| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea este singura care imi tot spune ca el nu este baiatul potrivit,ca poate ma minte cu tot ceea ce spune,ca ea presimte ca nu va fi baiatul care-mi va fi sot,ca trebuie sa stau cu unu bogat. Ea l-a vazut doar in poze,este singura persoana care nu ma sustine in toata povestea asta. Sunt atat de fericita langa el,face atatea lucruri pentru mine,se chinuie atat de mult sa stranga bani doar pentru a veni sa ma vada,ma respecta atat de mult,face tot ce spun eu...dar,cand o aud pe mama mea spunand ca el poate ma minte,ca poate il vede ea intr-o zi cu alta (adica inselandu-ma) mi se rupe sufletul. Nu ma asteptam ca tocmai mama mea sa nu ma inteleaga,sa nu inteleaga cat de fericita sunt si sa-si doreasca un baiat bogat care poate mi-ar face rau. Nu stiu ce sa mai fac,mi s-a luat. Prietenul meu va renunta la familia lui pentru a veni in orasul in care sunt eu,pentru a fi alaturi de mine. El nu mai iese, nu mai vorbeste cu fete, el plange de dorul meu si mama mea imi tot spune acele lucruri. Nu stiu ce sa mai fac. Astept sfaturile voastre! Multumesc! Dau funda

P.S am 20 de ani, el la fel.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca mama ei ii vrea binele, nu inseamna ca are si dreptate. Cum adica intelege iubirea lor, din moment ce nu vrea sa ii vada impreuna? Tocmai asta e problema, ca nu intelege. Pentru ca gandeste intr-un mod gresit. Din parerea ta reiese acelasi mod de gandire pentru ca poate pentru tine banii sunt mai importanti. Au timp sa faca si bani impreuna, ca doar sunt tineri dar daca se iubesc cu adevarat si mama ei ii desparte, ti se pare calea cea buna? Majoritatea credeti ca banii aduc fericirea, de aia duceti o viata fericita. Atunci de ce exista oameni care intorc banii cu furca dar sunt nefericiti?
Ai spus ca de obicei relatiile la distanta nu tin. Dar de unde stii ca si cazul lor face parte din acest ''de obicei''? Nu faci decat sa o descurajezi si poate nu e bine. Daca intre ei chiar exista dragoste, vor trece peste acest moment greu. Unele obstacole sunt foarte folositoare pentru ca sunt ca niste teste prin care adevarul nu poate fi pacalit.

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Esti matura, pleaca. Mergeti departe undeva si munciti pentru viitorul vostru. Maica-ta nu o sa faca decit sa va otraveasca relatia. Stiu cazuri in care a durat si 10 ani dar pina la urma daca ramii in legatura cu maica-ta tot o sa iti intre pe sub piele si o sa va faca sa va despartiti. Banii se pot face si se pot pierde, dar dragostea adevarata nu te cauta dupa fiecare colt de strada.

| danay72 a răspuns:

Intentia mamei tale este aceea ca tie sa iti fie mai bine.Ar trebui sa vorbesti cu ea si sa ii explicit de ce iti place de el si nu un bogat. Apoi, important e ca sa fii sigura ca el nu te minte. Legat de bani, ii poti face si tu cu el daca va casatoriti, dar cel mai important e sa fiti fericiti impreuna.Nu bogatia iti asigura fericirea.Pe situl jw.org sectiunea cupluri poti gasi unele articole utile.Eu iti doresc succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e adevarat ce spui, mama ta este indoctrinata la maxim si nu ar trebui sa se bage in viata ta. Spune-i ca ai o varsta si ai capul pe umeri, sti ce decizii sa iei. Intreab-o ce dovezi are ca baiatul este asa cum spune. Cere-i argumente! Ea se bazeaza pe banuielile ei, nu pe lucruri concrete din cate vad. Stie ea mai bine ca tine ce e intre voi? Nu o lasa sa te conduca, altfel vei avea regrete mai tarziu. Daca zice ca trebuie sa stai cu unul bogat, inseamna ca poate pentru ea banii aduc fericirea. De cat timp sunteti impreuna?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu contează ce bănuiește ea, cat timp nu are dovezi! Mama ta e căsătorită sau e singura? Dacă ea îl considera neserios pe prietenul tău, dar nu știe nimic despre el, ar fi mai multe explicații : vrea sa îți controleze viata și alegerile, nu își da seama ca trebuie sa taie cordonul ombilical, are frustrări legate de o decepție din tinerețe și le proiectează asupra ta...
In concluzie, dacă băiatul e serios, te respecta, nu e agresiv, nu are vicii periculoase, explică-i mamei tale de ce ramai cu el, și faptul ca banii nu aduc fericirea. Dacă vrea bani, sa își caute ea soț bogat. Dacă se va supara, nu te simți vinovata, ca poate aia și urmărește...

| AgentBomboana007 a răspuns:

Stai cu acela pe care il iubesti. nu esti obligata sa stai cu cineva pe care nu-l iubesti. esti libera la alegerea corecta. bafta!

| Aazra a răspuns:

Mama ta ştie ce spune, nu era împotriva ta fără motiv. Se gândeşte că vrea să ai o viaţă bună, fără probleme financiare. Aşa sunt mamele vor ce e mai bun pentru copiii lor. Înainte era aranjată nunta de când erau copii mici din cauza familiilor. câte oi aveau etc.
Ea înţelege iubirea asta a voastră. Nu trebuie decât să îi demonstrezi că ţine şi vă puteţi descurca. Înainte de asta să vă întâlniţi toţi să vorbiţi (iubirea nu îţi ţine de foame - ca în filme)..Mama ta vrea un om serios, nu doar bogat. Pe cineva cu capul pe umeri să nu trăieşti viaţa în sărăcie. Cel mai bine ar fi să vorbeşti cu ea.e mamă până la urmă. Deci, să se întâlnească mama ta cu el şi să vorbească, iar el să fie sincer. Dacă sunteţi împreună de mult timp să zicem minim 1 an..atunci o să te creadă că îl iubeşti. Dacă zici că vine la tine. înseamnă că aveţi o relaţie la distanţă, de obicei nu ţine. Doar convinge-o pe mama ta că nu e lângă tine doar pentru iubire ci şi să poţi supravieţui cu el..de aia spunea de înşelat. Poate face multe pentru tine.dar probabil aia nu e nimic în comparaţie cu ce ar vrea mama ta să facă.
Ca să te vadă strânge bani? Dar ca să trăiţi împreună nu trebuie doar să strângă bani, ci şi să muncească, să cooperaţi. Cum spuneam vrea ce e mai bine pentru tine.
PS: e doar o părere, ştiu că eşti tristă că nu este de acord cu relaţia.

| Aazra a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis că banii aduc fericirea. Şi nici că cei bogaţi sunt fericiţi.
Am spus doar că mama ei îi vrea binele şi ar trebui să vorbească toţi pentru a se cunoaşte. Dacă chiar ţine la el e problema ei ce face, dar trebuie să se gândească înainte să sufere. Omu' e dispus să vină la ea în oraş, atunci dacă e serios, să se întâlnească cu mama ei şi punct. Ştii de ce zic că relaţiile la distanţă nu ţin? Pentru că nu ai de unde să ştii cum se simte o persoană dacă nu te uiţi în ochii ei. Oricine poate să spună mor de dorul lui/ei când de fapt face altceva. Nu e nimeni sfânt. Din cauza faptului că nu a dat mai multe detalii nu am ce să îi spun mai mult(ca: de când sunt împreună, de câte ori s-au văzut, despre ce vorbesc înafară de cât de mult se iubesc şi cum s-au întâlnit, poate chiar mai multe). Dacă aş fi maică-sa la fel aş fi reacţionat, pentru mama ei acea persoană îi este străină.
SOLUŢIA: Să vorbească cu mama ei, să îi explice de ce îl iubeşte aşa mult şi să îl introducă ei.

| anonim_4396 explică (pentru Aazra):

Daca mama ei ii vrea binele, nu inseamna ca are si dreptate. Cum adica intelege iubirea lor, din moment ce nu vrea sa ii vada impreuna? Tocmai asta e problema, ca nu intelege. Pentru ca gandeste intr-un mod gresit. Din parerea ta reiese acelasi mod de gandire pentru ca poate pentru tine banii sunt mai importanti. Au timp sa faca si bani impreuna, ca doar sunt tineri dar daca se iubesc cu adevarat si mama ei ii desparte, ti se pare calea cea buna? Majoritatea credeti ca banii aduc fericirea, de aia duceti o viata fericita. Atunci de ce exista oameni care intorc banii cu furca dar sunt nefericiti?
Ai spus ca de obicei relatiile la distanta nu tin. Dar de unde stii ca si cazul lor face parte din acest ''de obicei''? Nu faci decat sa o descurajezi si poate nu e bine. Daca intre ei chiar exista dragoste, vor trece peste acest moment greu. Unele obstacole sunt foarte folositoare pentru ca sunt ca niste teste prin care adevarul nu poate fi pacalit.

| Constantinescu_Andrei_1989 a răspuns:

Cati ani ai?

| Haha123 a răspuns:

Pana la urma nu este chiar atat de important sa fie bogat, dar trebuie sa te gandesti ca daca ai vrea sa te casatoresti cu el, sa-ti intemeiezi o familie, ar trebui sa poate sa acopere anumite cheltuieli. Cred ca stii despre ce vorbesc. Si nici daca renunta la familia lui nu e chiar asa bine. La un moment dat veti avea nevoie de ea, la fel cum si tu o sa ai nevoie de mama ta.