| leito99 a întrebat:

O mama ia- înscenat fiicei ei o relație cu un bărbat doar pentru a putea face rost de bani, promițându-i acestuia ca ii va da fata lui. Fiica în vârstă de 21 de ani nu este de acord cu această relație, nici cu faptul ca mama ei o folosește doar pentru a procura bani, dar aceasta se sacrifica pentru frații ei vitregi.Barbatul care profita de ea în schimbul banilor o hartuieste încontinuu și o amenință cu faptul ca o va da în judecata pentru înșelăciune, înșelăciune comisă involuntar de către ea.Toate aceste lucruri fiind organizate de către mama ei care profita de slăbiciunea ei.
Întrebarea este cum poate scăpa de bărbatul care o amenință și o hartueste fără ca mama ei sa răspundă penal din cauza fraților ei vitregi care sunt minori și ea nu vrea ca aceștia sa rămână fără mama?
Aș dori o soluție la această problemă, mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fata este majora la 21 de ani, deci capabila sa-si ia valiza in mana si sa plece in lume, s au sa mearga la politie sa faca plangere mamei sau barbatului care o hartuieste.

Problema nu exista, atata vreme cat femeia asta de 21 de ani merge la politie si face ceea ce trebuie.
Fratii minori nu sunt responsabilitatea acestei femei de 21 de ani, fiindca ea nu este parintele lor si nici tutore legal, deci femeia face ce vrea cu viata ei si poate sa refuze pe toata lumea, iar in caz de santaj poate chema Politia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plângere la poliție pentru hartuire. Și ce dacă mama va răspunde penal? Crezi că le e bine copiilor alora cu o mama care îi poate vinde oricui că scalvi sexuali?

| mODIN a răspuns:

Sunt tare curios, unde locuiesti? N-am auzit in viata mea in Romania pe cineva sa aiba asa o problema.

| ioana748 a răspuns:

Este majora, poate pleca oricand.
Daca nu vrea ca mama ei sa fie implicata in trafic de persoane si ultraj contra bunelor moravuri, caci posibil domnul hartuitor are ceva dovezi, eventual el sa pice nevinovat
In conditii normale mama respectiva este pericol pentru copiii ei si ar trebui decazuta din drepturile părintești.
Fata de 21 pleaca si alti copii raman in pericol.
Insa si ea este un copil care are o viata unica pentru care trebuie sa lupte.
Poate lucra pentru inceput in domeniul Horeca sau îngrijire batrani, unde se ofera si cazare
Nu este greu sa si ia viata in propriile maini, doar sa vrea.
Toate cele bune,

| Madaxo97 a răspuns:

Fiica poate sa faca ce vrea, e majora, poate sa faca plângere împotriva mamei si individului la politie daca o hartuiește. Nu este o bucată de carne sa poată sa i-o vândă ca la piață. Mama sa dea banii înapoi individului pentru a scăpa de această obligație stupidă. Pentru frații mai mici, nu este ea responsabilă, mama trebuia sa se gândească la asta înainte sa faca asemenea prostie, suportă consecințele acum, asta e.