cel mai prielnic mediu am decis că nu doresc să aduc pe lume pui vii, așadar, eu una chiar sunt imparțială la ce credeți sau ce spuneți sau ce faceți.
Dar dv decideți ce vreți să lăsați în lume, un om de valoare sau criminal.
Tot din videoclipurile online (unde evident mai marii în ale psihologiei, criminalisticii și chiar jurnalisticii au vorbit) susțin în felul următor :"că pentru o crimă comisă de un nebun, familia e răspunzătoare." Legal nu știu, nu am studiat și legile, dar moral, așa susțin toți (polițiști, psihologi, preoți, psihiatrii) familia e direct răspunzătoare moral de crima comisă de fratele/copilul/sora/părintele unei familii. Așadar, dv știți ce doriți să lăsați în lume.
Pe mine una chiar nu mă privește.
Dar dacă doriți să nu vă ajungă copilul la închisoare sau psihiatrie (indiferent până la urmă, de potențiala dv genă Alfa sau perfectă, uneori și cei cu gene bune, ajung rău sub influențe proaste, unde tot ziua de azi e perversă, deoarece copiii au mai multe influențe în ziua de azi, decât mai au ani de trăit, așadar, dacă doriți să creșteți totuși un copil de ispravă, nu vă certați cu mine și ascultați ce spune teoria, teoria nu e a mea, e a marilor oameni care au studiat și au analizat lumea, eu doar am tocit-o șiv-o expun, și cum am spus nu am expus doar toceală din carte, v-am expus cu argumente concrete, anume, mari criminali faimoși, care au în spate toți, fix ce am dezbătut mai sus.

Nu o mai lungesc căci mi-am expus punctul de vedere concret, cam lung ce-i drept, dar cu argumente științifice și valide. De aici pricepeți cât puteți, vreți și sincer chiar vă interesează.
Zi bună și analiză înțeleaptă!

| Lupică27 explică (pentru DarknLight):

Eu din ce am inteles aici, dumneavoastra aveti traume si frici personale pe care doriti sa le reflectati cu forta asupra copiilor dumneavoastra, vorbiti ca aveti studii in domeniu si sustineti ca asta este ceva bun, pai hai sa intrebam un psihoterapeut sa vedem daca are aceeasi parere.
Cat despre cum mi-as creste eu copilul da, l-as lasa sa se duca singur la scoala, sa se joace afara, sa se urce in copaci, sa devina barbat nu baietel cu barba.
E un exemplu tot la mine in cartier mereu e singur nu sta nimeni dupa el si e mult mai barbatos decat ceilalti din generatia lui, nu il mananca nici dinozaurii nici violatorii.

| DarknLight a răspuns (pentru Lupică27):

Eu nu mai zic nimic.
Fiecare, clar își crește copiii cum simte nevoia și dorește.
Eu ca învățător chiar am susținut mereu că mai bine crești un copil după propriul tipar, dar asumat, decât unul după vreun guru celebru sau nu știu ce tip de parenting, dar pe care să nu vi-l asumați și apoi să-l regretați sau chiar să pară părintele un copil în straie de adult, care nu-și asumă rolul avut și stilul ales în creșterea copiilor lor când copilul o ia pe arătură. Adică susțin că fiecare e liber să facă ce vrea, dar asumat. Eu una am cam fost oricum crescută cu tiparul "stai în casă, că-i mai safe" și deși clar am susținut că asta va fi primul lucru retușat la stilul meu parental, însă fiind și femeie și a naibi de sensibilă și empatică oricum, totuși susțin sigur, căci dacă vreodată voi avea vreun copil, al meu (dar cam improbabil) ori înfiat, că-l cresc de mic sau chiar mai de măricel, până aproape de clasa a 8 a, pe copil mi-l voi duce cu mașina la școală, dar doar dacă voi locui într-un oraș mai mare sau voi pleca din Rom, dar în rest dacă voi rămâne în orașul ăsta al meu de provincie, care pare oricum mai mult un sat, decât un oraș, îl voi lăsa liber, dar totuși până la 4 a îl voi duce la școală, măcar dimineața sau când am timp. Și aleg asta asumat, chiar dacă copilul va avea oleacă de anxietate la rându-i și o ușoară codependență îi voi forma, dar la chestia asta, voi fi atentă, în primii ani de viață și copilăria micuță, să fie cât de cât însoțit de un adult, deoarece trăim vremuri tulburi și lumea a înebunit, dar de asemenea voi ține cont în special mai mult dacă ar fi fată, deoarece ce am susținut mai sus cred și e biologic demonstrat, însă eivdent că dacă aș înfia 2 copii și unul ar fi fată și altul băiat, clar nu voi face diferențe între ei, însă evident că-i voi crește pe baza particularităților lor, adică feminine masculine, însă eu femeie fiind, clar replica "băieții nu plâng niciodată" nu i-o voi spune niciodată, deoarece eu vreau să mă axez pe creșterea unor oameni integrii și maturi emoționali, dar cel mai importat care se acceptă fix așa cum sunt, fizic, psihic și cel mai important emoțional și se iubesc fix așa cum sunt. Ce vreau să spun din asta, e că, eivdent pe un băiat l-aș crește într-un stil mai masculin, deși eu nu am avut modele masculine în familie și nici pe viitor nu o să am, dar va fi ok, căci mă voi documenta și la momentul oportun, voi ști ce să fac, dar clar vreau să fie un băiețel, mai ales băiețel fiind, dacă simte nevoia totuși să plângă, pentru că e copil, până la urmă să-i dea drumul la plâns. Dar evident îi voi atenționa pe toți copiii mei indiferent de se* șă-și stăpânească emoțiile, mai ales lacrimogene în public, dar revelându-și-le acasă, în mediul lor safe, deoarece asta clar va fi prima lecție care le-o voi spune copiilor mei, să-și lase loc de bunăziua cu majoritatea și să se poarte aparent normal, dar încrederea să nu o ofere aproape nimănui și mereu să fie în gardă și stăpâni pe ei, pentru că lumea e rea în ziua de azi sau cred că așa de fapt am fost cu toții dintotdeauna, de la Adam și Eva, am tot fost înclinați către rău. Și evident le voi spune deci să aibă grijă cui se destăinuie și în fața cui va plânge, dar cel puțin la "mami" acasă vreau să fie cei mai sinceri, autentici, puri și scoțând tot din suflet, ca să nu rămână acolo sedimente de rău ori de traume nepetrecute și chiar neplânse. Eu sunt adepta plânsului ca formă de terapie și eliberare. Eu o practic și în cele mai horror și dramatice moduri. Mă ajută enorm. Deci decât să am apoi un bărbat frustrat la maturitate, ca copil ori chiar un posibil agresor, pe motiv că a ținut atâția ani în el, prefer mai bine un mic pisoi ceva mai firav. Deși da, voi avea pretenția ca fiecare să-și însușească natural rolul primit de la creator și dacă se poate, da voi avea pretenția să nu fie vreun copil cu identitate atât de precară încât să dorească schimbare de se*. Totuși cred într-o divinitate și nu aș vrea să o supărăm, mai ales căci și eu renunț la o viață împlinită și plină de iubire, doar pentru că nu aș vrea să-mi accept bise*ualitatea și să încerc cu o femeie, să-mi clădesc o familie, dacă cu un bărbat nu va fi vreodată posibil, atât din cauza traumelor mele, dar cât și a felului meu de a fi, poate tot identitară, căci niciodată nu am fost sigură 100% dacă sunt bi sau doar lesbi. Deci această incertitudine nici nu vreau să o mai clarific vreodată, deoarece oricum mi-am ales drumul în viață, cel de a mi întemeia o familie monoparentală, dar evident când voi fi mai stabilă financiar și pe carieră. Așa că, dacă eu pot să renunț la iubire de dragului Divinității și a respecta pe cât posibil legea sfântă, sper ca Dumnezeu să-mi trimită totuși copii bunicei, cu frică de Dumnezeu, dar nefrică de nimeni altcineva, dar evident respectând cutumele normalității, morale, sociale, culturale și tot așa, iar mie răbdare de fier, bani de terapie, atât pentru mine, cât și pentru viitorii mei copii, dar și putere de mamă și de tată, că să-i cresc cum se cuvine. Căci tot mai mi-a zis cineva pe aici mai demult, că un copil are nevoie și de energie feminină, cât și masculină, ca să crească cât mai stabil și după ce am spus teoria asta și altcuiva din familie și a dat dreptate acelei persoane de pe acest forum, mai mult decât mie, am conchis că dacă mai multe persoane spun o chestie tind să cred că e adevărată și am zis șah-mat, aveți dreptate, însă eu copiii tot voi înfia, când voi deveni versiunea mea mai bună, așa că dacă soarta îmi oferă doar jumătăți de lămâi, umplu și eu cana de limonadă cu ce am. Deși m-am gândit și la varianta unui parteneriat amical cu un bărbat nice ca și caracter, pe viitor, dacă voi găsi așa ceva, doar de dragul de a oferi unui copil mna, și energie masculină, nu doar feminină. Iar dacă atașamentul nesănătos și dramatic nu va exista la mijloc, tocmai pentru că nu va fi un atașament între noi, dar evident o relație amicală sănătoasă, matură și cel mai important echilibrată și calmă, va fi de 2 ori mai bine pentru copiii mei, decât o relație începută din iubire, care de secole știm cum au apus relațiile încheiate din "marea iubire" ce pe mulți i-au luat valul și când i-au prins bine de tot și s-au trezit la realitate pierduți în ocean, unii s-au zbătut, dar majoritatea s-au înecat.
Deci de aceste deznodământe nu am nevoie, cu atât mai mult copiii mei.
Însă deocamdată mă focalizez pe mine, studiu cât mai intens, în domeniile ce mă pasionează pe mine și pusul bazei unei cariere și al unui fond de economii.
Dar gata că am divagat enorm.
Vă mulțumesc pentru grijă, dar da, terapie fac de ani buni și sunt pe drumul cel bun cu unele chestii, dar cât legate de trauma stradală, eu una simt că voi rămâne forever traumatizată, cu anxietate socială (de altfel, o dată ce te pricopsești cu anxietatea, psihologii și chiar și psihiatrii susțin că te vei confrunta toată viața cu ea, însă prin multă terapie va scădea intensitatea ei, ori asta deja pe alocuri se simte că am mai evoluat, prin terapie, dar va trebui să o fac mereu, dacă vreau să fiu în parametrii optimi și funcțională social) și frica de mulțimi și stradă, dar mă zbat, nu mă las așa, fac terapie, încerc să ies, măcar de nevoie când chiar e nevoie să ies sau o mai iau pe mama ori pe mătuși-mea cu mine, ori îmi pun căștile pe cap, ori caut străzile cele mai libere și-mi urmez drumul meu.

| MistarGoGu a răspuns (pentru DarknLight):

Violul la un băiat / bărbat poate sa fie si (* in dos ) ca nu pot folosi aici alți termeni! Orice relație sexuală fara consimțământul partenerului se numeste VIOL! INCLUSIV o " perversiune " cum este felatia *( sexul oral ) facut fara consimtamant între parteneri heterosexuali *( bărbat / femeie ) sau homosexuali se poate încadra tot la VIOL!

| Korkodeln a răspuns:

Majoritatea dinozaurilor erau ierbivori, atata zic...

| AnonimSoul a răspuns:

Vremurile buna, nasc barbati slabi. Barbatii slabi nasc vremuri rele...

| Lupică27 explică (pentru AnonimSoul):

O stiam boss, buna astawinking