| Markusfrtt a întrebat:

Poate ma puteti ajuta cu un sfat. E mult de citit. Iubita mea s-a despartit de mine. Mi-a zis ca nu imi poate spune de ce, ca ii e foarte greu si nici nu o sa imi spuan vreodata. Mi-a spus doar ca plange prea mult, doar ea stie ce-a fost in sufletu ei ultima saptmana si, ca ii pare rau ca face asta acum cand incepusem si noi sa fim fericiti si ma implora sa nu o mai caut, sa uit ultima an din viata mea..Am tot insistat sa ne impacam, dar a inceput sa imi zica "Lasa-ma drauc in pace, omule" etc. Noi ne cunoastem de mult. De un an si ceva, dar am fost impreuna doar 2 luni..In rest, in mare parte doar de am vorbit, si au fost si luni cand nu am vorbit ca atunci eral a inceput cand zicea ca nu ii place de mine, etc. Anu trecut prin octombrie am inceput sa vorbim iar, ca noi mai vorbisem cu mult timp in urma. Era tot asa indiferenta, m-a refuzat de cateva ori chiar daca ei ii era drag de mine, zicea ca ii e greu sa recunoasca.Nici macar prietenelor ei nu le-a zis caa eu ma intelegeam bien cu ele si na, poate credea ca imi zic.( asa zicea acum ceva timp) A venit ziua ei in decembrie. I-am laut un buchet de trandafiri, am inceput apoi sa vorbim si mai mult, vorbeam ore la telefon. Apoi din nou am intrebat-o daca ceva se va schimba ( eu nestind, ca ei ii drag de mine) si mi-a zis ca nu ma vede decat ca pe un amic..Nu am mai vorbit apoi putin, air cand am intrebat-o de vorba era foarte indiferenta, parca era alta persoana. Ne-am certat rau, numai cuvinte urata. n-am vorbit ceva timp iar apoi ne-am impacat, eu incercand sa imi cer scuze pentru cuvintele spuse si m-a iertat. Am inceput iar sa vorbim pana a venit revelionu. Cand am intrebat-o din nou daca are rost, din nou mi-a zis ca nu etc. Atunci si eu si ea credeam ca e pentru ultima data cand vorbim. Apoi dupa o saptamana sau doua, vad ca lasa com unu-i baiat si intru pe ea si am zis "frumos com". Nu i-a picat tocmai bine, dar pana la urma, in felu asta am ajuns sa vorbim iar...In timpu in care nu vorbeam era curioasa cu cine vorbesc eu pe pe whapp, ea avand facebooku meu si eu la fel pe al ei, chair daca nu vorbeam atunci. A pus pe cineva sa ma intrebe cu cien vorbesc ca ma tot vedea on pe wapp. In fine, Dupa ce a fost faza cu baiatu ala, ea imi zicea ca nu i place de el si intr-un final mi-a zis, ca prietena ei ii zicea sa vorbeasca cu el, ca e frumos etc si culmea, ca prietena ei ii zicea sa nu stea cu mine. Zicea, ca mereu vorbea in scarba cu el, etc. A inceput sa fie tot mai indiferanta cu ala pana nu a mai cautat-o. A venit 1 martie, i-am laut un buchet mare de flori, iar peste o saptamana si ceva, am intrebat-o daca vrea sa fim impreuna, i-am zis ca ii dua cat timp are nevoie, iar peste 2 zile mi-a spus ca merita sa incercam. Totul bine pana dupa 2 saptamani cand a fost o faza proasta, cand ne certam si ca sao enervez i-am zis daca ma lasa sa umblu la alta (o data si atat =D). Mi-a zis ca nici sa nu ma gandesc, apoi sa razgandit si mi-a zis sa fac ce vreau ca in ochii ei nu mai sunt acelasi biaat, apoi nu a mai vorbit cu mine ceva timp. Ne-am impacat, mai incolo i-ar ne-am certat. Crede-ti-ma, ca am si plans cand, mi-a zis odata ca nu vrea sa mai auda de mine.(si i-am spus) Au fost momente cand o enervam atat de tare, ma suparam din orice, o enervam la culmea, eram prea gelos, etc.A stiut ca am plans, mereu am incercat sa o impacam. Am reusit. Dar din ce am inteles eu, ea cam plangea din cauza mea, cred. Ce-l putin la faza cu dusu pe la alta, de zisai mai sus, mi-a zis ca a plans si sunt sigur ca au mai fost si alte momente cand am facut-o sa planga. Cred ca a suferit din cauza mea. Noi din 2 luni de relatie o luna doar de ne-am certat si asta din cauza mea..l.Insa erau momente cand ne intelegeam bine. Imi arata a tine la mine. Au fost un moment in care i-am zis ca eu o sa plec la munca in strainatate(din toamna) si mi-a zis atunci "Tu o sa uiti de mine.sad ". si multe alte lucruri. visam ca peste 9 ani o sa fim impreuna si multe altele. Cand nu era cearta ne intelegeam perfect. Mi-a venit odata sa o intreb daca ma iubeste, nu a vrut prima data sa imi spuna, iar apoi mi-a zis ca nu ma iubeste pentru ca are o retinere, si anume ca la cat de des ne certam noi ea o sa ajunsa sa sufere daca ne despartim. Apoi au fost un moment cand eu am inceput sa fiu gelos pe un amic de-al ei. Intr-adevar vorbeau doar cand se vedeau, etc, dar eu ram gelos. Au fost 2 zile in care a petrecut o seara cu amicu ei, fiindca au fost la ziua unui unchi de al ei, iar acolo au jucat, au stat amandoi. Apoi ziua urmatoare era un loc unde se adunau multi oameni si a fost si ea cu amicu ei, el fiind de la ea din zona. Au petrecut o gramada de ore amandoi in astea 2 zile.Noi ne certasem in seara in care a fost la ziua unchiului ei unde a fost si amicu ei, si nu mi-a m-ai raspuns la mesaje pana cand a ajuns acasa. Apoi a doau zi seara, am vorbit la tel pana la 3, lamurisem parca totu. Apoi marti cand i-am zis ca mi se pare schimbata ca ne vazusem in astea 2 zile si mi se parea schimbat-o, nu mai stiu exact de am zis asta. I-am zis intr-un mesaj mai multe. Stiu ca a fost un moment in care ea era compelt cu capu in alte parte, cand i-am zis ceva imediat a tresarit. I-am zis intr-un mesaj tot ce mi s-a parut ciudat, ca mi s-a parut schimbata, iar ea mi-a explicat.Mi-a zis ca a avut ea ceva care nu imi poate spune. Mi-a zis ca nu are nici o treaba cu el ca vorbesc doar cand se vad, ca i se pare penibila situatia asta. Mi-a zis ca tine enorm la mine si ca fac parte din viata ei. O intrebaem in mesaju ala daca s-a saturat de mine, daca s-a plictisit. Mi-a zis ca nu s-a plictisit, niciodata nu o sa se plictiseasca de mine, ca mereu ii va face placere sa voarbeasca cu mine. Apoi au trecut 2 zile si a fost o faza legat de ceva cu care a mintti, nu era cine stie ce. Iar atunci mi-a zis ca doar odata m-a mintit pana acum. Nu vrut sa imi spuna la inceput, ca zicea ca ma supar, iar apoi mi-a zis pana la urma..Era legat de poza cand aveam lacrimi in ochii, ca nu stiu ce imi facuse, iar ea a aratat-o la prietenele ei, pentru ca parea suaprata asa cand a vazut poza si au intrebat-o ce are.Mi-a zis ca e complicata faza si ca nu o sa inteleg, dar eu atunci am facut scandal. Am zis " Bagamais pla ca ma incred mereu in oameni, nu ma asteptam ca tocmai tu sa ma minti, nu m-as fi asteptat etc" si mi-a zsi " Mai bine nu iti ziceam" Apo am intrebat-o cu ce alte lucruri ma mai mintit, ca ii ziceam ca ea m-a mai mitit pana acum. iar apoi mesaju de despartire, un mesaj foarte calm.un mesaj mare. Dar mi s-a parut ciudat cum a inceput "Uite, vreau sa iti zic ceva, de fapt, nu iti mai zic. Mi-e asa greu." Mi-a zis ca nu o sa imi zica niciodata. ce poate sa imi spuan e ca plange prea mult ca doar ea stie ce a fost in sufletu ei in ultimaa saptamana, ca ii pare foarte rau ca face asta tocmai acum cand incepusem si noi sa fim fericiti ( asta zisai si la inceput, era despre mesaj). Ma implora sa o las, sa uit ce sa intampalt in ultimu an. Am mai cautat-o a doau zi dar tot la fel, ma implora sa o las, ca nu mai vrea "Gata, nu mai vreau". Aoi a inceput sa imi zica sa o las dracu in pace si multe altele. Apoi peste 3 zile am intrebat-o iar, a fost mai rece, dar dupa putin timp, incepuse pe moment sa vorbeasca cu mine, sa glumeasca, dar dupa ce s-a pus sa doarma, cand s-a trezit parca era alta persoana, incepuse iar cu lasa-ma dracu in pace, ca nu mai vrea sa aiba treaba cu mine. Noi am ajuns san e cunaostem foarte mult, iar ea cand se neerveaza face urat, face tot posibilu sa te faca sa te simti prost. Dupa ce s-a despartit m-a intrebat-o daca ma iubeste. Mi-a zis ca de ce o intreb asta acum, mi-a zis ca da ma iubeste dar nu ami conteaza, acum sa o las dracu in pace ca par disperat. (Cred ca a spus asta doar ca ma iubeste doar ca sa o las in pace). In pnm, tin minte cand am auvt eu treaba cateva zile si mi-a zis ca s-a uitat de 50 de ori pe zi sa vada daca sunt on. Mi-a arat de multe ori ca tine la mine, ca ii drag de mine. Si-a calcat pe orgoliu pentru mine, etc.Acum vad ca vorbeste cu amicu ala al ei in fiecare zi. vorbesc intruna pe facebook, (mi-a zis cineva).Ce s-a intampalt cu ea? Nu o inteleg.M-am intalnit cu ea accidental si mi-a zis ca nu ii e dor de mine. ca se mai linistita. Ce sa intampalt cu ea? Cu cateva zile imi zise ca fac parte din ea, ca tine enorm la mine, iar apoi imi zicea sa o las dracu.Ce sa se fii intamplat? O iubesc enorm, imi e asa greu sa renunt la ea.

5 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Ori este bipolara ori si-a gasit pe altcineva. Cel mai bine este sa o ignori total de acum incolo sa vezi cum evolueaza treaba. Daca nu iti mai da nici un semn, inseamna ca asta a fost tot si trebuie sa iti gasesti alta iubire. Cu ce faci tu acum iti faci rau singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate,e complicat rau de tot,as vrea sa te ajut da nu pot,din cate vad au fost multe certuri,dar spre final a-ti inceput sa va intelegeti,dupa cum a zis si ea,si,probabil cu prietenul vorbeste ca sa isi tina mintea ocupata cu ceva ( asa faceam si eu cand ma certam cu cineva,vorbeam cu cine nimeream,sa uit ca doare,dar fara sa vreau ceva de la cele cu care vorbeam,si fara sa le dau impresia ca vreau),chiar mi se pare ciudat rau,nu mi dau seama ce poate fi. Uite,nu vreau sa vorbesc chestii pe care nu le stiu,dar e posibil sa aiba o problema de sanatate,si sa te iubeasca prea mult,si sa nu poata sa iti ofere ce ai vrea tu ( de exemplu,sa nu poata sa faca copii),mda stiu,poate aberez,dar am dat un exemplu mai ciudat asa,da-i si tu un mesaj de genul ca o accepti indiferent de ce probleme ar avea,si ca o vrei exact asa cum este,nu stiu,nu imi vin in minte alte motive. Eu mi-am dat cu parerea,tu faci cum crezi amice, tu hotarasti, ca asa e in viata, cand iei o decizie, trebuie sa iti asumi responsabilitatea 100%,fara sa arati cu degetul ca "el mi a zis ", "el m-a pus sa fac asta",etc. Sper ca,daca ii zici ce am zis eu acolo,poate se schimba ceva,daca faci asta, si e asa, m-as bucura, dar e posibil sa si gresesc, nu stiu.Bafta acolo, ai grija de tine happy

| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Pai ori e proasta ori nehotarata ori te insala.Te insala, vorbeste cu ala, s-a despartit de tine ca, probabil s-au sarutat sau el i-a spus ca o iubeste.Las-o in pace, nu te iubeste! Daca v-ati certat inseamna ca si-a batut joc de tine.Sunt fata si stiu ce spun.S-a saturat de tine si iubirea ei a fost falsa.Treci peste! N-o sa poti s-o iubesti pana la 40 de ani! Scuze de adevar! Doare, e greu, esti singur, dar trece! Si daca o sa fi cu ea din nou o sa va certati mereu si o sa le zica prietenelor ei tot ce faci.La revedere si bafta!

| Batmo16 a răspuns:

Poate e cu altu'... Las-o frate... Știu că ții la ea dar nu se merită... Îmi pare rău de tine crying

| niceminion a răspuns:

Eu cred ca pe ea a deranjat-o mult faptul ca voi va tot certati si poate i-a zis acelui amic ce sa intampla intre voi. Amic poate a inceput sa o consoleza. Poate a reusit sa faca ceva sa ii distraga atentia de la tine ca sa nu mai sufere. Ea probabil se simtea bine cu el si o facea fericita compania lui. Lucrurile astea se mai intampla. Daca v-ati privit in ochi si ti-a zis ca nu te mai iubeste si sa o lasi in pace, inseamna ca chiar nu te mai place, dar daca nu poate ea te place dar considera ca e mai bine si va distantati. Ca sa nu mai suferiti.