| anonim_4396 a întrebat:

Pana la urma poate fi ajutat un om prin cuvinte? Ma gandesc la sfaturi.Ma gandesc la a ii spune diverse filosofii de viata in mod direct. Oare modalitatea ok e pur si simplu sa arati ce ai ajuns sa stii prin exemplu propriu si in rest doar sa-l ajuti pe omul ala sa ajunga el singur la concluziile de care are nevoie, asta intr-un mod foarte subtil, eventual printr-o intrebare? Intreb pentru ca am cam tot dat sfaturi pe aici si ma intreb daca fac bine ce fac. Cineva mi-a spus "You`re doing it rong" si incep sa cred ca are dreptate. Va rog raspundeti daca chiar stiti despre ce vorbiti, e foarte posibil sa-mi inchid contul. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Sweete a răspuns:

Da, eu credd ca asta se poate, pentru ca daca doar ii spui acelei persoane, ce trebuie sa faca, e ca si cum i`a picat raspunsul din cer.Asta se numeste psihologie.Si eu fac la fel, si eu cred ca daca nu am face asta, unii nu si-ar da seama de anumite lucruri.Cred ca si asa se pot rezolva unele probleme. Pur si simplu prin niste cuvinte de duh. Sper ca te-am ajutat!

| anonim_4396 explică (pentru Sweete):

Multumesc, am ajuns eu la niste concluzii cu mine insumi si am decis sa incetez. pot sa pun niste cuvinte triviale si tu sa ma raportezi? vreau sa suspend contul cat mai repede si vad ca poneiultroian se trage pe cur si nu ma ajuta.iti dau funda

| Sweete a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am raportat, acum trebuie sa vedem daca mi se aproba!

| anonim_4396 explică (pentru Sweete):

Pai stai ca trebuia sa pun cuvintele triviale

| anonim_4396 explică (pentru Sweete):

Hai ca le pun la masculin sa stii ca nu sunt pentru tine de fapt happy. le pun la a doua intrebarea de-a ta ca e ceche si nu vede lumea. multumesc frumos

| Sweete a răspuns (pentru anonim_4396):

Okei, pune

| anonim_4396 explică (pentru Sweete):

Acum raporteaza raspunsul ala, te rog.

36 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Şi ca să răspund la ambele chestii aici, n-am fost supărată, şi legat de răspunsul la întrebarea ta, mă face să cred că vrei să-ţi spun cât de mult m-am schimbat de la "teoria" pe care mi-ai ţinut-o data trecută, şi că am luat-o pe calea cea bună, şi că D-zeu îmi este aproape...Neah, în mare parte eu sunt tot eu.De când mi-ai spus că's cam nihilistă, mi-am dat seama că de fapt, chiar aşa e, şi nu mă deranjează.
În fine.Nu ştiu cui i-ai mai ţinut tu morală. Poate la unii a funcţionat, la alţii nu datorită caracterului. Un beculeţ mereu se aprinde, după cum ai zis. Pot apărea schimbări mici, aproape inexistente, sau chiar poţi schimba total caracterul unui individ.Eu îţi dau ca sfat să nu-ţi mai pese de părerea altora, pentru că asta, la un moment dat te va distruge, în raport cu societatea în care trăim. Dacă ţie îţi place să dai sfaturi, însă nu toţi le apreciază, treci mai departe şi fă ce-ţi place.Râzi de tine, de alţii, bate-ţi joc....tot ce vrei. N-o să-ţi plângă nimeni de milă că vrei să-ţi ştergi contul dintr-un motiv anume, care apropo, e semn de slăbiciune.
Cheers.

| anonim_4396 explică (pentru Holocaust):

Chiar nu vreau sa te schimbi sau ceva, nici prin cap nu mi-a trecut sa scot de la tine ceva de genul ca te-ai schimbat... pur si simplu imi puneam problema si ma gandeam ca ai un punct de vedere legat de intrebarea mea.aici ai facut ca mine la faza in care banuiam ca poate m-am luat de ceva prietena de-a ta pe TPU laughing. oricum nu mai conteaza si chiar nu urmaresc sa planga cineva ca imi inchid eu contul...crede-ma,daca vroiam asta, faceam altceva pe TPU, nu ce am facut.motivul pentru care vreau sa-mi inchid contul reiese destul de clar din intrebarea mea. pana la urma ce parere ai? poti ajuta omul spunand direct care e problema lui sau cel mai bine e sa-si dea seama singur prin experientele lui? tu eventual sa ajuti doar printr-o intrebare bine pusa sau sa-i arati prin exemplu propriu ce crezi ca nu a inteles? ce zici de exemplu din raspunsul pe care i l-am dat lui marycroitor? merci de raspuns

| Holocaust a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, preferabil ar fi să-şi dea fiecare seama ce problemă are, dar nu sunt toţi în stare s-o facă, şi astfel ajung pe TPU.laughing
Când îi spui cuiva ce problemă are, în majoritatea cazurilor, acesta neagă. Nouă oamenilor ne stă în caracter să facem asta. Poţi ajuta, sau mai bine zis, deschide ochii oricărei persoane ce e dispusă să facă acest lucru, atât printr-o întrebare, cât şi prin sfaturi raportare la propria persoană.
Ce cred despre răspunsul dat lui marycroitor? Că vrei să te lauzi.Acum,după cum am mai zis, ar fi fost preferabil ca tipele respective să-şi dea seama şi singure unde greşesc, că doar n-o să fii tu mereu lângă ele să le dai sfaturi. Poate nu e manipulare, ci doar un mic ajutor. E ca şi atunci când rezolvi o problemă la mate.Profesorul îţi dă formula, iar tu rezolvi restul problemei.Se poate privi şi din punctul ăsta de vedere. Dacă au înţeles, vor lua în considerare punctul tău de vedere, iar dacă nu vor înţelege sfatul tău, vor căuta singure răspunsul.Liberul arbitru.
P. S.:Cine ţi-a zis "You're doing it wrong"? Eu?

| anonim_4396 explică (pentru Holocaust):

Tu nu crezi ca eu chiar am dat niste raspunsuri pe aici strict din dorinta de a ajuta si nu ca sa ma dau mare, dar nu e o problema, chiar nu ma deranjeaza tongue. Am inteles. Tu zici ca e ok sa dai sfaturi.Am renuntat la idee pentru ca majoritatea problemelor vin lipsa de stima de sine si lipsa de incredere in sine, si raspunsurile mele spre a rezolva problemele astea se concentrau. Dar am ajuns la concluzia ca numai prin experienta se poat rezolva si ca teoria, cuvintele, la stie toata lumea. Daaaa, tu mi-ai zis ca I am doing it wrong si mi s-a activat un beculet. Am trimis 2 mesaje (tie, Gorath) si am vrut si lui Woodenpints, dar e suspendat, practic cu voi trei am mai vorbit si vroiam si parerea voastra. Altii, ai vazut, mi-au zis sa nu-l inchid dar aveau impresia ca il inchid ca sunt hartuit de nu stiu cine, etc si chiar nu e cazul. Dar problemele alea doua de mai sus, probleme care strica pur si simplu ce are omul mai frumos, ale nu cred eu ca se rezolva decat prin experienta si fiecare trebuie sa faca asta singur.nu poti fi ajutat pentru ca e ceva ce tine de tine insuti.

| Holocaust a răspuns (pentru anonim_4396):

Am glumit cu partea aia.Nu trebuia să mă iei în serios. Woodenpints are alt cont, şi oricum, lui i se cam rupe de chestii de-astea.
Am înţeles ce vrei să spui, şi sincer, sunt de acord. Până la urmă, îţi ştergi contul?

| anonim_4396 explică (pentru Holocaust):

Da.Am trimis catre admin sa-mi inchida contul.This is goodbye. Mi-a facut placere, cu tine mai mult decat cu oricine de pe site happy

| Holocaust a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu m-am plictisit puţin de site, dar nu ştiu dacă să-mi şterg contul sau să aştept să "se depună praful" pe el. Oricum, tu ai motivele tale.
Baftă în continuare.

| Carton a răspuns:

Another emo kid. Tu de ce crezi ca exista psihologi? Da, se poate sa ajuti un om doar prin diagol. Dar, asta daca inveti sa exprimi acele "cuvinte" despre care vorbeai intr-un dialog/monolog coerent care poate fi inteles de toata lumea; fiindca eu unul am inteles prea putin din ce ai scris tu acolo. Oricum, dilema mea este: de ce iti pasa ceea ce cred altii?

| anonim_4396 explică (pentru Carton):

Sa mergi la psiholog nu e chiar cel mai la indemana lucru in Romania deocamdata. Si mersul la psiholog nu se compara cu usurinta de a cere ajutor sub anonimat pe TPU. Psihologii nu fac lucurile moca, desi parca prin natura muncii lor ar trebui sa faca asta. Si daca mergi la psihologul scolii se afla imediat si ceilalti colegi se uita ca mata-n calendar la tine daca faci asta. De ce nu sunt psihologi care sa ajute pe TPU, oficial, sa faca sesiuni pe skype de exemplu cu cine vrea cand e singur acasa? Cu invatatul de a ma exprima e greu ca sunt dislexic o tara dar zic eu ca majoritatea inteleg ce vreau sa zic. Merci de raspuns.

| Carton a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, iti garantez ca sunt o gramada de psihologi in Romania. Desi ai dreptate nimeni nu se uita la tine daca nu il platesti, idea e ca un om poate fi ajutat prin cuvinte si nu iti trebuie neaparat o anumita specializare in domeniu ca sa poti ajuta.

| Azµre a răspuns (pentru Carton):

Nu inteleg de ce trebuia sa-l faci emo? omul a cerut un sfat cum el da sfaturi altora si observ ca sunt sfaturi ok. noi de ce sa nu-l ajutam?

| Carton a răspuns (pentru Azµre):

Probabil ca l-am judecat gresit, idea e ca mie mi s-a parut ca el ar vrea sa isi stearga contul deoarece lumea nu apreciaza sfaturile lui (sau cel putin asta am inteles eu din ce a scris el acolo). Mi s-a parut un pic "wow", adica el incearca sa ajute si apreciez asta, dar nu este cazul sa te dai cu curu de pamant daca vezi ca niste inculti isi bat joc de sfaturile tele. Cum am spus si mai sus, de ce sa iti pese ceea ce crede un strain despre tine?

| Azµre a răspuns (pentru Carton):

Da corect ai un vot de la mine sa stii!
asta spuneam si eu multi nu sunt interesati sau pur si simplu ii depasesc raspunsul respectiv numai zic ca 3 sferturi din utilizatori sunt copii sub 18 ani sa nu zic sub 14.

| Gorath a răspuns:

Habar n-am ce să-ţi zic, m-ai luat prea din scurt cu mesajul ăla.Pe mine mă enervează oamenii care îmi dau teorii despre viaţă, mai ales dacă-s mediocre şi nu mă ajută cu nimic. Faza e că oamenilor ălora nu le pasă de tine pentru că nu te-au văzut niciodată şi probabil nici n-o vor face( mă refer strict la persoanele de pe site), şi se trezesc să dea sfaturi, pe care probabil nu va încălzi cu nimic persoana în cauză, care are o problemă, să zicem.
Eu sunt aici pentru propriul amuzament, nu să dau sfaturi inutile oamenilor de care nu-mi pasă şi ştiu că nu îi ajut cu nimic dacă le plang şi eu puţin de milă.

| Azµre a răspuns:

Da eu consider ca poate fi ajutat prin cuvinte, chiar daca nu si-ar schimba parerea, pe moment ar sta si s-ar gandi de 10 ori la ceea ce vrea. Majoritatea celor de pe TPU sunt copii, nu iau in considerare sfaturile sau nu ii intereseaza. Daca tu vii cu un sfat mult peste ce stiu ei zic ca nu e bine sau te ignora, te face sa-ti para rau ca ai raspuns, si asta din cauza ca nu-s cunoscatori de cauza sau pur si simpl udau raspunsuri aiurea. Parerea mea nu-ti inchide contul, urmareste-ne, si o sa fii uimit de ceea ce sfaturi se dau sau ce intrebari se pun. Iti las un mesaj in pm. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Ce zici de exemplul pe care i l-am dat lui marycroitor? Eu sincer chiar numai din dorinta de a ajuta am dat raspunsui si am specificat cam peste tot ca e vorba de parerea mea. O sa ma gandesc bine de tot. Merci de raspuns.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu exprimati parerea la urma urmei e parerea ta si nu sunt obligati altii sa o i-a ca atare. la urma urmei cine vrea intelege ce i-ai spus si stie ce sa faca sau cum sa reactioneze si nu ma refer mot a mot ca tine, intelegi tu? tu vezi mesaju care ti l-am trimis

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Dar tot ce spun eu a mai fost spus. Orice filosofie de viata poate fi gasita in citatele sau asa-zisele clisee.Ciudat ca le stim cu totii, dar parca sunt vorbe goale pana nu traiesti efectiv ceva sa intelegi ce inseamna cu adevarat. La mine asa a fost cu "trebuie sa ai incredere in tine" pana nu am fost fata in fata cu moartea, si dupa asta, abia mai tarziu am inteles. Dara parca tot ce am interiorizat eu cu adevarat ca si principii s-a intamplat doar in relatie cu ceva ce am trait. Niciodata doar prin simple vorbe, sfaturi, schimb de idei, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti dau un sfat din experienta: inchide-ti omule contul!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, am trimis mail deja.singura problema e ca dureaza pana la 30 de zile pana mi-l inchid.acum,eu stiu ca ti-l suspenda mult mai repede, am dreptate? si suspendarea se face pentru 30 zile, adica exact cam cat ar dura pana rezolva ei mail-ul pe care li l-am trimis.acum,intrebarea mea e.ma ajuti tu sa-l suspend? pui o intrebare, eu raspund cu niste cuvinte triviale si tu ma raportezi? vrei? merci anticipat

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mi se pare corect sa nu am optiune "inchide contul" la fel ca pe orice site.asa ceva chiar nu e normal, nici macar facebook nu isi permite asa ceva... daca eu vreau sa-mi inchid contul acum de ce sa astept pana la 30 de zile? come on...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da-l in ma*sa de sters... suspenda-ti-l singur! Stergi intrebarile, stergi prietenii, schimbi numele, si in 2 zile nu te mai gaseste nimeni pe TPU. Tu chiar crezi ca cineva se mai uita dupa o saptama pe postarile vechi? Eu nu le mai gaseam pe ale mele, alea vechi, nici cu lupa...
Plus ca poate vrei vreodata sa mai intri si sa mai "arzi" vreun stupid la "dusmani", asa, de amorul trecutului rolling on the floor rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sti cum e? cand ti se pune fixul trebuie sa faci ce ti-ai pus in cap.in cazul meu, sa inchid contul ca m-am suparat pe mine.hai nenica ajuta-ma cu faza cu raportatul. e ok daca bag injurii ceva la o intrebarea de-a ta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si am 180 si ceva de raspunsuri... pierd prea mult timp pana le sterg

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci fa ca mine si ca woofy: posteaza zilnic la rubrica "Totul despre TPU" injurii voalalate si mistouri la adresa administratiei, pana se plictisesc si iti inchid gura cu patentul. La noi a fost singura solutie care a functionat cu adevarat. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci nici daca as scrie cuvinte triviale si tu m-ai raporta nu mi-ar suspenda astia contul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca nu am de ce sa supar pe cineva, pur si simplu vreau sa folosesc resursele pe care le am pentru a obtine ce vreau si anume inchiderea contului cat mai curand.nu am o problema cu a scrie cateva cuvinte urate cuiva care si-a dat acceptul si nu are o problema cu asta. da sau ba?

| marycroitor a răspuns:

Poti ajuta si prin cuvinte.sunt oameni(persoane)care nu au sustinere morala si ei de asta eu nevoie, nu e obligatoriu sab treci prin ceva ca sa inveti,, din greseli,, si sa dai sfaturi.fiecare om are o alta viziune despre viata, despre situatii, asa ca daca poti ajuta moral-ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru marycroitor):

Doar ca eu chiar pot sa conving pe cineva, mai ales ca sunt si multi mai mici pe aici. Exemplu care vorbeste e la intrebarea asta de exemplu : http://www.tpu.ro/......pun-ca-la/ Vezi ce a zis Biby39 si ce i-am raspuns. E ok ce am facut acolo chiar daca eu chiar cred ce am scris? Nu cumva era mai bine sa fi facut ce simteau ele si daca ar fi invatat pe pielea lor nu cumva era cu totul altceva decat sa urmeze parerea mea care oricum poate fi privita si ca o manipulare?

| SomeRandomDude a răspuns:

Poti sa-l ajuti din fff multe cuvinte pentru ca daca te gandesti ce zici si pui suflet acel om te va crede si il si ajuti si intr-o zi te va ajuta si el sper ca te-am ajutat