| GabrielaCriss a întrebat:

In curand parintii mei vor divorta si imi este foarte frica ce ar trebui sa fac sa dispara frica?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca esti inca o adolescenta...de aceea iti este frica-pentru ca nu stii cum va arata viitorul tau, al familiei...
Stiu cum te simpti pentru ca si eu am avut asemenea probleme in adolescenta...am trecut destul de greu peste dar...important este ca AM TRECUT!
Tuturor ne este frica de separari(divort)(mai ales cand acest lucru se intampla in familia noastra)...insa sa stii ca lucrurile nu stau niciodata chiar asa de rau pe cat le vedem noi!
Gandeste-te ca daca parintii tai au hotarat asa inseamna ca asa au considerat ca este mai bine!
Nu te speria, fii curajoasa o sa vezi ca totul va trece repede!
Gandeste-te ca totul e trecator si la un moment dat lucrurile vor deveni la normal desi acum ti-e greu, gandeste-te ca si alti copii au trecut prin acest impas deci si tu vei trece, totul va fi bine odata cu trecerea timpului!
Daca consideri ca vrei sa te descarci putem vorbi pe privat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica de ce anume? fa o lista cu ce iti provoaca frica apoi discuta cu amandoi parintii pe tema listei. daca nu se poate apeleaza la un consilier. succes.

| pastru009 a răspuns:

Buna.Ca sa iti dispara frica trebuie sa fii linistita/sa ti se spuna ca nu se va intampla nimic rau.
Sa iti explic: divortul se face atunci cand doua persoane nu se mai inteleg si doresc sa nu isi mai petreaca viata impreuna. Dupa divort, urmeaza partajarea copiilor, adica tu.Tu iti alegi cu ce parinte sa stai: cu mama sau cu tata.Iti alegi cu care iti place sa stai cel mai mult, cu care te intelegi. Dupa, se creeaza un program de vizitare a mamei tale, asta daca te-ai mutat cu tatal tau si invers pentru ca el/ea sa te poata vedea in weekend sau in timpul saptamanii intre un interval de timp(exemplu: de la 8 dimineata la 12 dupa-amiaza).
Eu zic ca nu esti inca in perioada adolescentei, fiindca unui adolescent nu i-ar fi foarte frica de un divort, ci dimpotriva s-ar informa despre asa ceva si i-ar fi doar teama, nu frica.
Tu nu ai de ce sa iti fie frica.Trebuie sa fii puternica, sa nu arati tristetea acum, fiindca parintii tai sunt deja prea incarcati cu alte treburi(relatia lor, divortul si platirea avocatilor-asta daca nu o fac pe cale amiabila-, serviciul etc.).
Si inca ceva: se observa dupa vreo 2-3-4 ani dupa un divort, ca acel copil cu parintii divortati urmeaza poate sa aiba un parinte vitreg si majoritatea devin agresivi si alarmati de venirea acelui strain in casa si le este teama sa nu fie din nou parasita/parasit mama/tata.Asta inseamna ca parintele incearca sa isi refaca viata,sa isi gaseasca din nou un suflet pereche,si de aceea nu este bine sa intervii, decat doar daca observi ceva de rau la acel om cu care se cupleaza parintele tau: lipsesc bunele maniere, vorbeste urat, ba chiar intr-un mod incult, nu pune accent pe igiena personala etc.
Tin-te tare Gabriela si iti doresc un viitor cat mai frumos cu putinta(crede-ma ca nu o sa se intample nimic rau). O seara frumoasa!

| Angelsareclosetoyou a răspuns:

Divorturile nu sunt bune din mai multe puncte de vedere. Din pacate, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea si sa ai incredere pentru ca totusi vei sta cu unul dintre parinti, iar cu celalalt nu te vei vedea in fiecare zi, dar daca ei tin asa mult la tine va fi ca inainte si mai bine: le vor pasa mai mult de tine la amandoi, parintele cu care nu stai te va suna zilnic, va veti intalni foarte des, te va trata mai frumos ca de obicei deoarece acestia stiu ca suferi si ai nevoie de incalzire, ai nevoie sa simti ca ei sunt tot acolo, cum erati mai inainte. Nu fi suparata, priveste partile bune, nu te descuraja. Poti sa discuti si cu prietenii mai apropiati sau alte rude despre acest lucru.

| ShockWaver a răspuns:

Și părinții mei au divorțat când aveam 12 ani, după s-au împăcat iară. Este cursul vieții, fi tare.

| KayaHyuuga14 a răspuns:

Incearca sa te gandesti ca asta nu se va intampla si ocupate cu altceva de exemplu iesi cu prieteni in parc.

| Maya21 a răspuns:

Pai ar trebui sa te gandesti ca au un motiv daca vor divorta si daca ei cred ca le va fi mai bine poate ca si tu ar trebui sa crezi la fel.

| Valenthin1 a răspuns:

Desi este greu, trebuie sa fi tare altfel te vei schimba.Este cursul vietii, cum a spus si ShockWaver, trebuie sa fi tare!