| NoxuuDoeiian a întrebat:

Hei TPU am 14 ani iar mama mea nu ma lasă sa fac nimic nici măcar sa stau pe afara pana la 10. Mi-am băgat Windows 10 iar ea mi-a luat laptopul pt 2 luni. Iar cand am luat 7 la mate ma bătut. Si trebuia sa stau pana la 12 noapte sa învăț. Nu știu ce sa ma mai fac... Imi vine sa plec de acasa si sa nu ma mai întorc veci. As vrea si eu o părere va rog

Răspuns Câştigător
| KLiNK a răspuns:

Mama ta ar trebui sa inteleaga ca acum esti adolescent. Nu mai esti copilul acela care are nevoie de protectie. Cand iei o nota mica ar trebui sa vorbeasca cu tine nu sa te bata sau chestii de-astea. De exemplu eu am tot 14 ani si am luat un 3 la matematica (eu de obicei iau 8-9-10). Mama a stat si m-a intrebat ce am facut si de ce am luat o nota asa mica. Fara bataie, fara pedepse foarte mari. Si cu statul afara ar trebui sa te lase pana la ora 10 cel putin...nu are ce sa ti se intample rau (mai ales daca esti cu un grup de prieteni). Dupa cum am spus mai sus, ea trebuie sa inteleaga ca nu mai esti un copil de 7 ani. Ar trebui sa ii spui lucrul acesta. Poate isi va da seama ca greseste. Bafta!

-FiV5-

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e normal cum se comporta mama ta, fa-i urgent rost de numarul de la protectia copilului si apeleaza la ei. Te vor da probabil in custodia unei alte rude : sora mamei, bunica, matusa etc.

| Mayar a răspuns:

Mama ta, fara suparare, e proasta si nu stie cum sa isi educe copilul. Si atul il 'educa' cum o taie capul. Poarta o discutioe cu ea si puncteaza-i ce e bine si ce nu e bine in 'educatia' pe care ar vrea ea sa o ofere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Situatia e cam aiurea, dar nu cred ca e o idee buna sa pleci de acasa. De fapt sigur nu e. Incearca sa stai de vorba cu mama ta despre lucrurile astea.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, nu pleca de acasa! Ai sa regreti asta toata viata, si oricum n-ai unde sa pleci! Roag-o pe mama ta sa vorbiti cu un psiholog tu, ea si tatal tau. Ea trebuie sa inteleaga ca ai si tu nevoile tale si ai si asteptari de la ea ca mama mai intai. Sa-i spui ca peste cativa ani ea va avea nevoie de ajutorul tau si sa inceteze sa fie asa de violenta. Daca nimic nu merge asteapta sa faci 18 ani, atunci nu va mai trebui sa accepti aceasta situatie.

| nlko a răspuns:

Încearcă sa discuți cu ea... Fiecare părinte are intentii bune, poate doar ii pasa de tine.Sigur plecatul de acasă nu e o soluție buna.Si cand vorbesti cu ea, pune-te si in situația ei.

| Taduic a răspuns:

O sa fiu sincer, poate ca nu este bine, dar esti adolescent. O sa-mi spun opinia din punctul meu de vedere, al unui adolescent.
Cand ridica palma la tine, ridic-o si tu. Mai de mult, strabunici nostri se casatoareau la 14-15 ani si aveau si copii. Cat despre laptop, nu ai control, nu este cumparat din bani tai (presupun) asa ca nu ai putere asupra lui.
Bun, mai poti incerca ceva, dar nu stiu daca chiar merita sa faci asta... Iesi afara, vorbesti cu un prieten ca vei dormi la el si lasi o scrisoare la usa in care spui ca pleci si nu te mai intorci, te plangi de tot ce ai spus aici si apoi specifici sa se uite pe spate si scrii ca te-ai dus sa dormi la un prieten si ca ai nevoie de mai multa libertate. Pare foarte nebunesc din punctul de vedere al unui om matur, dar este si asta o idee laughing.

| NoxuuDoeiian explică:

Fib5 am facut ce ai spus tu si am luat bătaie... sad. Sunt pedepsit sa scriu 1 caiet pe zi de ex la mate si la romană. Imi bag piciorul plec de acaa unde văd cu ochi. GATA!

| KLiNK a răspuns (pentru NoxuuDoeiian):

Nu stiu care poate fi problema. Imi pare foarte rau pentru tine sad. Pur si simplu mama ta nu ar trebui sa fie asa. NU ESTE DREPT. Ar trebui sa te asculte...cu bataie nu faci nimic. Singura data cand mama a dat in mine a fost cand eram mic (5-6 ani) si nu o ascultam...decat atunci. Nu stiu care ar putea fi problema la tine.