| AloneInTheDarkness a întrebat:

Imi urasc viata. Nu am niciun prieten vara ar trebui sa fie un anotimp special, dar pentru mine e un cosmar.Nu am niciun prieten cu care sa ies, sa ma distrez,. stau numai la pc ..Ma simt singur, deprimat, daca as vrea sa ies cu cineva pe afara nu as avea cu cine. Ce as putea face? (Nu imi spuneti sa ies pe afara si chestii, nu am cu cine sad )

37 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anss23 a răspuns:

Daca te consoleaza cu ceva, nu esti nici pe departe singurul care are aceasta problema.Nu chiar toti dintre noi se distreaza de minune in vacanta la mare cu prietenii sau ceva.Macar iti permiti sa stai la Pc, altii care locuiesc la tara sau prin mai stiu eu ce zone trebuie sa-si ajute parintii prin gospodarie toata ziua chiar si in vacanta de vara.Deci situatia ta nu e chiar asa de rea pe cat pare.
Si uitandu-ma printre raspunsuri am vazut ca ai spus "Sunt prea urat pentru a-mi face o iubita". Sincer, in cazul tau chiar nu este adevarat dar gandeste in felul asta:chiar daca ai fi(desi evident ca nu poti spune despre cineva ca e urat doar dupa aspectul fizic)crezi ca nu exista si fete "urate"? Si ele vor probabil sa-si gaseasca un iubit dar gandesc ca tine.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Pe mine ma intriga "numele" tau...
"AloneInTheDarkness". Eu nu as deveni prietena cu o persoana care prefera acest nickname in fata unui nume mai real si frumos. M-ar intrista.
Ideea mea este urmatoare: fiecare din noi avre momente de depresie, fiecare dintre noi are intrebari la care nu obtinem niciun raspuns, fiecare din noi are un temperament diferit dar asta nu il face o persoana rea sau nedemna de a avea prieteni.
Poate nu ai prieteni pentru ca nu acorzi nicio sansa celor care se apropie de tine, eu nu am de unde sa stiu motivul. Totusi, un sfat ti-l pot da: incearca sa te schimbi in bine, incearca sa accepti lumea si sa te accepti pe tine ca parte din ea.

| Seby90 a răspuns:

Dude, welcome to the club, want a beer?

| AloneInTheDarkness explică (pentru Seby90):

Vodka please

| Seby90 a răspuns (pentru AloneInTheDarkness):

Am facut alergie si la vodka laughing.

| Tlbi a răspuns:

Gaseste-ti un job, la el o sa-ti faci prieteni cu siguranta, sau cel putin parteneri de discutie.
Daca esti scolar (ceea ce sigur esti), gasesti un job de vara.

| Tlbi a răspuns:

Cand o sa-ti taie netul o sa iesi afara, de plictiseala.
thumbs up

| RAY a răspuns:

Daca ai mentalitatea asta cum sa ai pe cineva,tu te-ai intarni cu cineva ca tine?
da internetul da depresie dar tu nu ai nimic de facut citeste o carte,fa sport sunt atatea lucruri de facut in viata asta scurta ti mult sa mergi pe jos singur esti copil mic ai nevoie de ajutor?
de ce trebia sa ai pe cineva, un mare general spunea /daca ma am pe mine conduc lumea daca mai am pe cineva ma conduce el pe mine /
numai fi asa depresiv, plimbate pe jos, inteleg ca fetele prefera baieti frumosi si cu banii treci peste asta si accepta asta e, gandeste pozitiv

| milan9 a răspuns:

Mergi la plimbare şi iti va veni inspiratia de la sine. Vei intalni colegi, veti putea organiza una alta.

Daca in orasul tau exista esociatie ASCOR te poti afilia si vei gasi acolo foarte buni prieteni. happy
Duminica de asemenea vin si tineri la biserica, vei putea intalni persoane deosebite...
Trebuie doar sa iei initiativa happy

| milan9 a răspuns:

"Îngrijorarea", golirea aceasta de sens nu o poţi elimina EFICIENT (pentru mulţumirea sufletească autentică) decât prin împlinire spirituală, prin empatie şi compasiune faţă de semeni şi faţă de cei ce trec prin experienţe similară, prin schimbarea accentului dinspre materie spre suflet (neaşteptată poate happy ) şi spre sensul authentic al unei vieţi prin care să ne edificăm veşnicia!

Astfel de momente sunt în acelaşi timp şi semnale de alarmă în privinţa necesităţii unei împliniri spirituale, singura care nu dezamăgeşte dar în schimb te face să cunoşti un sens al existenţei de la care nu te-ai fi aşteptat să fie atât de important şi de puternic...

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de „dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte „aşezări" a „lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...

Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens (poate fi chiar o uşoară depresie), este esenţial să cauţi sprijin moral. Stările de descumpănire sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri). Prin ele trecem la un alt prag de înţelegere al lucrurilor!

Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, care, într-un moment în care să existe timp pentru dialog (când vizitezi o mănăstire undeva) să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile spirituale (pentru că la urma urmei, el ţin de ierarhia valorilor vieţii, de ordinea priorităţilor pentru bunul cel mai de preţ pe care îl avem: TIMPUL!).

Această stare poate fi o urmare a unei orientări greşite a timpului folosit, a unor disfuncţionalităţi sau priorităţi greşite în viaţă. Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici, dar siguri şi definitivi ai aflării răspunsurilor la întrebările esenţiale ale vieţii...

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Daca n-ai mai pune intrebari stupide pe TPU, ti-ai suna un vechi prieten, o cunostinta ceva...si ati iesi pe afara... poate, poate.
Apropo, am avut si eu un nickname asemanator.laughing

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu e vorba ca tu iti urasti viata, este vorba de faptul ca viata ta uraste realitatea altora.Vara nu trebuie sa reprezinte un anotimp mai "special" fata de celelalte anotimpuri din am.Incepe si citeste niste carti bune, si-ai sa te convingi singur de tovarasia singuratatii ca fiind cel mai bun lucru de care te poti bucura pe aceasta lume.Vei intelege ca factorii ce determina dependenta socializarii reprezinta un patetic motiv de a fi umbra unor prietenii superficiale.Nu exista prietenia intre oameni, am spus-o.Cine va fi vesnic prietenul tau? Moartea, desigur.Meh,sper ca nu te-am deprimat acum, daca vrei, iti pot recomanda niste carti pe privat.

| grab a răspuns:

Apuca-te de un sport pentru a te dinamiza.

Daca tot stai pe internet toata ziua, ce faci util acolo? Cum te distrezi online? Filme vezi? pe chat ai prieteni?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Majoritatea oamenilor trec prin astfel de momente, dar asta nu înseamnă că lucrurile vor continua aşa mai departe. Toţi avem perioade mai dificile în viaţă. Uite, aici poţi citi câteva sugestii care te pot ajuta să-ţi faci prieteni adevăraţi: http://www.jw.org/......guratatea/
Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 palme si iesi afara

| AloneInTheDarkness explică (pentru anonim_4396):

M-ai ajutat foarte ''mult'' oh go on sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautati iubita.winking

| AloneInTheDarkness explică (pentru anonim_4396):

Sunt prea urat pentru asta sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru AloneInTheDarkness):

Cauti complimente laughing?

| AloneInTheDarkness explică (pentru anonim_4396):

Nu nu am nevoie. Spun doar adevarul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AloneInTheDarkness):

Ti se pare grav, cautati iubita sau fa ce a zis Tibi.

| CorneliaC a răspuns:

Pai cam asta e viata in ziua de astazi si cam asta este generatia de astazi, singuratica. Eu imi amintesc ce vremuri erau pe cand eram doar o copila de clasele primare, era o galagie in fata blocului de nu-ti poti imagina, o gramada de copii, prieteni cat duce trenul si chiar eram foarte multi. Astazi nu am decat 2 prietene cele mai bune si pe care abia de le mai vad pe timp de vara. Cu colegele ma vad doar virtual in vacanta, pentru ca sunt de la tara marea majoritate. In general astazi, nici nu se mai aud copii pe la blocul unde locuiesc eu. Cred ca noile tehnologii distruge generatia asta. Uneori imi doresc sa nu fi existat net-ul asta.

| millyca a răspuns:

Pe TPU nu esti singur, vezi? Afara ai iesi degeaba, pentru ca acolo nu ai avea pe nimeni. Destul de complicat, dar mai bine urmeaza sfatul pe care ti l-a dat "Cioran". Cel putin deocamdata. E aiurea sa nu ai prieteni, dar si sa fortezi orice conjunctura doar pentru a iti forma un cerc de indivizi iarasi este aiurea. Iti poti face si prieteni, cu timpul, in functie de o anumita pasiune pe care va urma sa ti-o descoperi, sa zicem. Ca sa fii prieten cu cineva trebuie ca ceva sa va lege.

| Rooobi a răspuns:

Taie-ti cablu de la net, o sa iesi din casa iti garantezwinking Cel putin macar pana la firma de net sa iti bage iar netu laughing

| SparkleO a răspuns:

Hei, singuraticule! Si eu am fost ca si tine... nu ieseam din casa, stateam la PC, de astea. Nu e bine! Am mai sitit cateva raspunsuri, unele sunt bune, altele nu prea.

Cred ca ti-e cam greu sa-ti gasesti o prietena, daca tu nu ai cu cine iesi.

Insa, ideea cu jobul e geniala. Eu de exemplu, sunt chelner. E super! Intalnesc oameni noi, mai ascult povesti de viata, rad cu colegii...

Daca vrei, eu pot sa fiu prieten, sa nu fingur pe lume big grin

| BrokenAngels a răspuns:

Poti sa iesi cu mine, daca vreiwinking

| Andreea22X a răspuns:

Hey,nu mai spune despre tine ca esti urat pentru tu chiar nu esti. Vorbeste cu colegi sau fosti colegi ..iesi cu unu din ei.Ori daca nu iesi pur si simplu singur in parc pe o banca asculta muzica..citeste o carte.du-te la shopping. Apropo de shopping, cand eram suparata o fata din strainatate mi-a spus ca merg prin magazine si sa probez haine...ca sa ma distrez si sa uit de toate, chiar daca nu aveam de gand sa cumpar laughing

| Mαяуßăăღ a răspuns:

Poi tocmai d-asta n-ai cu cine iesi pe afara, pentru ca stai numai in fata PC-ului. Uite, e vara, ar trebui sa te duci si tu pe la bunici, poti sa-ti faci prieteni noi big grin. Sau ai putea iesi cu un verisori / frate, si sa le cunosti prietenii. Oricum am si eu momente cand sunt singura` si atunci prefer sa stau si sa ma uit la un film. In special atunci cand sunt mai deprimata, stau si ma uit la un film mai trist asa. puppy dog eyes Sau daca` n-am chef sa ies pe afara, stau pe facebook sau pe joc jocuri online laughing si chiar mi-am facut multi prieteni pe care nu i-am vazut niciodata face to face laughing Oricum, vorba lui JonnyJoker, dati doua palme si iesi afara! Motivant rolling on the floor

| StopShowingOff a răspuns:

Iti propun sa iesi in oras si sa incepi sa bei. De obicei oamenii la betie sunt foarte prietenosi dar si fara inhibitii asa ca ai grija cu cine te anturezi big grin.

| MiStErBeatBoX a răspuns:

O sa ajungi ca baitul acela din acel film Ted 2012 laughing))))))))))))))))) care nu avea prieteni si a primit de craciun un ursulet si a pus dorinta ca acel urs sa aiba viata laughing)) cam asa o sa ajungi tu...

| D3ZIS a răspuns:

Fa-ti curaj... draq

| McAngel a răspuns:

Omule, eu locuiesc in Germania, azi de dimineata am ajuns acasa din concediu, am fost in Romania. Vreau sa iti spun ca si eu am o situatie ca si tine. Stau intr-un satuc cu 10 adrese, nu am masina, nu am prieteni pe aici, am doar internet. Cat timp am fost in Romania nu a fost zi in care sa nu ma duc la 5 dimineata acasa. Am un singur prieten (mai bun sa zic asa), nu e cel mai tare, dar e destul sa ma inteleaga pe mine si problemele cu care ma confrunt. Tu habar nu ai cati prieteni ai putea sa iti faci. Du-te in curtea scolii, vezi cine, ce joaca. Baga-te in seama cu ei. Asa usor va puteti imprieteni... Incearca cel putin.