| numesiprenume0 a întrebat:

Hey! Stiu ca poate nu este locul potrivit si nici subiectul pentru a posta, dar am nevoie de cateva sfaturi. Am terminat liceul anul trecut si ca aproape toti elevii care au luat bacalaureatul am dat mai departe. Nu am ales facultatea, ci o scoala de formare profesionala. Am mers intr-un oras pe care nu il stiu(stiu doar cat sa nu ma ratacesc) si stau la o cunostiinta. De aici incep problemele: stand cu aceasta la inceput mi s-a parut ok, dar parca incet-incet, tot imi zice sa o ajut la diferite treburi care imi cam ocupa timpul si nici nu imi place sa o fac, dar nu ii pot zice. Nu merge cu scuze... Nu imi pot permite sa ma mut, poate doar sa renunt la scoala. Dar nu as dori asta.
Asadat va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi! Ofer funda! Si multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat nu exagereaza (isi limiteaza nevoile de ajutor la maxim doua ore in zilele de scoala si la maxim 4 ore in cele de weekend), cred ca o poti ajuta cu drag si placere. Pana la urma stai la aceasta persoana, nu poti sa faci din gospodarie numai ce tine de tine, trebuie sa participi si la treburile generale ale casei si sa ajuti si gazda. Daca exagereaza, roag-o frumos sa te lase sa inveti mai mult. Spune-i ca esti dispus sa o ajuti in limitele bunului simt (am scris mai sus cam cat), dar ca nu ai timp pentru mai mult. Eventual, ofera-i niste bani in plus in fiecare luna sa isi angajeze un ajutor.

| ROB3RT89 a răspuns:

Acum nu stiu ce te pune sa faci dar am vazut multi ca tine care se plang imediat ce dau de greu,asta daca il putem considera greu.
Daca vrei sa faci treaba in viata asta, fa ceva sa depinzi numai de tine, sa nu mai ajungi in situatii de genu...
Daca aceasta cunostinta a ta nu iti cere bani pentru ca te ajuta si tu refuzi sa-l ajuti, cred ca tu ai o mica problema.
Poti sa-ti gasesti un job sau sa gasesti o metoda de a face banu si apoi poti sta singur.
Cand depinzi numai de tine si ai si succes, o sa ai si un sentiment puternic de implinire!

| Lioana a răspuns:

Ce fel de treburi te pune sa faci? Sunt grele? Nu uita ca odata ce parasesti casa parintilor nu te mai serveste nimeni. Trebuie sa contribui si tu cu ceva daca locuiesti la acea cunostinta. Doar si ea iti face o favoare ca te tine la ea. Daca ai locui singur poate ai avea mai multe treburi de facut. Asta e viata de adult. Incearca sa te obisnuiesti.

| Emma30555 a răspuns:

Spune-i ca o ajuți dar când ai și tu timp nu sa îți faca mereu program, ai încercat sa cauți la camin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O ajuti in limita timpului disponibil. Ii poti propune ca o poti ajuta in timpul saptamani 2 ore iar in weekend 3 ore. Trebuie sa inteleaga ca ai si de invatat si ca nu o poti ajuta tot timpul. Aceste lucruri trebuie spuse cu diplomatie si tact. Cu siguranta situatia se va rezolva. Mult succes!

| alin131 a răspuns:

Mai, trebuie sa ajuti si tu cu ceva. Poti sa ii explici persoanei ca poti sa o ajuti 3-4 ore pe zi dar restul timpului rei sa il dedici invataturii. O sa inteleaga si o sa fie bine.

Sa inveti bine si sa ai ambitie sa fi printre cei mai buni in meseria ta.

Iisus Hristos te iubeste.