| BaiatAnonim96 a întrebat:

Oare mai exista o fata in lumea asta care isi doreste o relatie serioasa cu un baiat pe care vrea sa il iubeasca si sa ramana tot restul vietii alaturi de el? Ma refer aici la o fata care vrea sa faca si voia lui Dumnezeu si sa isi intemeieze o familie care apreciaza cu adevarat iubirea si intelege ca iubirea pleaca cu adevarat mai intai din suflet.
Nu zice nimeni sa nu ne distram, sa nu vrem bani, masini si alte cele dar trebuie sa alegem o persoana si in functie de sufletul ei si gandirea ei ci sa nu ne axam doar pe trup cu scopul de a ne satisface niste placeri trecatoare si sa ne dorim un viitor si o relatie cu persoana respectiva cu care sa realizezi cele enumerate mai sus care sa fie bazata pe incredere, respect si nu in ultimul rand pe DRAGOSTE.

Orice persoana care face voia lui Dumnezeu ar sti sa aprecieze si ar intelege ce e dragostea si cum trebuie sa traiesti in lumea asta alaturi de cineva.

Acelasi lucru este valabil si pentru baieti!

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand discuti treaba in fata zice ca e fata de nota 10 dar pe furis face invers

| T0T a răspuns:

Rarități sau pur și simplu își dau seama mult prea târziu de ce este cu adevărat important.

| sofisis a răspuns:

Da exista si sunt multe doar ca nu le vedeti pentru ca va iau ochii sosiile Biancai Dragusanu si ale Anei Maria Mocanu.winking
Deci, atat femeile (majoritatea) cat si barbatii au ca scop in viata sa isi intemeieze familii. Problema intervine atunci cand tu esti gata sa faci pasul si eu inca nu. Intelegi?
E vorba de timing, de varsta, de anturaj etc. Dar pana la final, toti isi vor gasi jumatatea alaturi de care se vor potolii si cumintii.

| OmniSpirit a răspuns (pentru sofisis):

Asa este, mai sunt si oameni care vor papusi barbie si ken. Nu au avut cand erau mici vor la o varsta a doua.

| RobertMoon a răspuns:

Sunt, dar foarte puține persoane de acest gen pentru ca odată cu trecerea timpului s-au transformat în creaturi malefice care se hrănesc cu lacrimile celor ținuți în friendzone crying! :p

| AliGab a răspuns:

Da, inca mai exista. Mai rar dar cred ca inca mai exista si de o parte si de alta (adica si fete/femei si baieti/barbati)

| Eastwood a răspuns:

Exista, dar atat fetele cat si baietii isi dores asta cu unele persoane, dar pana la urma si fetele si baietii sfarsesc sa sufere. De aici intervine frica in implicarea intr-o noua relatie, adica sa pui suflet in relatie si sa iti pese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai sunt cateva care isi doresc o familie in care sa existe respect si incredere reciproca, dar in general lumea crede ca o familie trebuie sa ti-o intemeiezi la o varsta mai matura 30-40 de ani si ca pana atunci trebuie sa ai multe relatii, experiente si "sa te distrezi" de parca casatoria ar fi o povara. Multi au impresia ca ate casatorii inseamna a nu mai avea timp pentru sine, a nu te mai distra, dar daca intalnesti persoana potrivita cred ca poti face oricum aceste lucruri intr-un mod mult mai frumos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar aia inseamna casatoria

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, daca ar insemna asta, toate casniciile ar dura cat casnicia bunicilor mei, 70 de ani. Asa sper sa fie casnicia mea(viitoare laughing) si voi face tot posibilul sa fie asa, dar nu va depinde numai de mine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles bine. Casatoria inseamna plictiseala si monotonie (pentru majoritatea ), de aia 3/4 din casatorii nu tin nici 5 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord, dar devine plictiseala si monotonie de multe ori pentru ca acele persoane nu sunt pregatite sa infrunte si dificultatile pe care le presupune o casnicie, caci exista si astea, nu au rabdarea si maturitatea necesara sa faca sa mearga bine casnicia, in plus mai e si prostia si unii nu inteleg ca, cu o fapta saubo vorba pot sa distruga multe, incredere samd. Altii isi dau seama prea tarziu ca nu se potrivesc sau nu stiu cum sa se comporte zilnic pentru a mentune in primul rand vie iubirea, caci pana la urma, aceasta ne ajuta sa ne mentinem calmul, sa ne comportam frumos in situatii stresante. Bine, asta e parerea mea, cine stie ce va fi chiar si in cazul meu, din pacate sau din fericire ni se schimba si situatia, ne schimbam si noi ca persoane si e bine daca la un moment dat deschidem ochii si ne dam seama ca nu suntem langa persoana" potrivita ". laughingHai ca am scris un roman

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt curios de acum in colo cum vor fi casatoriile. Cum este la moda mentalitatea asta la fete cu " el sa le faca pe toate " nu cred ca se va mai ajunge mereu la casatorie. Intr-adevar, e bine la inceput sa faci tu tot sa incerci sa te depasesti mereu sa cauti mereu ceva nou de facut vorbit etc dar dupa un timp te plictisesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

El trebuie sa le faca pe toate cand este singur, dar cand intra intr-o relatie e clar ca doreste sa le faca in doi, indiferent de chestie laughing. Intr-o relatie trebuie sa se implice amandoi. Dar nu e vina fetelor care gandesc altfel ci a baietilor care se strofoca sa le fac pe plac cu orice pret, poate pentru ca le iubesc sau poate ca vor sa arate ca ei pot fi la inaltimea cerintelor unei fete. Orice ar fi gresesc, nu fac decat sa arate ca au doar de oferit, nu dau de inteles ca vor si au nevoie sa primeasca. Aici nu ma refer la prostii ci la... ma intelegi tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gandesc astfel*

| OmniSpirit a răspuns (pentru anonim_4396):

E cu dus si intors. Omul ramane om si cateodata isi pierde limitele bunului simt.
Pierde foarte usor aprecierea.

Eu ma vad pe mine si chiar imi place sa o rasfat. Iar cand i se urca la cap am invatat sa o aduc cu picioarele pe pamant. A fost greu la inceput caci femeia este ca pianul, niciodata acelasi sunet.
Femeia este ca o pisicuta ce ii trebuie atentie si sa o alinti dar cand incepe cu isteria sa ii arati un exemplu prin comportamentul tau unde a gresit.

Dar aici vine partea a doua, ca invata atat de rapid din ambitie ca atunci cand te va intrece( si o va face) tu nu mai esti pisicuta ci catelusul ei.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Oamenii plictisitori si plangaciosi au o viata plictisitoare si monotona. Fetele nu vor plangaciosi si baieti plictisitori, deci fii mai hotarat si ai sa-ti gasesti. Bafta!

| OmniSpirit a răspuns:

Intrebarea este cati oameni sunt dispusi sa lege intr-adevar o relatie de spirit? nu numai cu un inel pe deget si sa pompeze copilasi.

O relatie care se bazeaza si pe prietenie. O prietenie dincolo de carne si oase.
Cam limitata viata aici decat sot/sotie copii pe banda rulanta ( daca permite bugetul) si dupa o vreme responsabilitatile ii mai tin uniti.

Si se lupta cu cum sa taie mobila in doua.
Mai sunt si cazuri fericite dar cam rar.

| SweetnothingAli a răspuns:

Imi permit sa fiu sincera si sa spun un pic lucrurile asa cum stau in present, fara sa ma ascund dupa deget. Inca mai exista fete de genul asta dar sunt rare! Si atunci cand sunt gasite nu sunt apreciate la adevarata lor valoare, deoarece locul lor este luat de tot felul de pitipoance, siliconate si cu fustita de o palma. Sfatul meu e sa te uiti bine in jurul tau, adu ti aminte mereu ca lumea nu e niciodata ceea ce pare si nu judeca niciodata o fata care la prima vedere pare naiva pentru ca nu e pitipoanca sau impopotonata, incearca intodeauna sa privesti " dincolo " de aparente!

| OmniSpirit a răspuns (pentru SweetnothingAli):

Adevarat!

| SweetnothingAli a răspuns (pentru OmniSpirit):

Ma bucur ca esti de acord cu mine!