| Catte a întrebat:

Hei, ajutati-ma... am de facut o alegere foarte importanta, nu stiu ce decizie sa iau.
Anul asta termin clasa a12a, si in mod normal ar trebui sa urmez o facultate(ceea ce imi doresc foarte mult). Problema este ca prietenul meu inista sa nu o fac ..de fapt sa o aman si sa o fac peste vreo 3 ani, timp in care noi putem pleca in afara, sa strangem niste bani pentru a ne crea un viitor. Intr-adevar, suna frumos... dar consider ca ar trebui sa ma inteleaga. daca as amana facultatea este posibil ca peste cativa ani sa nu o mai fac din diverse motive(poate imi pierd ritmul in a ainvata, poate apare un copil etc).
El spune ca daca il iubesc, merg cu el si renunt la facultate, pentru ca este in favoartea noastra., Iar eu la randul meu ii spun ca daca ma iubeste, ma intelege, pentru ca fara studii nu prea esti nimic. Si consider ca ar trebui sa ma inteleaga.

Adica il inteleg si eu ca este matur(are 30 de ani)si isi dreste o familie... dar totusi, eu am doar 19, si cred ca sunt importate studiile si ca relatia noastra poate rezista si asa,, dar el refuza sa intelegaga.
Nu ma intelegeti gresit, il iubesc enorm de mult... doar ca face presiuni asupra mea (ca vrea un copil, ca vrea o familie - chestii pentru care eu nu ma simt pregatita) sa plec cu el in afara cu el sa strangem bani...
ce ati face daca ati fi in locul meu?

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu esti inca pregatita pentru ceea ce iti cere tie. Ce o sa faci, o sa ajungi femeie de servici, ingrijitoare la batrani sau la copii autisti? Foarte greu iti va fi si dincolo sa-ti gasesti o meserie din care sa traiesti singura, si mai putin inca sa cresti si un copil, si vei ajunge sa depinzi in totalitate de barbatul asta, care se va putea dovedi si a fi putin diferit de cum il vezi la ora actuala.
Fa bine, si, cu regret sau fara pentru relatia ta cu el, du-te la scoala mai departe, sa-ti mai lumineze mintea si viitorul.
Indreapta-te spre ceva de viitor, invata si vreo doua limbi straine, apoi poti ajunge sa faci multe, si ghid turistic (meserie cautata in Norvegia din cate am auzit), si receptioner, secretar, etc. Iar la noi in Romania ti-ai gasi mai usor de lucru daca faci asistenta sociala.

| Zenithf a răspuns:

Daca te apuci de facultate si cumva ramai insarcinata in timpul facultatii, tot o mai scoti la capat cumva, termini facultatea si ai si copil, dar daca intrerupi scoala si mai apar si alte probleme pe parcurs, atunci mai faci tu facultatea doar cand iesi la pensie.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca nu esti dispusa sa renunti si ai dubii, inseamna ca ceva te face sa ramai si sa continui studiile si foarte bune faci.
Nu renunta la posibilitatea de a avansa si fa o facultate de viitor.
El este matur si stie ce vrea, numai ca si plecarea asta afara de a strage bani cauzeaza uneori probleme si stiu cazuri destule.
Vorbiti deschis despre acest subiect si vezi ce are de zis, daca nu te intelege, inseamna ca scopurile lui difera de ale tale.
O zi bunahappy

| bogz a răspuns:

E prea mare diferenta de varsta dintre voi.Fa o facultate, nu te lua dupa capul lui, altfel vei regreta foarte mult. Exista foarte multi baieti de varsta ta.

| Holiday a răspuns (pentru bogz):

Nu e deloc mare diferenta de varsta, nu asta e problema ei. Problema ei e ca barbatul respectiv e "matur" doar prin anii pe care ii are, nu si cum gandeste.

| Zenithf a răspuns (pentru Holiday):

Nu stiu daca este imatur sau smecher, sau amandoua laolalta. Vrea sa-i faca un copil ca dupa aia sa fie dependenta de el, ca numai cu liceul nu gaseste de lucru decat vanzatoare sau chelnerita, asta daca reuseste sa gaseasca ceva asa de bun.

| danay72 a răspuns:

Daca faci ce zice el si nu ce vrei tu, mereu ii vei spune despre asta si nu vei fii fericita.Important e sa aveti incredere in voi si sa gasiti o solutie de mijloc. Iubirea adevarata rezista indiferent de obstacole.Pe situl jw.org sectiunea cupluri poti gasi unele articole utile.

| AliGab a răspuns:

Raspunsul este doar la tine. Eu cand eram anul 2 de facultate aveam de ales intre un baiat care a fost prima mea dragoste si scoala: am ales scoala. La sfarsitul facultatii am avut de ales in a pleca in Spania cu un baiat sau a lucra in domeniul pe care l-am terminat; am ales sa raman si lucrez aici. Nu imi pare rau pentru alegerile facute, dar acestea sunt alegerile mele. Tu gandeste-te bine ce faci. Eu nu sunt adepta plecarii in afara fara studii. Esti tratat ca un nimeni si asa s-ar putea sa ramai, pe cand daca ai ceva studii, poti ridica stafeta, poti indrazni sa avansezi si sa ceri bani mai multi pe masura ce inaintezi in cariera, insa ai grija ca nu trebuie sa pui mai presus feminismul decat familia. Ai dreptate, peste cativa ani s-ar putea sa nu mai poti face o facultate sau poti face o facultate in tara in care intentionati sa plecati. Poti incepe de pe acum sa vezi care sunt facultatile din zona si posibilitatile sa obtii o bursa. Prietenul tau are facultate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imagineaza-te pe tine pe la 50 de ani cu o viata extrem de aiurea. Gandeste-te care gand te-ar alina mai mult: ca ai viata asta din cauza deciziilor proaste pe care le-ai luat TU sau ca ai viata asta din cauza deciziilor pe care le-a luat EL?

Răspuns utilizator avertizat
| p5ych0 a răspuns:

"fara studii nu prea esti nimic" = o idee tampita.

In legatura cu problema ta, fa ceea ce vrei, ceea ce iti place, fa ceea ce crezi ca e mai bine pentru tine.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Viitorul va fi mai bun daca faci o facultate, poti sa ii spui si lui asta. O familie si un copil, e un tel frumos, dar trebuie sa va faceti viata buna inainte.