| LanguageMaster a întrebat:

La facultate este mai greu să te împrieteneşti decât la şcoală şi la liceu?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

E important sa fii o persoana sociabila, iar atunci te poti integra oriunde.
Sunt enumerate câteva sugestii care îţi pot fi de folos.
● Începe cu lucruri mici.Depune eforturi de a vorbi cu oamenii, abordând câte o persoană o dată
● Fii un bun ascultător.
● Alătură-te conversaţiei. După ce câştigi experienţă în arta de a conversa în doi, încearcă să te alături şi conversaţiilor în grup
● Nu aştepta perfecţiune din partea ta.
● Păstrează-ţi simțul umorului
● Ai răbdare.
● Încearcă să vorbeşti cu adulţii

| LanguageMaster explică (pentru danay72):

Când zici adulți te referi la profesorii mei?

| danay72 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Da,exact.Mult succes.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Depinde cel mai mult de anturajul de care vei da acolo, de compatibilitatea dintre voi și de gradul de maturitate și bun simț pe care îl au colegii tăi. Adică nu e neapărat mai ușor sau mai greu, întâi trebuie să cunoști persoanele și după vei vedea dacă va fi ușor sau greu.

| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de tine. Daca iti faci prieteni usor iti faci peste tot, daca esti mai inchis nici la facultate nu o sa-ti faci. Cert e ca nu mai sunt prietenii ca si cu acele persoane cu care te cunosti de mic. Sunt niste prietenii mai formale (sa zicem) dar tot prietenii.

| floryn1993 a răspuns:

Acolo este cel mai usor, devii mai matur ca si cand este la liceu, exista cazuri unde au fost si relati de casatorie