| krys a întrebat:

Poti ramane insarcinata in timpul cand alaptezi fara sa ai ciclu

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da. Alaptarea ofera o oarecare protectie in primele luni, dar nu stii niciodata cand se produce prima ovulatie (ea va precede cam cu 14-16 zile prima menstruatie dupa nastere). Daca intretii relatii sexuale in perioada acestei ovulatii (despre care nu ai cum sa stii cand se produce), vei ramane insarcinata, fara sa ai nici macar o menstruatie dupa nastere.

mlm
| mlm a răspuns:

Da poti ramane foarte usor in aceasta perioada.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Foarte multe femei pica in aceasta capcana... este foarte adevarat ca femeia desi alapteaza si nu are ciclu poate ramane gravida... sunt foarte multe cazuri in care mamicile fac al doilea copil la nici un an dupa primul... asa ca grija... folositi prezervativul...

| kh1ss a răspuns:

Da

| lilia_2632 a răspuns:

FOARTE REPEDE! MERGI LA MEDIC CACI DACA AI CEVA IN BURTICA SI ALAPTEZI BEBEUL ESTE FOARTE PERICULOS PENTRU NOUL NASCUT!

| anita_2588 a răspuns:

Da, sigur ca poti ramine insarcinata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu krys si eu as crea sa stiu am o fetita de 6ani si una de3luni si imi e tare frica sa nu ramin cu toate ca alaptez si nu am ciclu va rog dati rasounsuri cit mai sigure si mai concrete

| viky a răspuns:

Nu

| crystyna_9471 a răspuns:

Multe femei spun ca nu poti ramane insarcinata daca nu ai ciclu, dar si pe mine ma framanta aceasta intrebare nu putem fi sigure ca putem sau nu pana nu riscam si mai depinde si de organizmul fiecarui femei