| anonim_4396 a întrebat:

O persoana ortodoxa poate sa se uneasca cu un catolic? dar sa nu renunt la religia mea. daca am un copil cu un catolic ce religie o sa aiba? poate sa aiba o dubla religie? va multumesc.

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Da o persoana ortodoxa se poate uni cu una catolica, fara sa renunti la religia ta.Copilul de obicei trebuie sa aiba religia tatalui dar e in functie si de hotararea mamei, cei doi trebuie sa hotarasca acest fapt.

| Linda a răspuns:

Parerea mea ca diferentele de fond (crezul) nu sunt foarte mari (ambii credeti in Sfanta Treime, in Fecioara Maria, Sfintele Taine, rolul Crucii) si mai bine ar fi sa alegeti una la care sa mergeti amandoi. Se poate alege si o a treia biserica noua pentru amandoi. Important e ca biserica la care mergeti intr-adevar sa va ajute sa fiti aproape de Dumnezeu.

mlm
| mlm a răspuns:

Acest lucru depinde numai de voi doi, da se poate si poti inca sa te casatoresti religios si la ortodocsi si la catolici.Pai copilul va fi botezat dupa religia care o doriti voi.

| Encore a răspuns:

Eh aia e problema laughing
Io unu pot sa ma casatoresc si cu o satanista atata timp cat ne iubim nu are treaba religiile.

| eu_3271 a răspuns:

Normal ca poti sa te casatoresti cu el si nu e nevoie ca vreunul sa isi schimbe religia. Daca faceti nunta religioasa probabil trebuie sa va hotarati daca o faceti la catolici sau la ortodocsi (eu as alege la catolici, pentru ca mi se pare mai frumoshee hee ). Si copilul nu poate sa aiba 2 religii; trebuie sa va hotarati voi la una. Oricum, diferentele dintre catolici si ortodocsi sunt mici, deci nu prea conteaza ce o sa alegeti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crezi tu ca religia este cetatenie sa o aiba dubla?
Se pot uni doua persoane de religii diferite...
Cum a zis si @stefan, copilul poarta in dese cazuri religia tatalui... daca vrei poate sa poarte si religia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspundeti -va voua insi-va Dumnezeu este catolic sau ortodox? intrebativa preotii sau pastorii si vedeti ca toti vor spune ca ei sunt adevaratii crestini si ceilalti gresesc dar problema voastra nu o vor rezolva.se cade sa ascultam de Dumnezeu, mai mult decat de oameni.cand acestia nu reusesc sa rezolve o problema atat de mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca va puteti casatori daca aveti religii diferite si nici unul nu trebuie sa isi schimbe religia. Copilul va lua religia pe care o hotarati voi impreuna. De obicei fetele iau religia mamei iar baietii a tatalui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legal, adica la stat nu e nici o specificatie in sensul asta. Insa casatoria religioasa e alta problema. Nici un preot ortodox sau catolic nu va oficia slujba daca celalalt e de alta confesiune. Asta daca respecta regulile. Asa ca fie treci la catolici, fie trece el la ortodocsi. Asta tocmai in ideea de a nu exista certuri pe viitor unde mergem duminica la biserica. Copilul poate se boteaza la biserica la care ati trecut. Exista obiceiul pentru a nu se supara sa se faca in ambele parti slujba... dar cununia se face doar int-un singur loc, iar la cealalta biserica se fac doar niste rugaciuni si nu taina cununiei, dar multi habar nu au de ce se canta si zice acolo si cred ca s-a facut inca o data cununia.