| anonim_4396 a întrebat:

Mam intilnit doi ani de zile cu un baiat si ne-am despartit din motivul ca era foarte gelos, am inteles ca nu ne potrivim si nu ma aranjeaza sa continuam mai departe. Acuma nu pot scapa de el, zice ca nusi vede viata fara mine, si nu ma lasa in pace. cum sa procedez sa numi ste in cale?

Răspuns Câştigător
| Komarov a răspuns:

Hm. E o chestie aici cu gelozia. Gelozia e semn clar ca te iubeste alt motiv nu gasesc e un comportament absolut normal pentru noi barbatii in general si regula se aplica si la femei, in cazul tau daca ati impus deja faptul ca nu va potriviti e clar ca nu mai are ce cauta langa tine ori daca mai simti ceva pentru el ofera-i inca o sansa desi daca doresti sa nu iti mai steie in cale fii explicita cu el.Adica arata-i faptul ca nu mai exista nimic intre voi si incearca sa faci asta printr-un mod in care sa il motivezi sa fii clara, ca veni vorba asa zicem majoritatea baietilor ca nu ne vedem viata fara voi desi la prima fata pe care o intalnim am cam pus capac cu acea propozitie. Totul este cam fals si o zic serios si analizeaza bine situatia poate sa caute si un interes prin tine funda?

| varia a răspuns (pentru Komarov):

Nu este asa usor,,, a spus ca daca nu mai vorbesc cu el isi pune capat zilelor,, asta nu e o gluma,, eu nu vreau sa fiu vinovata, dar nici nu ma pot intilni cu el mai departe. In ceia ce consta alte fete nici sa nu auda, nu vede pe nmeni in afara de mine,, el e foarte serios cu mine... nu mai pot asa.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

NU e vina ta dacă el decide să-și ia zilele. Nu ești tu cea care îi pune pistolu-n mână și gloanțe în încărcător!
Învață să realizezi că fiecare e vinovat numai de propriile decizii și fapte, nu cei din jur! altfel, vei fi veșnic șantajabilă.
Și când ți-o mai spune tâmpenia aia, chiar îndeamnă-l s-o facă, spune-i că doar așa vei fi în sfârșit liniștită, că pe urmă nu mai are cum să te „biiiip" la cap!

| varia a răspuns (pentru mihai69):

Mersi mult...

| neutrino a răspuns:

Daca vrei, poti! Tu stii foarte bine ca nu te poate nimeni obliga sa-i fii iubita!

| varia a răspuns (pentru neutrino):

Nu tot ce dorim avem in viata asta.

| anonimg a răspuns:

Gelozia nu-i semn ca te iubeste; ba din contra. Daca te-ar iubi inseamna ca te cunoaste si ca ar avea incredere in tine. Dar tocmai pentru ca nu te cunoaste, de aceea nu are incredere in tine. Iar daca vrei sa fii cu adevarat fericita, atunci asculta de Dumnezeu la tot pasul.