| vikisim333 a întrebat:

Mama mea se comporta urat cu mine in ultimul timp. M-am saturat de asa relatii cu ea. La alti copii mamele lor sunt normale. Uneori incepe a tipa la mine pentru niste fleacuri, ma numeste s.a Nu mai pot suporta. Ajutati-ma, ce sa fac? sad

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Căminul trebuie să fie un colț de rai; dar cele mai multe sunt transformate in iad din pricina părinților. Nu toti părinții sunt calificati pentru funcția de părinte. Cei mai mulți și-au luat singuri această responsabilitate. Oricum ar fi, toti părinții vor da socoteală in ziua judecatii lui Dumnezeu de felul in care si-au crescut copii. Dar chiar si acum vor culege roadele firii lor nestăpânite si lipsite de dragoste (ale părinților mă refer).
Ca un cămin sa fie un colt de rai, trebuie ca Însuși Dumnezeu sa locuiască în acel cămin; si mai cu seamă în inimile membrilor familiei. Dacă nu este dorit si chemat Dumnezeu, cel rău Îi va lua locul cu spiritele lui rele. Astfel se face ca părinții se lasa stăpâniți de aceste spirite rele fără să li se poate opune.
Doar prezența lui Dumnezeu în inimă va schimba radical starea de lucruri.
Dumnezeu dorește să intervină, dar El nu poate să facă asta asa cum o face cel rău -adică nu poate interveni dacă nu este chemat. Rugăciunea sinceră va putea misca bratul lui Dumnezeu. Biblia este plină de încurajări, si ne ajută sa-L cunoaștem pe Dumnezeu. Eu on fiecare dimineață citesc cate un capitol din ea. Ce inteleg e bine; când nu înțeleg merg mai departe si explicația o găsesc on alte versete.

17 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Asta patesc eu cu tata insa de la un timp avem o familie model.Eu il ignor, el ma ignora, si toti ne intelegem perfect.Bine,exceptie se intampla cand imi cere el ceva, sau eu lui laughing pana atunci, doar ne salutam si atat. Chiar daca traim sub acelasi acoperis laughing

| vikisim333 explică (pentru Liviu):

Wooow

| Liviu a răspuns (pentru vikisim333):

Pai cand ajungi sa ai cearta in casa chiar si la masa,asta mai e familie? Mama ii inghite toate prostiile care le face si toate minciunile,pe cand eu NU insa fac pe prostu si eu, pana ii mai dau cate o data cate o replica laughing Mereu cauta motive de scandal, e in zodia fecioara, eu find scorpion, 2 pietre tari xD

| sabin89 a răspuns:

Spune-o lu' tata.

| Doub a răspuns:

Cum te numeste?raised eyebrows

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o asa mama.
E rea. Foarte rea.
Cand incepe cu cearta imi bag castile in urechi si stau si invat sau citesc o carte sau ceva sa-mi distraga atentia.
Nu de alta, dar nu ma stapanesc usor, sunt mai depresiva din fel si prefer sa o ignor decat sa stau suparata si tot timpul sa am o stare ca as vrea sa tip undeva sau sa plang.
Are si parti bune, dar nu tot timpul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Mercii de raspuns happy Si ai dreptate in tot ce spui. In casa mea nu prea se merge la biserica de sarbatori sau sa vizitam vreo manastire ceva.
Parintii mei o tin una si buna pe aia : '' Ma duc la popa sa-i mai dai niste bani. De aia vrei sa merg? ''

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu are sens sa mergeti in asemenea locuri.Ce vrei sa vezi la manastire sau la biserica? Chestia e ca tipul asta,, anonimg,, vrea sa te convinga ca e un lucru bun sa mergi.Nu vrei sa gandesti pentru tine? Daca vrei sa iti zica un tip dubios,care conduce un ditamai range-ul, ca esti rea si trebuie sa cotizezi ca sa te ierte domnul, atunci multa bafta dar vezi ca o iei rau pe aratura. Daca parintii tai spun asta nu cred ca gresesc.Tu ai impresia ca esti geniul matur al familiei, dar nu esti.Cand o sa ajungi la varsta lor si o sa muncesti pe banii aia, garantat nu o sa te incante faptul ca popa ii primeste fara sa castigi nimic la schimb. Vrei sa te rogi? Vrei sa crezi in bau bau? Cine te opreste? Roaga-te la pereti ca si la popa e tot aia.Pleaca acasa si se scarpina in c*r fara sa intereseze pe cineva ca ai tu probleme.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Căminul trebuie să fie un colț de rai; dar cele mai multe sunt transformate in iad din pricina părinților. Nu toti părinții sunt calificati pentru funcția de părinte. Cei mai mulți și-au luat singuri această responsabilitate. Oricum ar fi, toti părinții vor da socoteală in ziua judecatii lui Dumnezeu de felul in care si-au crescut copii. Dar chiar si acum vor culege roadele firii lor nestăpânite si lipsite de dragoste (ale părinților mă refer).
Ca un cămin sa fie un colt de rai, trebuie ca Însuși Dumnezeu sa locuiască în acel cămin; si mai cu seamă în inimile membrilor familiei. Dacă nu este dorit si chemat Dumnezeu, cel rău Îi va lua locul cu spiritele lui rele. Astfel se face ca părinții se lasa stăpâniți de aceste spirite rele fără să li se poate opune.
Doar prezența lui Dumnezeu în inimă va schimba radical starea de lucruri.
Dumnezeu dorește să intervină, dar El nu poate să facă asta asa cum o face cel rău -adică nu poate interveni dacă nu este chemat. Rugăciunea sinceră va putea misca bratul lui Dumnezeu. Biblia este plină de încurajări, si ne ajută sa-L cunoaștem pe Dumnezeu. Eu on fiecare dimineață citesc cate un capitol din ea. Ce inteleg e bine; când nu înțeleg merg mai departe si explicația o găsesc on alte versete.

| Morenna10 a răspuns:

Incearca sa o intelegi.Probabil are multe pe cap.meseria de mama nu e deloc usoara.Inceraca sa o ajuti mai mult, sa vorbesti cu ea.

| IoanaPsy a răspuns:

Vorbeste cu psihologul scolii sau cere sfatul alor rude in care ai incredere. Poate chiar sa vorbesti cu mama ta, sa ii spui sincer cat de mult de afecteaza faptul ca nu va intelegeti bine si daca poate sa te sprijine mai mult pana vei deveni independenta.

| ribak a răspuns:

Daca ai peste 18 ani, descurcate singura!
Fa ceva ca sa fii independenta si sa locuiesti singura! Succes! :*

| vikisim333 explică (pentru ribak):

Problema e aceea ca eu nu am inca 18.

| ribak a răspuns (pentru vikisim333):

Sper sa ii faci cat mai repede, nu de alta, dar e greu sa stai cu parinti mai ales daca sunt cum sunt. Pana atunci trebuie sa te gandesti ce-o sa faci in viitor, cum sa devii independenta. happy

| Bubu_Bubu_1994 a răspuns:

In locul tau as asculta-o mama stie ce zice! Cand n-o sa mai fie o sa plangi dupa ea crede-ma!

| vikisim333 explică (pentru Bubu_Bubu_1994):

Da dar uneori ea nu procedeaza corect!

| Bubu_Bubu_1994 a răspuns (pentru vikisim333):

Asta daa dar intelege-o!

| leylamar a răspuns:

Comunica cu ea!