| vegasvegas a întrebat:

Hei TPU.De ceva timp o fata tot se da pe langa mine vine chiar si acasa la mine,dar problema este in felul urmator mie nu imi place de ea, e foarte draguta dar mi-e nu imi place de ea imi este jena sa-i spun ca nu imi place de ea.Din ce am auzit de la prieteni ca e foarte sensibila.
.A doua problemna vine mereu ma trezesc cu ea la scara la bloc sunand.Eu nu pot sa zic acuma du-te acasa ca nu am chef de tine, o invit normal.Ea probabil crede ca imi place de ea dar nu stiu cum sa-i spun.Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Daria00 a răspuns:

Bună. Încearca sa îi explici ca nu iti place de ea, și ca puteți fi doar prieteni. Va ințelege. Sau dacă nu vrei sa îi spui pentru ca ti-e jenă, nu îi da de ințeles ca o placi. Încearca sa pari destul de ignorant cu ea si își va da singura seama. Poartă-te plictisit cu ea, ca și cum nu ți-ar păsa.Ori poți ruga pe unul din prietenii ei sa îi spună că nu o placi... o sa înțeleaga ea...Succes.

| William a răspuns (pentru Daria00):

Vorbesti prostii. Ignorant inseamna incult, tu ai vrut sa zici indiferent. vegasvegas nu te lua dupa Daria, asculta-ma pe mine si profita de fata asta cum poti, dar fara sa ai probleme mai tarziu. Pune-o sa te ajute la teme sau sa faca lucrurile care nu iti plac tie (sa duca gunoiul, sa farmeze metine, sa isi faca un buff sa te ajute sa cresti, fii inventiv). Gandeste-te ca ai pe cineva care vrea sa iti faca pe plac toata ziua si nu cere nimic in schimb. Daca dai cu piciorul la ocazia asta iti va parea rau mai tarziu.

| vegasvegas explică (pentru William):

Corect

26 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Povesteste-i ca esti indragostit de o fata din alta localitate si ca ai o relatie stabila.

| powergirl a răspuns:

Eu in felul urmator va fi mai greu ca adevarul e mereu mai greu de zis dar e cel mai bine. provoaca-o la o discutie zii asa uite x cum o cheama vreau sa vb ceva dar foarte serios, tu ce vrei de la mine? vrei sa avem o relatie sau ceva? daca zice da tu zii asa ca sa fiu sincer nu vreau o relatie cu tine nu imi placi in felul asta adica imi placi da nu in felul sa fii iubita mea nu vreau sa te superi pe mine dar eu asta simt. daca zice ca nu atunci ai scapat mai ieftin dar tot sa mentionezi ca vrei sa fiti amici doar ca dimineata vrei sa dormi mai mult sau ca mai stiu eu ce te deranjeaza si sigur va intelege oricat de sensibila ar fi, vb cu ea si vezi ce vrea nu ai de unde sti ce e in capul ei daca nu vb cu ea. daca ai pe altcineva ii zici ca o placi pe aia ca si iubita si cu ea poti fi doar amicul ei si gata. un adevar spus in fata va conta mult mai mult decat 100 de minciuni fie ele si "nevinovate".

| Λndrei a răspuns:

Hahaha.tipul cu scrisoarea m-a amuzat.
Cel mai bine ar fi să vorbești cu ea, dacă tot zici că trece pe la tine și să bați simple apropouri că ții la altcineva și ai fi interesat să începi o relație cu acea persoană. Simplu.

| vocea a răspuns:

Frate avand in vedere aceasta situatue sfatul meu pentru tine este sa fii sincer cu ea sa ii spui adevarul, asa face un barbat adevarat, sigur va intelege si e mai bine pentru amandoi, ea o sa isi caute alt baiat care o sa o placa iar tu o sa vezi in continuare de viata ta, nu ere rost sa o minti sa o iei pe ocolite e cel mai bine pentru amandoi, mult succes

| AtateaConditii a răspuns:

Fa-te indiferent si povesteste-i despre prietena ta( chiar daca nu o ai) prefa-te ca ii povestesti ca ai intalnit o fata si ca iti place de ea si cere-i sfatul in legatura cu ea. O sa fie geloasa dar va si intelegehappy.

| madyddd a răspuns:

E mai dureros s-o chinui in felul asta!
Ia-o usor, ii explici cum sta treaba...fii bland, te rog.
O sa planga, o sa dispere dar cu siguranta va intelege intr-un tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ii explici situatia in care esti pus ( in cel mai delicat si frumos mod posibil -daca tot spui ca e sensibila ) si ca nu vrei ca ea sa isi faca alte impresii despre relatia dintre voi, ca este pur si simplu una de amicitie. Nu ii taia aripile dintr-o data, ci cu grija si incet.

| LuciWv a răspuns:

Nu-i zice nimic, incearca sa fi cu o fata in prezenta ei, adica so pupi si atunci va intelege ca tu credeai ca sunteti doar prieteni si nimic mai mult, si va intelege si ca n-are sanse deci ori te va lasa in pace ori pur si simplu crede ca esti un adevarat prieten

| Trandafirii a răspuns:

Pai, e cam dificil, inventeaza motive, pana nici ea nu te va baga in seama, si vorbeste mai putin cu ea,

| Valentyn22 a răspuns:

Spune-i delicat : Femeie mars acasa n-am chef de tine ..glumeam totusi fi barbat.ia.o deoparte si spune-i sincer ce simti happy uneori merge laughing

| MeddyMaddy a răspuns:

Povestestei despre o alta fata cum ca ti-ar placea de alta si zi ca vrei sa-i ceri sfatul ei ca doar este prietena ta. Asa va intelege ca sunteti doar prieteni.

| doggy123 a răspuns:

Pana la urma tot va trebui sa-i spui asa ca mai bine ii spui acum(dar incearca sa fi bland) decat sa-i spui in alta zi cand o sa te enerveze si o sa-i zici cu nervi...

| SweetChildOAxls a răspuns:

Intreab-o de ce face asta, de ce vine mereu la tine. Si daca iti spune ca te place, ii explici (frumos si cu grija) ca sentimentul nu e reciproc.

| stefan1998_5137 a răspuns:

Spune-i ca placi pe altcineva si nu poti avea momentan cu relatie cu ea cat timp te gandesti la acea fata.

| yoman13 a răspuns:

Fi sincer. O fata poate fi sensibila dar ii plac baietii sinceri. Spune-i ca este draguta, dar iti pare rau, nu ii poti impartasii sentimentele. Daca vei continua asa va crede ca simti si tu ceva si se va amagii din cauza asta.

| Cristyna2000 a răspuns:

Trebuie sa ii spui cat se poate de clar ca sa nu inteleaga alt ceva din balbaiala ta( daca esti). Si trebuie sa o iei usor. Prima oara sa ii multumesti ca esti o prietena buna si apoi spune-i cu blandete ca o simti ca o sora sau ca o prietena sau ca o amica, dar sa fi cat se poate de prietenos. Fii finut! :3

| CatFish a răspuns:

Din tot ce insteleg eu de aici e ca tie iti este jena sa ii spui ca nu o placi dar ea te place pe tine....Deci ar trebui sa o iei cu "As vrea sa fim doar prieteni pentru ca eu plac pe altcineva".Mi s-a intamplat si mie si cred ca mai multor adolescenti/adulti.te descuri tuwinking
Fundaa?

| Gam3Rrr a răspuns:

Fa'o sa nu te mai placa.Intreab'o ce ii place la tine (sau poti pune un prieten sa faca asta) si incearca sa te schimbi, spre opusul placerilor ei, dar nu chiar atat de tare, incat sa o faci sa sufere. Dupa cum zici, daca o inviti la tine,, in casa'' si dupa cateva zile ii spui ca ai deja pe altcineva, cum crezi ca se va simti, va reactiona in acel moment? Pune'te in locul ei. (Mai ales daca zici ca e sensibila).Fii mai neglijent.Fa'o sa te astepte la scara blocului, si alte de astea.La un moment dat, (mai ales daca nu te grabesti), nu va mai fi nevoie sa renunti la ea.Va face ea asta.
Sper ca am putut sa iti fiu de ajutor happy

| anca5elena a răspuns:

Pai cand vine la tine incdearca sa vb cu ea de o alta fata pe care o placi ( asa ca intre prieteni ) si o sa inteleaga ca nu simti nimic pentru ea si poate se va indeparta de tine

| andreeaparaschiv a răspuns:

Ia-o delicat.va intelege.

| Dewzv a răspuns:

Cand mai vine la tine invite da-I un pahar de suc si spune-i in felul urmator : Hei am vazut ca iti cam place de mine dar, din pacate mie de tine nu, cautati alta persoana care chiar te merit. Poate no sa inceapa sa planga dar spune-i cu blandete Bafta!

| cristina014 a răspuns:

Cand mai vine la tine spune-i ca trebuie sa vorbiti ii spui ca nu o plati si sa nu se supere si ca puteti ramane prieteni.

| Imdreaming a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca odata ce o vei indeparta poate ii vei simti lipsa? Daca o consideri draguta inseamna ca ai o atractie fata de ea. Fata poate nu stie sa isi exprime sentimentele sau poate doar vrea sa fiti prieteni buni. Mai bine vorbeste cu ea si afla ce isi doreste.

| Florin_Iacob_1992 a răspuns:

1: Spune-i print-o scrisoare, dar nu-i spune numele tau asa nu are sa suvere.
2: Fa-i o scrisoare de la un admirator secret asa ar uita de tine s-ar crede importanta. Spec ca te-am ajutat.