| juliet a întrebat:

Mama si cu tata au divortat mama s-a recasatorit si... ajutati-ma ca nu stiu ce sa fac!

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Daca s-a recasatorit inseamna ca il iubeste pe actualul sot si daca tu nu il accepti veti avea de suferit toti din familie. Poti sa iti iubesti in continuare ambii parinti (nu se mai iubesc ei dar pe tine te iubesc amandoi in continuare )iar pe tatal vitreg trebuie doar sa il respecti si sa te porti civilizat. Mama va fi recunoscatoare ca o intelegi si ii accepti alegerea.(cu timpul poate ca te vei impaca cu gandul ca asa e bine ).

12 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Viata merge mai departe, toti au dreptul la fericire iar tu sa nu iti uiti niciodata parintii, fi aproape de ei pentru ca nimeni de pe acest pamant nu-i poate inlocui!

mira
| mira a răspuns:

Incearca sa-i descoperi calitati noului tau tata ca sa puteti convietui ca o familie adevarata.Nici vechiul tata nu trebuie uitat.Il poti vizita.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Trebuie sa intri in atmosfera nou creiata de mama ta. Este necesar sa fii foarte diplomata pentru ca sa-ti atingi scopurile in viata.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa o intelegi si pe mama ta.Chiar daca parintii tai s-au despartit, fii sigura ca amandoi te iubesc.Pe actualul sot al mamei tale trebuie sa il accepti daca ea este fericita cu el, poate cu timpul veti deveni prieteni daca e un om bun.Cred ca pe tatal tau il poti intalni cand vrei daca e in aceiasi localitate cu tine, sau macar poti vorbi cu el la telefon.

regis
| regis a răspuns:

Ce ai putea sa faci? Decat sa incerci sa nu lasi pe niciunul dintre ei sa te influenteze negativ in privinta relatiilor cu celalalt. Ai in continuare acelasi tata si aceeasi mama, doar ca ei doi si-au dat seama nu mai pot forma un cuplu. Iar noul sot al mamei va putea deveni cu timp o completare a tatalui tau, fara insa a-l inlocui.

| adeana a răspuns:

Imi pare rau pentru toata situatia prin care treci, insa uneori e mai bine asa, decat sa asisti zilnic la certuri sau batai, cum se intampla in multe familii sad
Acum este greu sa intelegi ce se intampla, mai ales daca cei mari nu au timp de tine, sa-ti explice ce se intampla cu ei si ce se va intampla cu tine, dupa ce fiecare isi continua viata separat.
Ti-as recomanda sa vorbesti cu parintii, sigur s-au gandit la ce e mai bine pentru tine si daca ai peste 14 ani stiam ca poti alege cu care vrei sa locuiesti.
Pentru tine, ei vor fi mereu parintii tai, chiar daca nu mai sunt casatoriti si asa trebuie sa ii vezi mereu si sa-i respecti. Sa stii ca te iubesc in continuare si au o responsabilitate fata de tine.
Daca te lovesti de refuzul lor de a sta de vorba, atunci incearca cu bunicii, matusile sau alte persoane apropiate familiei. Parerea ta conteaza si ar trebui ascultata.
Este foarte important sa vorbesti despre ceea ce ti se intampla, fie cu un profesor, o prietena buna, rude sau psiholog.
Din pacate, situatia e hotarata si trebuie sa mergi mai departe si sa incerci sa treci peste acest moment prin citit, iesit cu prietenii, invatare sau alte activitati care iti fac placere.

| andytza a răspuns:

Eu am o problema asemanatoare doar ca tatal meu a murit cand aveam 2 ani, practic nu l-am cunoscut dar pana nu demult ii simteam prezenta atunci cand aveam mare nevoie sa ma descarc dar totusi fara sa vorbesc cu cineva. Mama s-a recasatorit, era normal sa o faca, are tot dreptul la propria fericire dar eu nu simt asta nici de departe.De multe ori o vad plangand si ma cuprinde o oarecare jena sa o intreb ce are pentru a nu o face sa se simta si mai rau, Eu din afara vad situatia cum sta si nu e nici pe departe roz, fiecare cuplu are probleme, stiu, dar eu as prefera sa o vad singura pentru a nu o mai vedea ca sufera.Am avut chiar si discutii in contradictoriu cu el si nu ne-am vorbit o luna de zile, eu stateam bine, in schimb mama nici de departe si mi-am calcat pe orgoliu` si am inceput sa-i vorbesc.Chiar daca te simti singura si poate putin geloasa pentru ca situatia in casa s-a schimbat, gandeste-te ca si mama are dreptul sa-si refaca viata chiar daca iti pare un lucru absurd si gandesti ca in locul tatalui e altcineva acum. Important este sa nu greseasca fata de tine, locul tatalui in viata ta nu-l va putea lua nimeni.Trebuie sa-ti vezi de scoala, sa-i dai mamei satisfactii pentru ca merita si in rest iti urez succes in viata.

| ina_4413 a răspuns:

Nuconteaza pentru tine cine a fost vinovat pentru divort, timpul iti va demonstra adevaratele sentimente ale tatalui tau natural si poate fi o relatie frumoasa de prietenie intre tine si el(ceea ce sincer vezi doar in filmele americane)sau pur si simplu te poate uita.Chiar daca doare ce ti-am zis, o fac rugandu-te sa te pregatesti psihic pentru oricesisa nu disperi in anuminte momente de criza.Inacelasi timp acorda-i o sansa tatalui vitreg in timp ai sa-i cunosti sufletul si s-ar putea sa fie ok., sa fiti pe aceeasi lungime de unda.Nu ma pot abtine sa nu te rog sa fii f atenta pentru ca vezi ce se intampla intre tati vitregi si fiicele lor. sfatul meu este sa privesti inainte cu optimism, sa nu excluzi nici o varianta, pentru ca asa vei fi puternica, pregatita de orice si vei invinge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar care e problema ta exacta, ca nu inteleg? Nu apreciezi noul sot, nu stii cum sa te comporti cu el? Altceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai este simplu de tot. Tu nu trebuie sa faci decit ce-ai facut si pina acum. te duci la scoala, inveti cit mai bine si iti vezi de viata ta.Indiferent cu cine ai ramas te poti duce oricind si la celalalt in vizita.vezi cit e de simplu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna juliet, trebuie sa iti iubesti parintii asa cum sunt ei nu conteaza ca sunt impreuna sau nu, cu toate ca tu ai nevoie de ambii parintii, nu doar de un singur parinte

| madutzzza a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie happy cam nasoala dar asta e viata.mama s`a recasatorit ...la inceput barbatul cu care este are o fata care nu stiu ce nu-i convenea ei ca nu ne intelegeam de nici o culoare ba mai mult ne luam si la bataie laughing) ma amuza acum cand imi aduc aminte. dar dupa ce ne-am cunoscut noi ne intelegem de minune.la inceput nu il suportam deloc pe omu cu care era mama ma consumam in ficare zi. acum ii pot zice tata... un singur lucru iti zic si sper sa iti fie de folos nu numai in situatia asta in general in viata.sa nu judeci pe nimeni inainte de ai cunoaste! eu i-am judecat si nu am facut bine.succes si astept sa imi rasp sa imi zici ce ai mai facut daca vrei. te pup :*:*:* bee