| anonim_4396 a întrebat:

La liceu, ce inseamna un prieten grijuliu? dar un prieten egoist?
Ce inseamna sa-mi folosesc calitatile in folosul celorlalti?

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Un prieten grijuliu este un prieten caruia ii paa mereu daca esti bine, daca nu ai probleme, care te intreaba mereu cu ce poate sa te ajute, iti poarta de grija si iti vrea binele.

Un prieten egoist este acel om care se gandeste doar la el, care nu prea vrea sa imparta lucruri cu nimeni, cauta sa ii fie bine lui si foloseste lucurile bune doar in folosul sau, nu si al tau.

A-ti folosi calitatile in folosul celorlalti inseamna ca ii ajuti pe cei din jurul tau folosindu-ti capacitatile si punctele forte pentru a-i ajuta cat mai bine si a face fapte cat mai in folosul apropiatilor. Cu alte cuvinte, a fi altruist.

1 răspuns:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Poate nu e in legatura directa cu intrebarile tale insa iti sugerez sa privesti acest material care vorbeste despre ce inseamna a fi prieten adevarat: http://www.jw.org/......-adevarat/

Cele bune!