| ske a întrebat:

Ma simt foarte distant fata de familia mea...nu facem nimic impreuna, iar eu vin acasa ma duc afara sau ma pun la calculator...eu ii iubesc dar ce putem dace sa petrecem ceva timp impreuna?(am si o sora).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă simţi asta, încearcă să faci ceva să rezolvi lucrurile.Nu trebuie să te gândeşti prea mult la asta,ci fă ce simţi. Dacă simţi că vrei să-i îmbrăţişezi,îmbrăţişează-i. Probabil că şi ei simt asta şi nu fac pasul pentru a îndrepta lucrurile. Fă-l tu. Când vii de afară, povesteşte-le cum te-ai distrat, cu cine ai ieşit.Şi pune-i şi pe ei să-ţi povestească ce au făcut sau să-ţi spună lucruri amuzante pe care le-au făcut în copilărie. Pune muzică şi dansează cu ei.La început probabil că vor fi puţin rigizi, dar te asigur că pe parcurs le va apărea zâmbetul pe faţă. Comunică cu ei şi totul va veni de la sine. Baftă!

4 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @ske! Sunt convinsă că și ai tăi nutresc aceleași sentimente pentru tine. Poți începe cu lucruri simple, de exemplu activități domestice, ajut-o pe mama ta la curățenie (tu dai cu aspiratorul, sora ta să șteargă praful), mergeți împreună la cumpărături (fie că este piață, fie că vrea să mai cumpere ceva pentru curățirea case), discută despre muzica pe care o asculți, despre ce se mai întâmplă la școală. Cere-le părerea referitor la unele lucruri minore care ți se întâmplă. Nu poți reface comunicarea asta peste noapte, dar cu puțină răbdare, cu voință sunt convinsă că ai să te descurci.
O seară cu zâmbet să ai și gânduri limpezi!

| harciog a răspuns:

Sint probleme care va implica pe toti.Ai intrebat vreodata mai mama sau mai tata ce avem de facut azi? Nu.Tu esti cu afara sau calculator si, culmea culmilor, observi distanta si ca nu faceti nimic impreuna.De ce? Nu vor parintii sa fie ajutati? Ii iubesti? N-o spune pentru ca n-are nimeni nevoie de vorbe goale.Arata-le-o.

| emy a răspuns:

Eu zic(si nu o fac intamplator, ci dintr-un motiv bine intemeiat, crede-ma!) sa vb. cu Doamne-Doamne si sa-L rogi cu cea mai mare incredere sa te sfatuiasca! El este cel mai bun sfatuitor, crede-ma! Eu, insa, sunt de acord cu IMPERIA. Mult noroc si te rog sa ne spui si noua cand apar ceva "imbunatatiri"! Mersi anticipat! Toate cele bune! A... si roaga-te la Doamne-Doamne si atunci cand nu ai probleme, nu doar atunci cand ai! Ai sa vezi ce bine o sa te simti; nu o sa-ti vina sa crezi.

| miradoniz a răspuns:

;)) un proiect comun probabil;)) excursii, un joc de șah, chestii de genul asta...dar probabil asta mai mult înspre vară;)) ca să vă re-obișnuiți unul cu ceilalți, probabil că ați putea începe cu doze mici.De exemplu,ideal mi s-ar părea dacă ai reuși să ai o conversație animata cu sora ta pe subiecte interesante-în prezenta părinților! dacă subiectele ar fi pasionante,s-ar putea sa îi intereseze,și să îi atragă în discuție.Așa,v-ați putea redescoperi plăcerea de a fi împreuna;)) (poate totuși să nu fie prea evident teatru;)) ) tu trebuie să știi ce anume îi interesează pe părinții tai,dar de obicei politica și economia mondială e un bun subiect de discuție;)) cred ca "the economist" e destul de popular,dacă tu și sora ta ați citi articolele, poate ați putea găsi câteva despre care aveți păreri diferite? în caz că te-ar interesa, ai aici link-ul http://www.economist.com/printedition/2011-09-10 (vorbesc de articole,pentru ca analizele din ziare îți arată cum se gândește logic-și te învață să evaluezi o situație) Acum,nu am înțeles foarte bine dacă cauți sa te apropii și de sora ta. Dar în "the economist" ai și secția de cultură(arta contemporană ofera mereu subiecte inedite;)) )ca sa nu mai spun de chestiile umanitare;)) În primul rând,luați-o încet! important nu este să petreceți mult timp împreună,dacă am înțeles bine-ci să fie timp de calitate(deci dacă începe o discuție, primul gest este de a închide televizorul sau să dai încet muzica-astea bruiază)! dacă ești atent la cei care te înconjoară, o să îți dai seama când te ascultă sau când se gândește la altceva.Atunci pleci,pentru că interlocutorul oricum ți-a plecat deja. Dacă știi ce vrei,puneți încrederea în Domnul,pregătește-te,începe mereu discuția,dar nu buscula nimic și pe nimeni. Fii perseverent, și când vor fi pregătiți, vor veni ei să te găsească;)) Este probabil că și pe ei îi doare distanța asta-poate ei te așteaptă pe tine?;)) Doamne ajută să vă fie bine!