| AnonimJustMe a întrebat:

Ca sa întelegeți mai bine despre ce este vorba, eu am un frate mai mic si ca într-o familie obisnuită doi parinți. Oamenii se mai ceartă, apoi se împacă. Apoi se ceartă din nou! Ințeleg asta perfect, dar părinții mei se bat, atunci când se ceartă nu îsi vorbesc cu săptămâniile, strigă lucruri ce de fapt le regretă, si după EU sunt ce-a care trebuie să decidă cu cine voi rămâne mai departe, lucru pe care l-am refuzat indignată de fiecare dată. Cu adevărat enervant este atunci când mama vorbește cu mine despre ce idiot sau alte ajective negative este tata, iar tata la rândullui la fel. Cu fratele meu mai mic nu fac chestia asta, el încearcă să îi oprească din a se certa, dar ei îl ignoră (fiind prea ocupati pentru a mai auzii altceva). Revenind, astăzi cum am intrat pe usă, am vazut-o pe mama. Si din bla, bla, bla, bla, am înteles doar câteva propoziții în care încerca (cu 150 de cuvinte pe minut) să explice că tata o înseala. Din păcate lucrurile sunt mai complicate, suntem într-o altă țară, iar mama nu mai are un job, desi a căutat si caută zilic, chiar si eu îi caut! Dese ori am fost să depun cv-ul ei la firme unde căutau dar nimic, n-au sunat niciodată înapoi. Trăim din salariul tatei (nu foarte bine si asa) de-asta mama nu poate pleca, ce-l puțin nu în anul acesta. Ce aș putea face? Mama vrea să plece cu noi, iar eu - vreau doar pace ca să pot învăța în liniste! Nu știu ce să cred, nici ce să fac, nu mă astept ca voi să știti, dar poate aveți niste sfaturi bune?

Daca ati citit tot vreau să va multumesc pentru intentie

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai corect ar fi sa vorbesti cu ei despre situatia voastra si in special a ta, de faptul ca iti doresti sa ramaneti aoclo si sa inveti in liniste si ca ii rogi ca de dragul tau si al fratiorului, sa nu se mai certe, pentru ca va necajesc si pe voi.
Vorbeste cu fiecare separat si cand sunt mai putin nervosi sau iritati, eventual ia-o pe mama la cumparaturi si vorbiti pe drum ori stai cu ea in bucatarie si povestiti.

| AnonimJustMe explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru sfat, asa am facut, iar mama si tata au înteles exzact cum mă simteam. Au fost de acord să îsi mai acorde o șansă, nu stiu daca asta se putea întâmplă fară să îti urmez sfatul!

4 răspunsuri:
| SARKAN a răspuns:

Sincer sa fiu trist ce am citit si probleme si printre straini si probleme cu banii.asta chiar nu este usor.tu acum nu trebuie sa disperi in primul rand ar trebui sa ii explici si mamei si tatalui tau sa nu te mai implice pe tine in certurile lor ca tu oricum nu ii poti ajuta. apoi daca tu crezi ca tatal tau greseste patreaza-ti parerea pentru tine nu o impartasi.mama ta acum si ea ar trebui sa lase gura mai moale macar pana isi gaseste ceva stabil de munca ca apoi va puteti duce toti in alta parte.e dificil sa dai un sfat in situatia asta pentru ca nu-s acolo sa pot vedea exact ce se intampla intre ei dar cred ca vina au ambii si in problema cu serviciul poti sa mergi la fortele de munca din tara respectiva si va primi ajutor ori un serviciu ori un ajutor social orice este mai bun decat nimic.succes

| Andreyna4 a răspuns:

Inainte de toate vreau sa iti zic ca imi pare sincer rau de ceea ce se intampla in familia ta, tu trebuie sa fii puternica, atat pentru tine si mama ta, cat si pentru fratiorul tau. Daca voi doriti sa plecati, plecati. acum cat inca nu e prea tarziu. In altfel de sfaturi nu te pot ajuta, fa ce iti spune inima, ai grija de tine, de mamicuta ta si de fratior, sper sa reusiti sa va mutati in alta parte, departe de acel individ.All the best! happy

| Holiday a răspuns (pentru Andreyna4):

"...sper sa reusiti sa va mutati in alta parte, departe de acel individ."

Departe de acel "individ" care e singurul care munceste si ii intretine pe toti. Bun sfat, ce sa zic...