| FlorinCiokan a întrebat:

Hey, Am si eu cateva nelamuriri, In seriale politiste, chestii precum programe de scanare a fetei sunt reale? Mai ales in FBI?
Si intotdeauna in The Blacklist sau final de The Mentalist ecranele alea mari unde arata suspectii niciodata nu inteleg ce sistem de operare folosesc pe computere... Daca cineva stie despre ce vorbesc sa imi spuna cam ce ar fi fals in tehnologie in serialele politiste, as apreacia mult happy
Funda happy

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista si programe din astea sofisticate de prelucrare grafica si recunoastere faciala, insa ce vezi tu in filme sunt SF uri. Sa nu iti inchipui ca prin 2-3 click uri sau comenzi dintr-o poza de 2 lei extragi informatii precum fete care se vad prin umbre sau mai stiu eu ce.

In general prin filme apare sistem de operare bazate pe linux, dar iarasa ce se intampla acolo e fictiune

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Normal ca exista. Cand arata suspectii pot folosi orice sistem de operare, dar programul da imaginile alea, si cei de la fbi de exemplu au programe specializate.