| MeetTheMonster a întrebat:

Nam prieteni si n-am nici pereche, ma simt foarte singur, orice fac bine sau rau, nimanui nu-i convine, nu mai suport, vreau sa-mi dati niste sfaturi, va rog frumoshappy

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca, mai intai, ar trebui sa-ti faci o mica analiza si sa gasesti singur raspunsul la intrebarea "de ce nu am prieteni". Dupa ce gasesti raspunsul e mai usor sa gasesti si rezolvarea problemei. Prieteni iti poti face, cel mai usor, dintre persoanele cu aceleasi preocupari - carte, muzica, sport, hobby etc.
Nu te cred cand spui ca daca faci bine nu-i convine nimanui, precis ca faptele si comportarea ta buna convin familiei, rudelor, vecinilor, colegilor etc. Cat despre partea cu rau, aici te cred, nici mie si cred ca nimanui nu-i convine cand un apropiat face fapte rele ori se comporta urat. Numai bine!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu prea ne-ai dat detalii, ce anume te deranjează dar na, totuşi. Nu ai prieteni. Păi prieteni ţi-i faci, încearcă să comunici mai mult cu diverse persoane şi o să găseşti aspecte comune şi cine ştie poate îţi găseşti prieteni buni. Nu e suficient să spui nu am, doar nu te aştepţi să cadă cineva din cer şi să spună : " bună vreau să fi prietenul meu ". Pereche, aici te sfătuiesc să nu cauţi ci să laşi lucrurile să vină de la sine pentru că aşa vei întâlni pe cineva care va deveni perechea ta. La nimeni nu-i convine ceea ce faci tu, aici depinde şi de ce faci tu, nu prea ai dat detalii sau exemple. Dar încearcă să te gândeşti dinainte ce nu le-ar plăcea acelor persoane şi să remediezi, astfel încât să nu se ia nimeni de tine. Baftă!

| lovegirl15 a răspuns:

Pai prieteni gasesti oriunde, numai trebuie sa stii cum sa-i alegi.Perechea nu o alegi tu, ci inima.Inima iti spune care e persoana potrivita pentru tine. Spui ca tot ce face tu, nu le convine celor din jur...pai incearca sa faci lucrurile in alt mod, incat sa-i poti impaca pe toti.Acum nu stiu ce sfat ar trebui sa-ti dau ca sa te ajut mai bine, pentru. ca nu ai dat destule detalii.In
fine...totusi incearca sa fii tu. Oamenii trebuie sa-ti placa modul de a fi, nu ceea ce incerci sa fii.Succes si sper ca ti-am fost oarecum de folos(nu-s asa priceputa in dat sfaturi)

| Aura a răspuns:

Mnda, nu prea ne-ai dat detalii despre ceea ce simti, sau ce ti se intampla. Anyway, incearca sa fii cat mai sociabil. Intra in diferite grupuri. Sincer nu e un sentiment prea placut sa nu ai prieteni. Iar perechea. hmm. ce-i al tau e pus deoparte, nu trebuie sa cauti tu, ca vine ea singura la tine. Iesi din singuratate ca nu e bine. Iar chestia ca nimanui nu-i convine ce faci. hmm. Ia si fa in asa fel incat sa iti fie tie bine, din punctul asta de vedere fi putin egoist. Si posibil ceilalti, sa fie invidiosi. Asa ca, fruntea sus, sociabil, si nu mai pune la suflet ce spun altii. Succes.

| cornel a răspuns:

Ar trebuii sa iti gasesti pe cineva cu care sa vorbesti o prietenahappy

| ThePoet a răspuns:

INDIFERENTA - cheia iesirii din astfel de situatii. Incearca sa te gandesti doar la tine si la binele tau, incearca sa faci ce crezi tu ca e bine ca sa iti schimbi situatia si nu baga in seama pe nimeni rau din jurul tau.

| Carlaaa a răspuns:

Prietenii sunt mai mult sau mai putin... mai mult cunostinte care te sapa pe la spate. uite. Sincer eu daca nu ma baga nimeni in seama, ma bag singura. daca te intereseaza iti dau id-ul meu [ kaylie_x ], da-mi add si putem vorbi despre ce vrei.
Nu-ti stiu varsta dar probabil ca iti pot spune doar sa tii capu` sus ca vei trece peste toate indiferent daca esti singur sau nu. daca te vei concentra la alte chestii. hobby-uri.
Ti-am zis. da-mi add si vorbim.
[ daca vrei ]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca n-ai nici, nici inseamna ca e ceva in neregula cu tine.Incearca sa intelegi ce si ai facut primul pas in directia dorita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu simti ca ceea ce ai facut e un lucru bun nu mai conteaza ca celorlalti le convine sau nu, insa trebuie sa tii cont ca ajutorul care nu iti este cerut poate sa nu fie apreciat, poate persoana in cauza nu considera ca era cazul; e problema lor, o rezolva cum considera. Ar fi bine sa intrebi, pot sa te ajut cu ceva? In timp ce iti cauti prieteni fa ceva ce crezi ca iti va folosi tie in viata, pe termen lung; prietenii vor aparea impartasind aceleasi pareri, valori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate sunt in aceeasi situatie ca tine la fel singur si fara nici un prieten iti zic eu ce a faci cauta ti frate ocupatii sa ti distraga atentia si asa vei mai uita de toate asta pana cand iti gasesti pe cineva si eu sunt pesimist de dar tot sper ca intr o zi sa mi gasesc pe cineva daca vrei sa mai vorbim ia id meu marius_pryntzu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate deciziile sunt ale tale, tot ce faci i-ti place tie si numai tie? Atunci e OK.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey,... incerca sa nu iesi in evidenta, sa fii tu, sa nu te retii de la unele lucruri de dragul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura sunt si eu. dar te-ai gindit vreodata ca dumnzeu poate fi solutia. ex. citirea unei rugaciuni a unui acatist. spune-mi te-ai gindit vreodata ca si dumnezeu poate fi singur printre atitia oameni care se limiteza la tot ce este pamintesc, fara sa se intrebe de unde vin si unde se duc, care nu fac nimic pantru sufletl lor si nic i pentru dumnezeu.tot cer, cer, cer fara sa dea ni mic tatalui ceresc.

| Flory_6846 a răspuns:

Buna.Daca esti din Buc lasa-mi id tau si vb pe mess.te pop:*