| anonim_4396 a întrebat:

Nu e dureros sa traiesti toata viata cu cineva in suflet? De ce viata ne pune sa renuntam la iubire? Sau e doar un obstacol pentru a vedea daca e iubire adevarata? Daca noi oamenii am iubi si atat indragostitii ar ramane mereu impreuna dar exista si ambtitia, orgoliul, mandria, etc Acestea distrug relatiile. Diferentele dintre doi oameni ii despart.Eu cred in iubirea adevarata, indiferent de alte detalii.Atunci cand iubesti nu trebuie nimic sa conteze.Impreuna doi oameni pot sa mute si muntii din loc, ambitia e cuvantul cheie, trebuie folosita cum trebuie.Ambitia niciodata nu trebuie folosita impotriva fintei iubite; impreuna doi oameni oricat de saraci ar fi daca sunt ambitiosi si isi doresc cu adevarat ceva pot ajunge sus. Iubirea e totul, e forta care ne face sa ne simtim ca traim!
Sunt persoane care se iubesc dar se despart si toata viata traiesc cu acea iubire in suflet. E dureros sa vezi persoana iubita in bratele altcuiva chiar daca au trecut multi ani.Suferinta ne face sa vorbim cu rautate si sa negam iubirea.Stiti cum reactioneaza un animal ranit? Exact asa reactionam si noi, numai ca noi nu suntem raniti fizic ci sufleteste.De obicei, dupa fiecare relatie terminata invatam o lectie, dar dupa o iubire pe care nu o putem uita ce lectie sa invatam? Ca iubirea e vesnica iar durerea pe care o simtim e la fel?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| emy a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Eu cred ca, in viata, totul se intampla cu un motiv. Cum se spune: Dumnezeu stie ce e mai bine pentru fiecare(chiar daca noi, cu mintea noastra limitata, nu putem intelege asta). Chiar daca ni se intampla un lucru neplacut, probabil ca este spre binele nostru. Cum se spune:un rau te fereste de alt rau(mai mare, poate). Trebuie sa incercam sa le luam pe toate ca atare, si sa ne gandim ca poate asa trebuie sa fie, caci altfel, vom fi nefericiti toata viata. Si la ce bun? Oricum, ceea ce trebuie sa se intample, se intampla, oricat ne-am agita si ne-am revolta noi.Doamne ajuta sa reusim sa gandim macar un pic pozitiv!happykiss>big grin

| iamy a răspuns:

Poate ca viata are ceva mai bun pentru tine! Poate ca suferinta de acum va fi recompesata mai devreme sau mai tarziu cu adevarata ta mare iubire.

| Serena_8573 a răspuns:

Hei...poate ca viata ti-a pregatit altceva decat ceea ce ai vrea tu, poate el nu era "the one". Nu iti pierde speranta pentru ca eu sunt convinsa ca meriti ceva mult mai bun! Iar acel ceva va aparea curand in viata ta :*