| pupaza a întrebat:

Parintii mei ma ameninta ca ma sterg din sufletul lor si nu ma mai considera fiica lor daca nu ma despart de prietenul meu.Ne iubim prea mult si nu vrem sa renuntam unu la altu. Voi ce ati face daca ati fi in situatia asta(chiar daca simtiti ca el e alesul cu care vreti sa va impartiti viata)?

Răspuns Câştigător
| bunica a răspuns:

Parintii tai nu te iubesc indeajuns daca te ameninta cu asfel de cuvinte, toate astea ti le spune o mama, soacra si bunica. o mama nu trebuie sa negocieze cu sentimentele copiilor.copii nu-i aducem pe lume ca pe un bun al nostru si apoi sa-i amenintam ca-i scoatem di suflet sau ii desmostenim daca ia pe cutare. rusine tuturor mamelor care fac asemenea gesturi.copii sunt ca pasarile cerului, stau in cuib pana se fac mari si api asi iau zboru pentru asi face si ei alt cuib.

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Analizeaza totusi motivele pentru care parintii nu-l agreeaza pe prietenul tau. Mira

assiris
| assiris a răspuns:

Daca imi spui citi ani ai, si citeva amanunte din dragostea voastra o sa-ti povestesc ceva similar. Caci daca ai doar 15-16 ani, cred ca parintii tai au o foarte mare dreptate.

auran
| auran a răspuns:

Candva am patit ceva asemanator - eram mai mica cu 2 ani fata de tine pe atunci. Il iubeam si consideram ca nu voi putea trai fara el (nu a fost asa). Eram nemultumita, dar cu timpul ei au avut dreptate. Am urmat o facultate...si, fiecare si-a urmat drumul.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Eu nas renunta la pr meu pentru ca am trecut prin ce spui u... te vor considera in continuare copilu lor... daca vor vedea ca u il iubesti te vor lasa sa dai cu capu de sus asa mi-au zis si ai meitonguetonguetonguept ca sunt incapatanata si imi plac lucrurile greu de obtinut...intr-un final tot ei au cedat spunandu-mi ca accepta relatia meahappyhappyhappy

| mioara a răspuns:

Daca tu il iubesti restul nu conteaza

| Ben. a răspuns:

Eu cred ca esti in dubii fiindca, poate, esti inca intretinuta de parinti, sau ai putea fi pusa in situatia de a renunta la anumite avantaje care le ai in pastrand o relatie in care ai tai joaca rol dominant. dc nu, care e problema? n-o sa intemeiezi un camin cu maica-ta si nici n-o sa ai copii q taica-tu.sa-si vada de treaba lor si tu de a ta.pan 'la urma or sa-nghita hapu' asta, mai q isterii dar or sa fie nevoiti sa recunoasca faptul ca esti majora si vaccinata.asa ca nu te arata intimidata si pune piciorul in prag.succes

| Liana [] a răspuns:

Daca parintii tai te ameninta cu asa ceva, poate au ei un motiv.Incearca sa vorbesti cu ei, sa iti explice motivul pentru care voir sa va despartiti.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du'te la emisiunea aia de pe mtvlaughing
parental controlbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discuta cu ei calm despre motivele pentru care nu vad potrivita relatia ta. Incearca sa fii obiectiva si sa accepti daca au dreptate si in punctele unde crezi ca nu au dreptate, argumenteaza! Apoi pune pe hartie minusurile lor, apoi ceea ce nu iti place tie in relatie, pune toate plusurile (sa nu fie doar unul=il iubesc) si trage linia. Dupa asta poate o sa mai astepti o vreme ca sa vezi ce poti remedia, referitor la minusuri. Intr-un an o sa iti dai seama daca te poti marita cu el, indepliniti toate conditiile sau...
Gandeste-te bine, casatoria nu inseamna numai semnatura la Starea civila. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu care ai sansa sa traiesti mai mult.printii tai se vor duce dupa parintii lor. o vei face si tu da deocamdata mai ai ceva de oferit pe lumea asta.alege.

| MinnieHaha a răspuns:

Sunt de acord cu minora! Dar cine spune ca parintii taii trebuie sa sh totul despre viata ta? eu am 15 ani si tot am avut o iubire secreta, spunandu-i mamei ca m-am despartit de el, insa noi vorbeam noaptea, si at cand nu era mama prin preajma. Asa ca fa ce-ti zie inima, nu ce iti comanda mintea! Asta este un sfat pe care l-am primit si eu de la cea mai buna prietena! Asculta-l! Poate te va ajuta si pe tine! SUCCES!

| pupaza explică:

Am 21 de ani si el are 25