| Fcp_VaLy_1998 a întrebat:

Poti vinde o casa fara succesiune facuta?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU o poţi vinde efectiv decât dacă faci succesiunea şi obţi Certificatul de moştenitor prin care dovedeşti că eşti PROPRIETARUL imobilului respectiv!
Sau, cel mult, poţi întocmi un AnteContract ( promisiune de vânzare ), temporar, până rezolvi problema cu succesiunea...

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vinde casa doar daca esti proprietar pe aceasta, altfel notarul va refuza incheierea contractului de vanzare-cumparare si proprietatea se dovedeste cu extras de CF pentru autentificare.
Daca nu esti proprietar o poti vinde doar prin act sub semnatura privata (antecontract sau promisiune de vanzare), urmand a incheia actul la notar dupa ce devii proprietar, bineinteles daca si cumparatorul ar risca sa incheie un asemenea act.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, fiindca nu ai nici un act de proprietate asupra ei. Nu exista nici o asigurare ca in urma succesiunii vei fi unic mostenitor, deci nu se poate sti daca ai dreptul sa o vinzi.

| T0T a răspuns:

Da, te faci mafiot.