| VL_Oana_2001 a întrebat:

M-am saturat efectiv..Am niste parinti super absurzi,care efectiv daca le spun ceva despre mine ( daca am increderea sa fac asta, desigur), la urmatoarea cearta imi dau peste nas cu ce le-am zis..Eu nu am voie sa am un prieten, un anturaj, un grup din care sa fac parte, " vrei golaneala", " esti soi rau", " nu esti in stare de nimic", astea sunt lucrurile de care am parte daca incerc sa spun si eu ceva.Am o prietena buna, si de aia comenteaza ca nu-i buna, desi ea are o grija enorma de mine doar pentru ca tine la mine si nu vrea sa ma piarda..imi reproseaza ca vorbesc cu baieti pe facebook si am incercat sa le explic ca e normal sa discut pe facebook cu anumite persoane pentru ca am aproape 15 ani si trebuie sa imi gasesc si eu un grup..sunt o fire sensibila,retrasa, trec printr-o perioada grea momentan, mai bleaga uneori.iar ei profita de toate lucrurile acestea doar ca sa ma doboare efectiv.ce sa fac? nu mai pot suporta efectiv...

4 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Stiu cum e, te injosesc fiindca vor sa te controleze, sa ramai acelasi copilas tembel si inocent pe care il stiu ei.
Nu am auzit de solutie la problema ta, trebuie sa ii infrunti!
Fii atenta, daca din comoditate sau rusine nu faci nimic, mai tarziu situatia va deveni mai grava. Una e sa te certe cand esti mica, la 15 ani pentru notele la scoala sau prietenii inchipuite cu care ei nu sunt de acord, si alta mult mai grava cand la 20 sau 25 iti vor impune cu cine sa te casatoresti sau te vor tine inchisa in casa ca sa nu te... stii tu ce inainte de maritis. Cand spun sa te certi nu zic sa incepi sa zbieri la ei, asta nu-ti va aduce nimic... tine-o pe a ta, fii calma, repeta faptul ca ai o varsta si alte nevoi fata de acum 5 ani iar daca iti impun fizic sa faci ceva cere si tu un lucru in schimb. De exemplu, renunti la prieteniile pe facebook doar pentru haine mai scumpe si un PC mai performant. Ia sa-i vezi atunci, si cand vine vorba de facut bani sunt la fel de ambitiosi precum cu tine?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Oana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Xpressurself a răspuns:

Tu crezi ca esti singura? sa treci peste ceea ce este inevitabil. detaseaza-te, atunci cand esti detasat nu mai exista acea stare "ca nu mai poti suporta" apare doar cand pui la suflet si nu intelegi. ei se tem pentru tine pentru ca incepi sa devii incet incet un adult si nu vor mai putea sa te controleze. dar este normal. asa a fost si pentru ei. nu cred ca se intampla zilnic.
vorbeste-le cu un calm deosebit si nu raspunde provocarii de a te certa. nu fa nici pe victima cu ei insa nici nu te ridica deasupra lor. doar calm si la subiect, asteapta pana termina de zbierat si apoi expune-ti parerea relaxata dar nu nepasatoare. ca atunci cand intelegi ca un om este speriat insa nu te afecteaza prea mult dar totusi areti ca-ti pasa.
nu stiu daca m-am facut perfect inteles dar poti reveni sa mai vorbim, aici sau in privat.

| Bonda_Ionel_1960 a răspuns:

Putina diplomatie. Anumite subiecte pastreaza'le pentru tine. Incearca sa creezi impresia ca esti persoana care nu creeaza probleme