| mikici a întrebat:

Neîndemânatici sunt intodeauna respinsi de prieteni si societate?

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Intotdeauna vei gasi si persoane care sa te accepte asa cum esti si care sa se regaseasca mai mult sau mai putin in tine.
Sunt si acei oameni care chiar daca rad cand faci o boacana, ii simti ca rad la fel cum ar rade si despre ei.
Pentru ei rasul este ceva frumos si frumos il simti si tu, chiar daca tu esti tinta, esti un pic rusinat, dar razi si tu impreuna cu ei si trece.
Insa cu adevarat, persoanele neindemantice nu ca sunt respinse, dar sunt facute in asa fel sa se respinga singuri, sa fuga de societate.
Oamenii de cele mai multe ori sunt rautaciosi, atunci cand esti neindemanatic te critica si te fac sa te simti prost in loc sa aprecieze atunci cand ai facut ceva ce pentru tine este un efort.
Putini au rabdare sa iti explice si sa iti ofere incredere.
Neindemanaticii au nevoie de un mediu potrivit lor, ei vor trebui sa restranga cu mult lumea la o lume doar a lor si a celor care ii inteleg si respecta.
Viata este mai grea pentru un neindemanatic, cu atat mai mult pentru un baiat pentru ca toata societatea il va arata cu degetul ca nu poate sustine o familie.

Tot ce poate face un neindemanatic este sa incerce sa faca haz de necaz, sa se arate calm si sa nu arate ca e afectat in fata celorlalti.

Si daca simte ca nu se rezolva prea multe, va trebui sa caute un context mai prielnic, alt loc de munca, alt colectiv, alti prieteni.

Pentru ca ceva sa se nasca, trebuie ca alteva sa moara.

| CoquineNoire a răspuns:

In niciun caz, mai ales daca vorbim de o tipa care se impiedica si cade intr-o daravela.

| Crash0 a răspuns:

Nu.Sau cel putin nu ar trebui.Acum depinde in jurul a ce oameni traiesti.Nu e vina ta ca esti neindemanatic

| Kaℓi a răspuns:

Intotdeauna gasesti si ceva bun, in orice om. Un neindemanatic poate sa aiba alte multe calitati... indemanarea, indiferent la ce se refera ea, e doar o fateta a personalitatii cuiva.
Desi urasc sa ma exprim prin ceea ce a gandit altcineva, cred ca aici se potriveste un citat din Einstein: "In oricine se poate ascunde un geniu. Dar daca judecam un peste dupa abilitatea sa de a se catara in copaci, mereu vom avea impresia ca nu poate face nimic."

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, mai ales baietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna mi-am spus ca oamenii nu trebuie sa vada cat esti de alienat, chiar daca ai alte valori.
uneori sunt marginalizat ca un caine, atunci nu plang, doar raman tampit si imi place sa observ momentul pana la sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, în societatea care mă înconjoară pe mine, genul ăsta de persoane bune de nimic sunt cele mai populare din grupurile din care fac parte. Buni de nimic, dar norocoşi să aibă părinţi foarte bogaţi care să le ofere totul pe tavă.

| TOOL a răspuns:

Nu, poate daca persoana neindemanatica se angajeaza si greseste in repetate randuri s-ar putea sa fie respinsa de o parte din societate

| AinştainIsBack a răspuns:

Nu. Daca faci din neindemanaticirea ta ceva amuzant si pentru tine, vei fi mereu apreciat de catre ceilalti. Dar neindemanatic la ce?

| NagatoTenseiHD a răspuns:

Sincer,nu.