Întrebare recomandată | xGeoo a întrebat:

Am doar 14 ani, si imi iubesc foarte mult parintii. pentru ca au facut absolut orice pentru a-mi fi mie bine, mereu mi-au cumparat tot ce am vrut, si ma simt foarte datoare fata de ei. Ambii au peste 35 de ani, si nu si-au permis vreodata sa mearga intr-o excursie, ma gandesc ca timpul trece, iar ei nu si-au trait niciodata viata, si au una singura... Ce as putea face pentru a putea sa ii ajut si sa mergem intr-o excursie cu toata familia? Dau funda sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitari! uite un copil care stie intr-adevar ce este aia viata si ce inseamna a avea parinti, poate cineva cu suflet mare iti va citi mesajul si o sa te ajute, din partea mea nu ramana sa-ti spun ca iti multumesc fiindca existi kiss

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Din moment ce "munca" ta este platita in note, si cu notele nu poti plati o excursie, trebuie sa te rezumi la ce alte mijloace mai ai. Nu poti sa-i duci la Sinaia, dar sigur gasesti ceva mai aproape de casa, unde poti ajunge fie pe jos, fie cu un mijloc de transport mai ieftin, si sa fie si o pensiune unde poti lua o masa ieftina.
De exemplu, in Cluj-Napoca, poti sa ii duci la Gradina Botanica, sau sus pe Cetatuie, sau in n-spe alte locuri, muzee, parcuri, etc, si poti servi masa in zeci de locuri cu 10-12 lei/persoana(meniul zilei). Daca iti dau tie alocatia, cred ca te-ai descurca cu banii de pe o luna.

| Zenithf a răspuns:

P.S. Si mai ieftin poate iesi daca le pregatesti tu o masa acasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai ceva rude care sa te ajute financiar sau parintii tai chiar nu isi permit atunci e cam nasoala partea cu banii la varsta ta. momentan cred ca respectul tau fata de ei si de cum te au educat conteaza cel mai mult. cand ai sa fii mare si o sa ai propriile venituri poate ai sa poti sa ii ajuti si financiar

| Fulbaster a răspuns:

Parintiilor poti sa le multumesti prin iubire, adica le-ai spus vreodata ca ii iubesti, incearca.

| yumary a răspuns:

Buna big grin
Nu poti face asta din moment ce nu ai bani suficienti sad si tot ei vor ajunge sa plateasca excursia!
Cum sa nu isi traiasca viata?
Te au pe tine! kiss De aceea ti-au dat tot ce ti-ai dorit si au facut atatea pentru tine happy
Daca chiar vrei sa ii vezi fericiti ..fii ascultatoare, i-a note mari la scoala.
Poti face un tablou cu ei 2 thinking Adica iei o poza in care sunt numai ei 2 si o innramezi happy ar fi sweet kiss
kiss Succes!

| deeah2elen a răspuns:

Stii ca o excursie costa bani, mancare, transport, cazare, echipament...etc! si banii astia tot parintii tai ii vor plati! viata cred ca si-au trait-o din moment ce au facut de acord amandoi un copil + ca nu se intampla ceva cu ei maine, au o viata in fata.
Daca vrei neaparat ceva, economisteste si du-i la un restaurant.
Iti zic, cea mai mare surpriza pentru ei ar fi sa ii ajuti acasa si sa inveti la scoala.

| anonimaM a răspuns:

Fii cuminte, ascultatoare, ia note mari la scoala, sigur se vor bucura happy.

| chri a răspuns:

Poti sa economisesti si sa le faci un cadou mai mic pentru ca ei o sa aprecieze extrem de mult cel mai mai cadou din partea ta

| Mihail_David_1990 a răspuns:

Economiseste bani si cuparale un cadou, pregatestele o cina, daca primesti alocatia poti strange acei bani si sa ii duci la restorant, cel mai bine ar fi sa strangi bani si sa ii inviti la un picnic nu costa mult si alegi o locatie cat mai aproape de tine. Sper ca te-am ajutat cu ceva. Gandeste-te deoarece iti poate veni o idee mai buna.