| anonim_4396 a întrebat:

Mda...cred ca mi-e scris in stele sa am o viata de rahat..Acum 2 luni mama si-a rupt calcaiul si de atunci tata a inceput sa bea mai mult si sa o faca pe mama sa inebuneasca! De exemplu astazi am ajutat-o pe mama sa faca mancare etc. si tata s-a dus sa bea si din nou aceeasi poveste..mama a inceput sa planga si spunea ca nu il mai suporta. A adus mama vorba si de divort dar nu in prezenta lui tata..doar cand era "la o bere" azi mama a spus ca ia un pumn de pastile ori pleaca sa scape de el dar nu e genul si nu mai stiu ce sa ii spun sa o linistesc eu i-am spus ca e firesc sa nu stea numai in casa dar ea a adus vorba de niste prieteni de familie care nu beau ca el si imi inchide mereu gura cu de astea..eu am 13 ani si am un frate de 23 dar el e plecat in strainatate si de asta se cearta asa urat ca in prezenta lui nu scot o vorba si nu stiu de ce...chiar nu stiu ce sa mai fac in privinta lor si nu stiu ce o sa fac daca vor divorta niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| EvilThoughts a răspuns:

Mama ta are dreptate.
Și părinții mei sunt divorțați de când eu aveam 2 ani, tot din cauza tatălui meu care se îmbăta tot timpul.
Ai greșit când i-ai zis mamei tale că "nu e normal să stea doar acasă". este mai mult decât normal să stea doar acasă când mama ta e în pat și se simte rău. Gândește-te dacă tatăl tău ar fi fost în locul ei, bolnav la pat, mama ta ar fi făcut tot posibilul ca el să se simtă bine, nu ar fi plecat prin baruri.
Dacă vine vorba de divorț, sună-l pe fratele tău mai mare și cere-i sfatul, eventual cere-i să vină în țară dacă poate.
Nu este vina ta dacă părinții tăi divorțează, dar nici nu-i poți ține împreună cu forța. Dacă nu se mai iubesc și nu mai vor să trăiască unul cu altul, atunci nu îi poți forța și gândește-te că e mai bine să se despartă decât să rămână împreună și să se certe 24/24.
Îți urez mult noroc și putere să treci prin această situație cumplită.

4 răspunsuri:
| awspam a răspuns:

Daca esti baiat ar trevbui sa te impui tu ca si copil in fata tatalui si sa il aduci pe drumul bun pentru ca nu e cel care il iubeai tu, iar mama e mama, o aperi si pentru ea orice

| Rebecca123 a răspuns:

Ei lasa "stelele"..destinul ne este scris de Dumnezeu. Daca ai niste perioade mai grele, mai tarziu roata se va intoarce.Si eu am trecut prin multe perioade grele..si parintii mei sunt despartiti dar spre fericirea mea, ei se mai inteleg si ne intelegem bine impreuna.De obicei barbatii se mai imbata ca sa scape de probleme si sa incerce sa le uite. Poate asa el incearca sa treaca peste anumite probleme si crede ca asta este solutia.
Nu stiu ce probleme aveti voi in casa insa parintii tai vor gasi o cale macar de dragul tau. Daca ei pur si simplu nu se mai inteleg, tu nu ai cum sa intervii asta e viata cu bune cu rele.La inceput iti va fi greu normal dar daca vei tine legatura cu amandoi la fel de bine va fi ok.
Incearca sa o linistesti pe mama ta si poate sa va duceti la niste rude sa ii mai dea niste sfaturi, sau niste barbati din familia ta cum ar fi unchi orice ruda sa vorbeasca cu tatal tau ca de la barbat la barbat poate se va rezolva.
Oricum eu iti urez succes!

| AngelWhatt a răspuns:

Acum depinde daca tatal tau mai este si violent mai si bea...mama ta are dreptate
Dar daca nu este violent si nu bea ca ^^.hee hee pana se imbata atunci incerca sa ii spui mamei tale ca sunt si alti care isi bate nevestele, din asteahappy
Si tu trebuie sa te impui pentru ca nu mai esti chiar asa mic, dar daca tatal tau e violent mai bine nu ii spui cu tupeu ca, cine stie ce patesti Doamne ferestehappy
Succes:*

| vanesaandra a răspuns:

Mai...Eu nu am trecut prin asa ceva niciodata dar cred ca pot sa iti dau un sfat:Nu poti sa il opresti pe tatal tau din a mai bea...Si poate ca iti e frica de el.Dar intr-o zi in care nu s-a dus inca sa bea du-te la el si vb cu el nu neaparat despre subiectul,, bautura'' intreaba-l lucruri despre familea nunta aminteste-i momentele de familea. Poate ca asa isi va aminti ce frumos era fara bautura.
Noroc happy