| JustStitch a întrebat:

Hei lume! Am si eu o problema in sensul ca ma simt foarte singur de la o vreme, nu mai am prieteni adevarati, ma cauta doar cand au nevoie de ceva de la mine, iar cand am nevoie de ei nici nu-i ntereseaza de mine. As vrea sa imi fac prieteni noi, cum ar trebui sa procedez? Nici prietena nu am si as vrea sa imi fac si eu una dar nu stiu ce sa fac ca sa ma fac placut in fata fetelor? Am nevoie sa vorbesc cu cineva, nu pot sa mai stau asa, ma descurajez si imi pun tot felul de intrebari stupide care ma aduc la depresie, ma puteti ajuta? Dau fundita celui mai folositor raspuns.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-ti suni colegii de clasa, sau sa iesi afara sa te alaturi copiilor din vecini.
Prin intermediul lor, iti poti face prieteni noi.
Depresie, la o varsta atat de frageda?
Nu-i cazul la tine, treci doar printr-o criza de prieteni, dar vine alta noua, cu prieteni noi si veselie, o sa vezi, trebuie doar sa iesi din casa si sa intri in vorba cu ei.

36 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asteapta laughing o sa vezi ca totul o sa fie bine.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru DoarBogdan):

TU o sa ajungi al 2 Alan in putin timp.

| DoarBogdan a răspuns (pentru UnBroken2016):

Asa e... adevarul ca pun multe intrebari.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ma refer mai mult la raspunsuri

| DoarBogdan a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ce face plictiseala din om...

| UnBroken2016 a răspuns (pentru DoarBogdan):

O sa vezi cat de curand laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nuuuu. Te rog sa ma anunti cand o iau pe calea gresita.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Stim amandoi ca deja ai luat-o dar incercam si eu sa par de treaba.

| DoarBogdan a răspuns (pentru UnBroken2016):

Oke. NU am sa neg...

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pe bune?
Tu nu iti dai seama cand o iei pe "arătură"?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru R0R0):

Bre nu te baga repede in seama, nu vezi ca incerc sa imi fac si eu un BFF? Ce naiba

| R0R0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Si eu ar trebui să te cred? raised eyebrows

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

La care parte?
Bai toti... sunt tot eu... ce se intampla pe aici?

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

"Nuuuu. Te rog sa ma anunti cand o iau pe calea gresita." -ca un copilas care nu stie ce e aia viata.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru R0R0):

Am mintit eu vreodata? sad

| R0R0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu,dragule,tu esti un sfant!
Se vede de la o posta ironia.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru R0R0):

Dimpotriva °draga°. Nu ma prefac sfant si de asta sa fii sigura ca nu mint cand zic ceva.

| R0R0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Abia astept sa vad cat de bine te vei intelege cu Bogdan. Doar veti fii BFF.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru R0R0):

Pai cum sa mai fim acum ca te-ai bagat tu ca musca in lapte? La naiba. Trebuie sa caut pe altcineva.

| R0R0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Oh, imi pare rău! sad

| Idkidk a răspuns (pentru R0R0):

Poate va fi şi Broken păcălit în prietenie.winking

| R0R0 a răspuns (pentru Idkidk):

Cred ca a fost deja.

| Idkidk a răspuns:

Păi poţi să-ţi faci prieteni înţelegând oamenii, şi să fi iertător, oamenii apreciază asta.
Să fi deschis, şi dacă vrei îţi mai spun pe privat, că sunt suspendată...
happy Oricum, trebuie să fi deschis la vorbă, să vorbeşti cu toţi indiferent de ce ţi-au făcut.
Oamenii nu mai vorbesc cu tine dacă nu-i înţelegi.

| ShaOfHatred a răspuns:

Toata chestia asta cu depresia ii foarte plictisitoare.Ce ii asa rau in a fi singur? sau sa nu ai o prietena?
Deja stii raspunsul.Cica sa ai incredere in tine si sa incerci sa-ti faci prieteni.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Prietenii aia care cand au nevoie de tine si cand ai tu de ei atunci ii doare in ot eu zis sa incerci sa-ti faci altii sa te comporti frumos cu ei si fata pe care o vrei o vei gasi candva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Forest a descoperit cum functioneaza universul. Au mai ramas de descoperit roata si focul...

| alexandru0sorin a răspuns:

Man mi se pare ca poate Golopenta e un pic idealist. nu stiu sincer unde sa gasesti prieteni pe plac. ai hobbiuri? incearca sa gasesti forumuri sau comunitati in care sa intalnesti alti oameni cu care ai chestii in comun si de acolo incearca sa stabilesti relatii cu oamenii. poti gasi oameni faini oriunde trebuie doar sa cauti si sa nu te lasi batut.

cat despre prietena acolo e mai greu si nu stiu ce sati recomand si eu mai am delucrat la capitolul ala big grin lol

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Acuma poate ca sunt dar daca isi cauta un loc de munca se poate

| Helpmeforfree a răspuns:

Buna.
Eu spun ca esti un tip ok,nu stiu de ce nu ai prieteni sad

Incearca sa iti faci prieteni noi carora sa le areti de la inceput adevarata ta fata,(nu ca ai mintit pana acum)dar sa nu ascunzi aspectele care pe tine te deranjeaza, altora le plac acele chestii, ideea e sa fi tu.

Nu pune la suflet. Uite, nu prea exista prieteni adevarati... Exista foarte putini, si pana nu le vezi adevarata fata nu ii baga la suflet.

Incearca sa gasesti un prieten dupa tine.si eu ma simt:de ce nu am o prietena cea mai buna? nu merit? De ce nu exista oameni ca mine?

| Helpmeforfree a răspuns:

In plus,incearca medii noi,un loc de munca nou,sa te plimbi mai mult,un animal de companie ti-ar putea fi de folos si ca prieten,si pentru a te ajuta sa iti faci prietenei happy De asemenea,incearca sa mergi in grupuri reale,de karaoke,de carte,impartire a pliantelor,in grupuri de pe faceboom, dupa va mai intalniti, mai vorbiti, faceti un grup cu prieteni happy

Funda te rog, sunt noua si nu am multe funde happy

| AnniaAKN a răspuns:

Si eu am aceiasi problema,nu stiu ce sa zic dar eu cred ca nu m-am nascut in locul potrivit,nu gasesc prietenii de care am nevoie,nu dau de persoana aia potrivita,stii cum e,lumea e prea ocupata sa-ti dea o seansa pentru a te cunoaste,cunosti oameni noi, pleaca si vin altii, eu aveam o gramada de prieteni la scoala dar dupa ce am terminat liceul, am terminat toate prieteniile, fiecare in treaba lui.Nu are rost sa te stresezi pe tema asta,cu siguranta nu o sa te ajute,cat despre fete, n-ai de unde sa stii de unde apare cea care este potrivita pentru tine, ne trebuie rabdare in lumea asta care se desfasora atat de rapid iar cand apare ceva sa fim pe faza, stii ce zic, numai bine!

| Rapidistu47 a răspuns:

La faza cu depresia iti recomand sa asculti muzica (Nimeni Altu', Cumicu, Old Child, s.a.m.d.) -> a fost facut un studiu potrivit caruia daca asculti muzica trista te vei simtii mai bine, deoarece e ca si cum respectivul artist iti intelege "durerea", in schimb, daca asculti muzica vesela te vei simti nasol.
Cat despre "prieteni", daca te cauta doar cand au nevoie de tine nu le mai raspunde, fii indiferent.
Tot vine Pastele, fa rost de niste bani si du-te in oras la un club, o patiserie, o pizzerie, ceva (de preferat sa te asiguri ca acolo se aduna doar lume buna, adica sa aiba ceva in comun cu tine... Daca esti nefumator nu te duce intr-un local plin de fum; daca nu bei prea mult alcool du-te intr-o pizzerie, s.a.m.d.), si incearca sa te bagi in seama cu lumea, gen vezi o ospatarita (de aceeasi varsta cu tine, daca e una batrana mai bine te lasi pagubas), okey? O chemi la tine (la masa, nu acasa laughing ), o intrebi ce iti recomanda, iei ce iti recomanda ea (daca de exemplu iti recomanda un suc nu stiu de care, sau o inghetata nu stiu de care comanzi doua), o inviti sa ia loc (pe motiv ca astepti niste prieteni, dar mai dureaza pana vin ei si vrei sa ii faci cinste ospataritei respective), sau te duci la o masa unde sunt mai putine persoane, ii intrebi ce fac si daca poti lua loc, dupa care te prezinti si incerci sa gasesti niste subiecte de discutie care sa iti placa si tie si lor. La sfarsit ii intrebai daca vor sa tineti legatura si le ceri numarul lor de telefon, sau il dai tu pe al tau.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Totusi iti recomand sa cauti pe YouTube: Arta Seductiei (si eventual intra si pe site-ul artaseductiei.ro, dai la CONTACT si trimite-i un mesaj lui Taher, cel care detine site-ul) sau Fara Sens TV. Iti garantez, amandoi iti pot da niste sfaturi foarte bune, mai ales daca vorbesti cu ei in privat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rapidistu47):

Rapidistule, ia baiatul incet, ca-i mic inca, nu are nevoie de arta seductiei la varsta asta, acum are nevoie de prieteni de joaca si de iesit afara, nu de agatat fete/femei samd.

| Rapidistu47 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu a specificat ce varsta are, totusi poate gasi videoclipuri si pe Arta Seductiei care sa il ajute sa capete incredere de sine... Nu trebuie neaparat sa le agate, poate pur si simplu sa se imprieteneasca cu ele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rapidistu47):

Ok, rectific, in urma mesajului primit de la OakyOaky, are varsta de 20 de ani!
In cazul asta, are nevoie de un prieten care sa-l duca de mana la femei! Glumesc sa stii, dar are nevoie de un impuls din partea cuiva matur si cu tupeu, ca lui ii lipseste!

| Amiloveanimal a răspuns:

Este simplu daca te simti singur iti poti lua un animal de companie.animalele sunt cele mai bune cand vine vorba te prietenie. De exemplu un catel.ei sunt foarte buni prieteni a oamenilor si sunt loiali, jucausi si nu te lasa la nevoie.