| oOGuestOo a întrebat:

Povestea mea e lunga.nu vreau sa aud chestii de genul esti prea mica chatterbox.
Mai intai sa ma prezint: Ma numesc Sonia si am 14 ani si sunt din Bucuresti.
M-am indragostit de un baiat, si am incercat sa vorbesc cu el dar parea salbatic si speriat de avioane. Din cate stiam eu era si fitos asa ca nu am mai avut nici un gand serios, l-am lasat la o parte ca doar mai exista alti baieti.Acum o luna, cred, am chiulit de la ora de mate impreuna cu doua prietene si am vazut un baiat super dragut.Eram in curtea scolii si eu cu prietenele mele faceam poze. Apoi a venit el de acasa, cu geanta in spate.Tot se holba la noi cum faceam poze. De la un timp s-a apropiat de noi si ne-a intrebat ce ora avem. Am inceput o scurta discutie. Dupa aceea mi-a zis una dintre fete ca acel baiat se uita cumva mai special la mine. Apoi am incercat sa aflu informatii despre acel baiat [eu sunt noua in scoala]. Clasa lui e la parter si eu sunt la etajul 2.Pana atunci nu il mai vazusem pe acel baiat la etaj. Din ziua cand ne-am intalnit prima data tot il vedeam ca vine la etajul meu fara nici un motiv.Tot se invartea pe langa clasa mea, iar cand il priveam se facea ca merge la biblioteca(sau la cabinet, dar mai rar). Daca continuam sa ma uit la el chiar intra acolo in biblioteca(fara nici o carte), si de multe ori se intorcea cu mana goala. Dupa 2 saptamani am aflat ca este un prieten foarte apropiat sau chiar ruda (nu stiu sigur) cu primul baiat mentionat mai sus (fitosul). Apoi am auzit de la alte fete ca are prietena, altele ziceau ca nu are.Nu stiu ce sa mai cred si nici nu am habar daca ma place (aproape toata scoala stie ca imi place de el din cauza unei gure-sparte sa nu zic altfel). Tot am zis ca o sa il uit eu cumva dar nu pot!
In primul rand as vrea sa aflu cumva daca chiar ma place(imi zambea cand il priveam).
Dupa aceea as vrea sa stiu cum sa il uit.adica stit vorba aceea "cine se aseamana se aduna" (daca acei doi sunt prieteni buni/rude atunci au aceleasi fite)[in general]
Deja m-am gandit prea mult la el asa ca nu mai pot, simt ca crap. Cand il vad imi tremura pana si vocea.Nu am mai dormit de 4 nopti, poate o ora/ doua pe noaptestraight face|!
Nu vreau sa aud raspunsuri de genul vorbeste cu el si spune-i ce simti.Accept si linkuri.
Nu vreau sa aud chestii de genu.esti nebuna sau esti prea mica sau spune-i ce simti.Multumesc ca va pasa de mine. Daca vreti lasati-mi id sa mai vorbim.
Funda desigur!happy

Răspuns Câştigător
| NatureSelf a răspuns:

Nu asculta parerile rele, eu zic asa sa te ajut, daca tu crezi ca ce simti in adancul tau, la nivelul sufletului. Sa iubesti e una, sa fi si iubita in acelasi timp, e indrescriptibil. Nu asculta lumea ascultati inima, sa fa ce zice ea, ea nu minte, spune ce simte. succes in dragoste.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ești încă micuță și îndrăgostelile tale vin și pleacă. Vor mai fi multe.
1. Dacă logica și inima ta îți spun că te place, înseamnă că te place. Deși este foarte posibil să te minți singură și să cauți acele coincidențe/semne unde nu sunt.
2. Faptul că este prieten/rudă cu primul băiat nu înseamnă că sunt identici. Fiecare este unic în felul lui și dacă într-adevăr sentimentele tale sunt împărtășite, nu văd de ce n-ați ieși măcar la un suc din când în când.
Poate după ce o să vă cunoaște-ți mai bine, veți descoperi că nu aveți nimic în comun și îndrăgosteala va dispărea de la sine. Sau din contră, o să ajungeți să aveți o relație de prietenie (pentru început) frumoasă.
Sau poți să-ți concentrezi toată atenția pe școală sau pe un alt băiat, care consideri tu că ar fi mai potrivit pentru tine. Tu decizi.
Succes.

| cuvant a răspuns:

Eu iti zic sa vezi de cine iti aduce aminte acest baiat si asa iti vei da seama daca-l placi sau nu. Pe langa asta asteapta weekend-ul si iesi cu prieteni de ai tai si incearca sa faci lucruri care iti plac si nu altele sa iti aduca aminte. Sterge numarul de telefon prietenului lui, sau mess-ul sau alte lucruri care iti aduc aminte si asa vei putea scapa. Sunt multe lucruri care te pot ajuta... dar cel mai usor e sa te indrepti mintea catre altceva si nu ceea ce iti aduc aminte de acest baiat.

| Hombre a răspuns:

Mda, vrei sa auzi numai ce-ti canta frumos la ureche, dar ai grije ca esti pe o pista falsa, in timp ce tie iti sfârâie calcâele dupa el de nu mai poti sa dormi, el isi traieste viata in felul lui fara sa stie ca cineva s-a pierdut cu firea total de inocenta varstei. Mai pufulete te incearca nabadaile incalcite ale amorului care te prinde nepregatita sa-i faci fata, pune-ti frana sentimentelor care a luat-o razna ca te pierzi si nu te mai gasesti nici tu pe tine, ai rabdare ca ai viata toata inainte sa te lupti cu, Cupidon. Ai alte prioritati acum, scoala tati, ca parinti nu te-a trimis la cursuri de indragosteala, asta daca vrei sa intelegi mesajul meu si sa auzi ce nu vrei sa auzi.

| Floris83 a răspuns:

Ce se întîmplă cu tine e ceva normal, doar că nici tu nimeni altul nu-ți poate spune ce e în mintea lui referitor la tine, și până nu încegi un dialog conciliant chiar cu el, nici nu vei putea ști, și astfel te chinui sărăcuțo la vîrsta asta fragedă, și nu se merită, măcar încearcă pe mess, trimite-i o scrisoare prin cineva, dar nu mai sta așa, mi-e și jale de tine, 4 nopți nedormite, deja seamănă a tragedie, nu a dramă-love, sorry!

| foxsilver a răspuns:

Cred ca ar trebui mai intai sa afli daca te place.
Cum faci asta:daca il vezi pe langa biblioteca,te duci si il intrebi ce carte vrea sa imprumute. Dupa ce iti va raspunde,incearca sa dezvolti un subiect pe aceasta tema,a cartilor:ce carti iti plac tie,ce carti nu iti plac, etc.
Eventual, poti sa-i ceri ajutorul in legatura cu o tema ...vezi tu.
Daca il vezi pe la cabinet,il intrebi ce problema are.
Si asa mai departe.
In felul asta vezi cum se poarta cu tine si vei intelege daca te place.
In cazul in care vezi ca nu te place,il vei uita de la sine.
Sa stii ca nu esti prea mica pentru o astfel de prietenie.
Majoritatea fetelor, din toate timpurile, s-au indragostit prima oara la varsta ta.Si atata timp cat prietenia voastra e lipsita de chestii indecente, nu e nici o problema.
Adolescenta e frumoasa daca nu este vulgara.

| george001 a răspuns:

Ca sa fii sigura de reusita trebuie sa stii sa faci "jocul" interesant. Atractia nu este un sprint, nu este o alergare absurda spre cucerire ci este mai degraba un dans de salsa, doi pasi in fata si unul in spate. Te pot invata despre ce vorbesc, da-mi un mesaj daca vrei sa stii mai multe.

| amoramor a răspuns:

Daca vrei sa il uiti, asa cum l-ai uitat pe fitos, gaseste alt baiat de care sa iti placa si care sa nu fie ruda/prieten cu cei doi. Daca toata scoala stie deja ca iti place de el, probabil a ajuns si la urechile lui lucrul acesta, ar fi trebuit sa reactioneze intr-un fel pana acum daca si el te palcea la randul lui. Asta daca nu e foarte timid. Si daca nu vrei sa ii spui ce simti ca sa ii dai posibilitatea sa iti spuna si el la randul lui ceea ce simte, cum ai vrea sa afli?

| CleverAdvisor a răspuns:

The drama.Gaseste pe cineva caruia chiar ii place de tine. Maybe a friendzoned guy.

Răspuns utilizator avertizat
| zoozolina a răspuns:

Pai daca vrei sa afli daac te place, incearca sa vorbesti cu vreun prieten de-al lui si sa il intrebe pe el.Daca vrei sa il uiti incearca sa iti impui ca il placi. Spuneti mereu in gand NU IL PLAC, sau incearca sa te indragostesti de un baiat de care iti place dar sa stii ca si el te place macar putin. Sper ca ti-am fost de folos.Id : alice.alisuca@yahoo.com

| oOGuestOo explică:

Multumesc tuturor, mi-ati fost de ajutorbig grin!