| Si_Atat_Teo_1993_f4Y8 a întrebat:

Am o problema cu tatal meu, adica el are o problema. Se enerveaza foarte repede si ma speria chestia asta. Cred, ca si tatal lui a ajut ceva asemanator, dar bunicul meu s-a sinucis si mi-e frica sa nu ii se intample asta si tatalui meu. Imi puteti spune cum s-ar putea rezolva?

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Consuma alcool? are probleme de sanatate? mama ce zice? ar fi indicat sa faca un control...
Doar mama ta il poate convinge sa mearga la doctor...
O seara bunahappy

| pisoias a răspuns:

Numai tatal tau se poate ajuta singur.Mai intai trebuie sa-si asume aceasta, si apoi trebuie sa mearga la un medic psihiatru, Totusi, din ce motiv se enerveaza?

| milan9 a răspuns:

Trebuie sa afli care sunt cauzele care declanseaza aceste stari de depresie.
Tatal tau are nevoie si de un indrumator spiritual, de un duhovnic care sa-i asculte mai intai detaliat problemele, dar, are nevoie si alte preocupari in afara celor pe care el le desfasoara momentan, preocupari alternative cu serviciul...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Poate fi vorba de practicarea unui sport, a unui hobby, mers la biserica, timp petrecut impreuna in familie mai mult decat pana acum, etc...

| Lawliet14 a răspuns:

Sa mergi la o manastire si sa intrebi cum ai putea rezolva problema! De asemenea, un control psihiatric al tatalui tau ar fi necesar dar nu stiu daca si-l doreste, doar asa daca constientizeaza...

| NoRegretsxx a răspuns:

Un om frustrat se enerveaza repede. Sa apeleze la un psiholog si va evita orice pornire, mai putin credincioasa, sa ii spun asa.