| Beatrise a întrebat:

Heii..am trecut pritr-o despărțire foarte dureroasă deoarece s-a produs din cayza răcirii lui și ca un bonus am aflat că mai stătea și cu altă fată.Am încercat să îmi iau viața cu ajutorul pastilelor, dar am fost salvată la timp.Ce credeți că ar trebui să fac ca să trec peste durere?

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Iubirea da dependenta in cazul tau. Tu nu traiesti pentru el, nu el ti-a dat viata, deci nu trebuie sa mori pentru el sau din cauza lui. E normala perioada de durere la fel cum e si cea de doliu atunci cand iti moare cineva. Incearca sa gandesti logic, sa cantaresti lucrurile cu atentie, sa iti raspunzi tie la niste intrebari. De ce consideri ca ai nevoie de el daca el nu simte acelasi lucru pentru tine? Pentru o imbratisare, pentru vorbe frumoase? Astea ti le poate oferi oricine. Dar nu oricine stie sa respecte o femeie, sa o iubeasca cu adevarat. A respecta o femeie inseamna multe, de la inselat, jignit, lovit etc. Toate acestea nu isi au locul cand este vorba de respect. Toti am trecut prin deceptii, dar trebuie sa iti gasesti putere sa treci peste toate, pentru ca moartea chiar nu este o solutie. Un baiat nesimtit pana la urma e mai presus de familia ta, de cei ce te iubesc? Ei nu mai conteaza? Cauta un psiholog care sa te ajute sa treci mai usor peste problemele tale.

| danay72 a răspuns:

Meriti ceva mai bun.Trebuie sa te respecti pe tine insuti si sa nu uiti ca o astfel de persoana nu te face fericita. Despre mai multe lucruri legat de cupluri poti gasi pe situl jw.org sectiunea cupluri.

| manuel72 a răspuns:

Te-ai intrebat vreodata de ce el s-a racit? Vrei sa credem ca tu nu ai nicio vina si ca s-a intamplat totul...asa...fara motiv? Eu cred ca nu prea esti stabila emotional,iar el s-a saturat dupa un timp de fitele, aerele si crizele tale, de tentativele tale de a-i controla si ingradi viata, asa ca, baiatul s-a orientat spre fete mai "normale". Ceea ce nu intelegi e ca tu l-ai impins in bratele alteia si banuiesc ca i-ai dat sms ca ai inghitit pastile din "dragoste".Nu te simti penibila?

| ion1731 a răspuns:

Deci ce am observat eu din statistica dusa de mine despre iubire : " eu iubesc o fata, fata care o iubesc - nu ma iubeste pe mine, iubeste un tont, la rindul lui, tontul -iubeste o alta fata, dar ca alternativa o " foloseste" pe fata care o iubesc eu, la rindul ei, fata iubita de tont ma iubeste pe mine, eu nefiind tont nu o folosesc pe ea ca alternativa... " iubirea e ca un cerc- uneori mai larg alteori mai restrins, sa lasam statistica laoparte, CE SA FACI INTREBI? simplu, daca esti fata frumoasa sau cel putin desteapta si cit de cit ai cap pe umeri sau cel putin asa consideri atunci da toata iubirea care o ai celui care te iubeste pe tine- i sa nu iti deie in cap sa-l tradezi. Daca inca acel baiat nu-i atunci asteapta- unde te grabesti? " timpul le vindeca pe toate, principalul sa nu murim in acest interval cit ne vindecam".Asa va trebuie voua fetelor, pentru ca voi nu puteti sa deosebiti baietii de treaba de niste ratati. Voua daca va spui minciuni le credeti,, daca va spui adevarul- ziceti ca e minciuna.Lasati ratatii astia cu fata de fotomodel care is " cool"- uitati-va dupa baieti care nu v-ar trada, la baieti cu cap pe umeri care pretuiesc ceea ce au... in fine NU MURIbig grin