| Anileda a întrebat:

Mama se culca de obicei tarziu si pe mine cum ma pune sa ma culc devreme, trebuie sa ma duc in camera.Si eu nu pot sa adorm la comanda si eu uneori ma prefac ca dormlaughing dar isi da seama si incepe sa imi zica ca imi arunca caluclatorul pe geamlaughing si eu de obicei ii raspund de foarte multe ori urat. ce sa fac ca sa ma abtin?laughing

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

1) Realizeaza ca e totusi mama ta
2) Nu te preface ca dormi. Ei nu ii place acest lucru, cum nici tie nu ti-ar place sa se prefaca cineva fata de tine cu ceva. Spune-i ca nu poti dormi la comanda.
3) Spune-i ca nu e frumos din partea ei sa zica ca iti arunca calculatorul pe geam (chiar daca ea l-a platit probabil)
4)Daca esti iute din fire, cu greu te vei putea abtine. Realizeaza totusi ca mama ta are dreptate, medicii spun ca cele mai bune si odihnitoare ore de somn sunt cele dinainte de 12, deci nu te trimite ea devreme la culcare pe degeaba. Si, probabil fiind adolescenta, creierul tau are nevoie de acele ore de somn mai mult ca adultii, caci si energia pe care o depui zilnic e mai mare, si, daca vrei sa te dezvolti armonios si din punct de vedere mental, neurologic si neuropsihic, conteaza mult acele ore de somn

15 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Mama ta se joaca la calculator? Daca da, intreab-o de ce ea pote si tu nu. Cred ca esti destul de mica, ca sa stai mai mult de ora 10 treaza. Cel mai bun somn este de la 10 seara pana pe la 6-7 dimineata, altfel apare oboseala si mai tarziu ridurile. Consider ca a sta prea mult pe un site ca acesta e o pierdere de timp pentru tine. In general cei de varsta ta, nu au cu adevarat probleme. Tu ce-i vei zice copilului tau daca ai fi in situatia mamei tale?

Janina
| Janina a răspuns:

Gandeste-te ca ea e mama ta.
Ca iti vrea dor binele.si ca stie ce spune, ca doar nu te trimite de nebuna la culcare

| Anileda explică:

Ms pentru sfaturilove struck

| Cory89 a răspuns:

Spune-i asa: Arunca calculatorul pe geam ca doar nu eu am dat banii pe el oh go on laughing sau pur si simplu nu o baga in seama tongue Tin minte ca si pe mine ma punea mami sa dorm devreme dar niciodata nu puteam sa adorm... iar daca isi dadea seama si imi comenta ceva, incepeam sa cant si sa o ignor laughing

| LauraSpataru a răspuns:

Incepe prin a-i explica ca tu nu poti dormi la comanda si iti trebuie cateva minute, poate chiar jumatate de ora, ca sa te adaptezi si sa adormi. Acuma, daca tu de fapt te asezi la calculator in loc sa adormi, e o problema, dar nu a mamei tale. Daca iti mai spune ca iti arunca computerul pe geam, spune-i ca nu el este de vina ca nu poti dormi. E ca si cum mama ta nu ar putea dormi, iar tu o ameninti ca o sa ii arunci fondul de ten.

| andytza a răspuns:

Vai de parintii care nu asculta de copii!

| OnWeed a răspuns:

Offff...de ai fi singura care pateste asa. Pe majoritatea adolescentilor ne streseaza parintii si ajungem sa le raspundem urat...Cum sa scapi de asta? Fao sa inteleaga ca asa e ritmul tau, sa te culci mai tarziu, sa mai stai si la calc. Eu asa am facut si deja nu-mi mai zice nimic despre asta pentru ca stie ca degeaba imi zice happy Nu cred ca e cel mai bun sfat, dar iti zic ce am facut eu.

| veronyka a răspuns:

Cînd te trimite la culcare rogo frumos să mai stai, linguşeştete şi tu, dacă răspunzi urît doar agravezi treaba, şi nu sta mult trează că organismu are nevoie şi de odihnă

| YLLL a răspuns:

Ii spui: Da-mi pace, lasa-ma sa dorm ca maine trebuie sa ma duc la scoalalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa asa cum zice mimibig grin:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu faci ceva comic?;-N-aaaauuuddd, doooorrrmmm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mama tawinking stie ce e bine si ce nu... miscarea e cea ce ne mentine in forma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te culcide vreme ia glumste cati arunca calculatorul pe geam du-te la scoala cum ma suc si eu eu am 8 ani si ma suc la scoala dar acum no sa ma duc pentru ca frig afara ia numarul meu de telefon 0761351377

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te culcide vreme ia glumste cati arunca calculatorul pe geam du-te la scoala cum ma suc si eu eu am 8 ani si ma suc la scoala dar acum no sa ma duc pentru ca frig afara ia numarul meu de telefon 0761351377star

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei si mie mise intampla exact la fel doar vineri si sambata nu inrest pe mine ma obliga sa ma culc la 10 si ea sta si sunt geloasa.am 10 ani