| andr3yuta a întrebat:

Iubirile eterne nu mor niciodata?
poate ca asta mi se intampla.traiesc o iubire eterna care nu-mi da pace, imi inunda sufletul si inima pana la cel mai mic os.
am fost impreuna aproape 2 ani, am trait o iubire pe care putini o traiesc vreodata, am facut lucruri care nu le faci de 2 ori in viata, am locuit impreuna, am stabilit data nunti, am invatat amandoi sa ne iubim, am invatat sa respiram doar unul langa altul, a fost o iubire in care fiecare a daruit tot si nu a tinut cont de nimic, nu a contat familie, prieteni, rude, cunostinte, munca.ci doar sa fim impreuna.totul s-a terminat usor usor din cauza unor ambiti si gelozii prostesti care au pus usor usor stapanire pe ambele suflete devenite odata unul. a fost o perioada de mai bine de un an si ceva cand am fost singura.am incercat sa construiesc o relatie cu alta persoana insa parca este o bariera parca nimic nu ma atrage la persoana aia, parca nu e el, parca nu ma iubeste si nu ma rasfata cum o facea el.cand eram hotarata sa las in urma iubirea cu el, cu A, am inceput o relatie cu C. care rezisa de o saptamana insa sunt sigura ca nu e ceea ce-mi doresc, ca nu e barbatul care doresc sa-mi fie alaturi o viata intreaga si caruia sa ii daruiesc un copil.ieri insa am primit un apel de la A, insa eram la munca si nu am avut telefonul cu mine, a venit seara ma astepta C. de la munca si m-am intalnit cu C., am stat foarte putin de vorba si m-a dus acasa.Ramasese dupa ce fac baie sa vorbesc cu C. la telefon, insa cand am intrat in casa am vrut sa aflu care era motivul beepului de la A., de la barbatul care l-am considerat barbatul vietii mele, si i-am trimis mesaj, mi-a raspuns ca nu era nimic important, am inceput o discutie, in care A. imi spunea ca ii lipsesc, ca ii e dor de mine si ca ma iubeste din tot sufletul.Primul moment nu am stiut cum sa interpretez aceste vorbe, dar cunoscandu-l stiu ca nu minte si ca e singura persoana care nu mi-ar vrea niciodata raul, si i-am spus ca mi-ar placea sa ne vedem, sa stam de vorba, sa il privesc asa cum am facut-o multe nopti pe vremea cand stateam impreuna ( el dormea caci a doua zi era la munca si eu priveam si nu oboseam niciodata sa-l privesc), sa-l sarut ( caci sunt sigura ca nu m-as plictisi vreodata sa-l sarut ), sa-i mangai fata, sa fac dragoste cu el caci e singurul si primul barbat din viata mea. el m-a intrebat cand vreau sa fac toate lucrurile astea si i-am raspuns ca oricand ca acum si pentru totdeauna.si ne-am intalnit aseara tarziu in noapte si am mers in locul nostru preferat unde se vede tot orasul, unde este liniste, unde se vad doar luminitele orasului si linistea ce iti rapeste pana si cel mai mare gram de suparare.am stat acolo impreuna, am vorbit, am ras, a fost asa cum imi doream. a fost extrem de frumos.amandoi uitaseram parca de ce se va intampla a doua zi.acum dupa mai bine de 1 an si jumatate cat am stat despartiti sunt sigura ca el e singurul barbat care mi-l doresc in viata, cu care pot sa fac toate lucrurile pe care mi le doresc, care ma iubeste in felul in care il iubesc si eu, a venit dimineata si el a trebuit sa plece la munca, eu am avut liber astazi, si mi-era frica ca dimineata se va termina totul, ca va fi doar un vis frumos pierdut in noapte dar a continuat si am vorbit astazi la telefon si continuam seara precedenta.
astazi cand a trebuit sa revin la realitate, ma confrunt cu problema cum sa-i spun lui C. toate aceste lucruri, sunt mult prea sensibila si prea sufletetista ca sa rup sentimente.am evitat sa-i raspund la telefon dar stiu ca va veni momentul cand o sa trebuiasca sa o fac.

Răspuns Câştigător
| maria a răspuns:

Dincolo de ganduri, de sperante, de cuvinte prea mari sau prea mici, de gesturi facute sau nefacute, e un suflet - care te asteapta si care asteapta sa se completeze cu al tau - din ceea ce spui - pare sa fie domnul A. In privinta lui C. incearca sa ai un dialog calm si bland, diplomatic, spunandu-i ca in ciuda calitatilor pe care le are, nu este vremea sa poti dezvolta o prietenie, care sa duca la o relatie de cuplu, deoarece sufletul si inima ta ti-au ramas "prinse'' in trecut - tu stii cat si mai ales, ce anume sa-i spui. Ideea este sa-l menajezi, pe cat e cu putina caci el nu are nici o vina, in toata povestea si tu nu stiu daca esti pregatita sa-i spui in fata asa tot adevarul. Poate ca mai putine explicatii detaliate l-ar scuti de o suferinta mult mai mare si poate ar accepta sa va despartiti amical. Inainte de toate, incearca pret de cateva secunde sa te gandesti daca din tot ce ti s-a intamplat in trecut, ti-ai mai dori sa se mai intample inca o data si inca o data ( nu ma refer la lucrurile de poveste, de basm, ele pot exista, desi mult mai greu si nu sunt de durata, ci la incercarile, suferintele si intamplarile prin care ai trecut - tu le stii, nu ai cum sa le fii uitat). Pune totul in balanta si vezi ceea ce e de facut. Nu te (mai)grabi sa te gandesti ca totul e un BASM, El e Printul si tu - Frumoasa din Padurea Adormita. Ai grija, deschide-ti inima dar ascute-ti simtul ratiunii, te rog mult. Daca vei face sacrificii si renuntari de dragul lui inca de la bun inceput, asa va fi si mai tarziu...meriti tot ce e mai bun, curaj si sa fii fericita!

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Inteleg ce spui. Am patit si eu asta. Au fost relatii care nu au fost deosebite sau care s-au terminat fara dorinta de a le relua vreodata. Dar am cunoscut si fete alaturi de care am trait clipe frumoase. Situatie in care daca as sti ca acum pot avea o relatie de durata cu oricare din ele stiu ca nu as ezita. As primi fericit vestea asta. Sunt genul de relatii nemuritoare prin faptul ca iti doresti sa mearga dar poate intervine ceva atunci. Si chiar daca mergi mai departe ramai cu o emotie aparte in suflet cand auzi de persoana respectiva. Si cu siguranta nu eziti daca vrea sa reluati ce a fost. As renunta la o relatie proaspata ce nu anunta nimic oricand pentru o astfel de iubire nemuritoare. Eu cred ca trebuie sa ii spui in fata acelui baiat daca vrei sa fii sigura ca intelege mesajul si ca iti pare cu adevarat rau. Ii explici situatia si trebuie sa inteleaga. Te va intelege. Sper sa fii fericita cu A.

| Zenithf a răspuns:

O relatie nu se poate baza doar pe iubire, daca intre voi nu exista comunicare si intelegere. O relatie nu poate sa dureze intre doi, cand cu voi nu este Dumnezeu. Te rog sa tii minte aceste lucruri, pentru ca sa totul intre voi sa infloreasca.
Domnul sa fie cu voi!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Frumos.Si sincer zic, povestea ta e una frumoasa cu toate problemele ce le ai acum cu C. Iubirea adevarata atunci cand se gaseste nu are cum sa se piarda. Explicatii pentru asta nu exista. Pur si simplu nu are cum.Se pare din ce spui ca sufletul tau pereche e A alaturi de care cu siguranta vei avea o viata fericita.Altfel nu se intampla asa ca dupa atata timp sa va regasiti vorba aia.Atat doar ca aveti grija sa nu se mai repete ce sa repetat in trecut sa ajunge-ti iar la povesti, prostii.Cat despre C spune-i exact ce simti, spune-i adevarul.Stiu ca e greu dar nu poti altfel.Adevarul legat de el, ce simti pentru el, adica mai nimic. Tu il iubesti pe A se vede asta, C e ceva in plus in viata ta si din cate am citit mai mereu a fost asa.Fi tare si lupta pentru fericirea ta.Meriti! Bafta!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca nu il iubesti pe C, de ce mai stai cu el? Nu mi se pare corect fata de tine, in primul rand. Sa ai parte de multa fericire, cu A!

| inna a răspuns:

Nu exista iubire eterna. Din pacate nimeni nu poate sti cat dureaza o relatie... pur si simplu te implici, traiesti clipele minunate sau mai putin minunate si la un moment dat totul se poate termina.Asta e viata, sometimes unfair.

| GyeBaek a răspuns:

Incearca sa te impaci cu persoana care ai iubituo mult, daca e cereti tu scuze {chira daca nu ai gresit}ca sa vada cat de mult il iubesti.

| Florys a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa-i spui adevarul lui C, asa e cel mai bine.

| andrutzza a răspuns:

cryingcryingcrying
cate senti aveti impreuna...:X parca o sa ma vad pe mine peste ani daca nu mi se rezolva situatia cum as vrea eu si elsad
pupe. lupta pentru ceea ce iubestihappycryingcrying