| Krop a întrebat:

Hei,am tot postat pe tema asta dar mai am o ultima intrebare.
Is cu o fata de o luna.Is in clasa a10a si ea e boboaca.Ne intelegem super bine si cred ca e chiar indragostita de mine.
Ar trebui sa o duc acasa acum sau ar trebui sa mai astept pana facem vreo 2 luni.3, pana se mai maturizeaza relatia?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Poti sa o prezinti familiei, daca asta intentionezi. Daca este vorba despre altceva, atunci sunt multe lucruri de avut in vedere.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ar trebui ca tinerii sa intre in relatii unii cu altii atunci cand sunt ei maturi, cand sunt pregatiti impreuna pentru casatorie. Altfel, de ce sa intre in relatii fara sa aiba un scop, si anume: casatoria? A construi o relatie fara un scop, este ca si cum ai construi o cladire care nu are nici un scop. Atat pentru una cat si pentru cealalta se investeste foarte mult: timp, bani, sentimente, nopti nedormite; duce la destramarea relatiilor cu prietenii ori familia(ori amandoua).
Relatiile fara un scop este ca si cu o barca pe ocean fara o tinta; aceasta este naufragiu de la inceput. Ratiunea trebuie sa conduca inima/sentimetele, si nu invers. Aceasta ne va scuti de multa suferinta, nu ne vom mai rani unii pe altii si vom scapa de multa durere si suferinta. Caci negresit, o relatie facuta fara ratiune va duce la destramarea acesteia.
Iar daca se face o relatie avand ca scop implinirea dorintelor sexuale, o asemenea relatie nu va primi binecuvantarea lui Dumnezeu. Oamenii vor vedea ca vor avea parte de ceea ce si-au dorit: o relatie nebinecuvantata de Dumnezeu.
Datoria noastra este: abstinenta, abstinenta, abstinenta. Noi trebuie sa invatam aceasta daca nu am invatat-o pana acum. Scolile sunt intesate de tineri care nu cunosc cuvantul acesta, sau il cunosc doar la nivelul mintii; dar lucrul acesta nu le este de nici-un folos daca nu il pun si in practica. La ce este de folos teoria daca nu se pune in practica? Nu le este de folos nici lor nici altora.
Dumnezeu spune: "Fiule, da-Mi inima ta si sa gaseasca placere ochii tai in caile Mele." (Proverbe.23:26)
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/eclesiastul/12/

| SkyPilot a răspuns:

Fata are 14-15 ani. Mai asteapta pana cand este pregatita sa o faca si pana face 17 ani. Acum e prea devreme pentru ea.

| ywar a răspuns:

Cum sa nu prietene! Du-o acasa, toarna-i pe gat un pahar de palinca de Ardeal, ca-i buna de rupe si pune-i-o. Ce dracu ma, voi sunteti experti! Sunteti barbati de barbati!

| NoName0x0 a răspuns:

Cu siguranta ar trebui sa mai astepti!

| Lui_Razgaiata_1996 a răspuns:

Sfatul meu e sa vorbiti despre asta si sa vezi cum priveste ea relatia daca lucrurile decurg ok ai putea sa incerci.