| lovecats123 a întrebat:

Prietena mea cea mai buna a ajuns praf. Desi are doar 15 ani, nu exista saptamana in care sa nu mearga la club, se imbata, fumeaza cel puţin un pachet de tigari pe zi, nu mai invata deloc, are piercinguri, a facut-o prima oara la 14 ani, are un alt iubit in fiecare luna fiindca se plictiseste repede,a inceput sa se imbrace si sa vorbeasca vulgar si-a schimbat anturajul. Acum sta doar cu majori si cu inca o fata care mi-a facut viata un calvar. Toata lumea o vorbeste de rău iar parintii nu ma lasa sa mai stau cu ea. Cu toate acestea eu inca tin la ea, ma doare ca ne-am distanţat. Vorbim foarte,foarte rar. Am incercat sa ii spun dar ei nu i-a pasat. Parca nu mai are pic de umanitate. Nu ii pasa de ce zic ceilalti, ea vrea doar sa se distreze. S-a schimbat de cand a inceput liceul.Adesea,imi reproşează ca sunt prea,, fraiera" dar pur si simplu eu nu as putea face aceste lucruri. Nu mi se pare normal. Cum sa o fac sa isi dea seama ca greseste? Unde e prietena mea? sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti o persoana prea buna, parerea mea. Ar fi cazul sa-ti mai reduci din bunatate si sa iti scoti acele iluzii cu "prietena mea cea mai buna", aia nu e prietena, aia isi traieste viata bine mersi (asa retardata cum ii) si tu te autodistrugi pentru ea, tu nici macar un sfert nu te gandesti la tine? Pe bune ma?
Da, normal, si parintii au o vina dar are vreun rost acum? Mai conteaza? Nu o poti schimba, i-ai si spus ce te-a framantat, ai vazut rezultatul dorit, nu? big grin Ma bucur.
Eu in locul tau, mi-as vedea de treaba mea, as gasi un hobby, ceva, mi-as face alti prieteni pentru ca sunt aproape 8 miliarde de oameni pe planeta asta, ai ce sa-ti alegi, nu e vina ta ca ai dat peste o astfel de persoana, a fost doar o simpla lectie, acea persoana ti-a aratat cum NU ar trebui sa fii (CUM NU AR TREBUI SA FII TU, NU CEILALTI).

Daca vrei sa-ti fie "prietena" acea fata, trebuie sa fii si tu ca ea, sa te imbraci vulgar, sa fumezi, sa faci sex pana cazi pe jos, orice ce face ea. Numai atunci o sa fii acceptata de ea, numai atunci o sa vorbesti mai des si o sa-ti zica ca ii esti "cea mai buna prietena, cea mai de treaba persoana, ca ii esti de incredere, etc.".

Oricum, nu prea o sa ai nevoie de cele mai bune prietene in viitor, o sa-ti faci un iubit, poate o sa te casatoresti cu el, o sa ii spui toate secretele ce stiu eu, o sa te apere de ratati, o sa-ti arate cat de mult te iubeste si pe el o sa il consideri de fapt cel mai bun prieten(cam aia si inseamna cel mai bun prieten), pentru celelalte prietene nici nu o sa mai ai timp sau poate chef.

Viata merge inainte, e alegerea ta, daca te respecti cu adevarat atunci vorbesti din ce in ce mai rar cu ea ori rupi direct legatura (nu moare nimeni din cauza asta), daca nu te respecti, asta e... big grin Cam atat am avut de zis. Bafta!

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, la aceasta carsta sunt fetele cele mai vulnerabile. Fara experienta de viata, sunt foarte usor duse cu "zaharelul". Li se arata o forma de "viata" de "vis", plin de bani, distractii etc. Cand se trezesc la realitate, atunci este deja prea tarziu, ajung sclevele celor care le-au racolat. Rareori si foarte greu se scapa din asemenea anturaje, de multe ori cu cazier lung.
Cel mai bine este daca te distantezi de ea, nu prea ai sanse s-o redresezi.
Daca esti vazuta cu ea, exista insa pericolul sa fii fortata, ca "prietena", sa ajungi tot acolo.

| anss23 a răspuns:

Uite,tu trebuie sa accepti ca fata a ales un alt drum decat tine si in situatia asta nu cred ca mai are rost sa incerci sa ii ramai prietena.In legatura cu exprimarea ta "Prietena mea cea mai buna a ajuns praf", atata timp cat ea nu raneste pe nimeni prin actiunile sale si isi traieste viata asa cum doreste bravo ei, incearca sa intelegi comportamentul ei, poate ceva a determinat-o sa se schimb asa. Daca greseste sau nu prin ce face acum isi va da ea singura seama mai tarziu.

| Violleta2022 a răspuns:

Alegerea ei nu ar trebui sa te afecteze pe tine!
Eu cred ca, tu nu esti facuta pentru viata si prietenia cu ea, oamenii aleg ceea ce vor in viata lor, ori fata asta a ales destrabalare, dezmat, viata de distrugere.
O poti ajuta intr-un singur fel: vorbeste cu parintii ei, poate le pasa si alora macar un pic, ca altfel nu ai sanse sa mai poate fii recuperata.
Tu, stai departe de ea, ca te trage in anturajul si mocirla in care se scalda!
Din pacate, tu nu o poti slava daca ea nu vrea si mai ales, daca parintii ei nu fac nimic sa-si ajute copila acum, cand inca nu-i pierduta definitiv.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are si ea niste parinti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Are.

Dar sunt incompetenti.

| WaterDrop a răspuns:

Esti o fraiera are dreptate.

Pentru ca iti pasa de ceva ce nu poate fi salvat si anume relatia voastra si viata ei.Pleaca pana nu vei face prostia sa o asculti si sa ajungi si tu asa.Invata ca unele suflete nu pot fi salvate, asa ca ocupa`te de al tau.

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu merita salvat omul care nu vrea sa se salveze, sau ceva de genul. Las-o in lumea ei. E bomba cu ceas, ai face bine sa nu fii pe langa ea cand ajunge la 0.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu crezi ca va ramene cumva soseaua de centura Bucuresti-Brasov libera?

Cu genul asta de fete se umple.

Eu daca as fi fost tatal ei nu ar fi ajuns asa.

Daca doar pomenea de tigari ii mutam capul la spate.

Si tu zici ca pleaca in cluburi si schimba barbatii ca pe sosete.

Aata se intampla din cauza parintilor incompeteniti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 1000 de cazuri de genul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haha, am pierdut la prieteni de nu le mai știu numărul, am schimbat zeci de anturaje, și nu m-a afectat niciodată pierderea unuia, indiferent de cât de bine ne înțelegeam, pentru că mă înconjoară vreo 7miliarde de persoane. Nu am fost genul de persoană care să tânjească după atenție, e doar o persoană, o persoană ratată.

| IonutCG90 a răspuns:

Dacă tu ești "fraieră" ea e handicapată mintal și un covor la ușa casei, și ăla nespălat.

| lovecats123 explică:

Parintilor nu prea le pasă. Vor sa para de gasca si o lasa sa Faca ce vrea ea. Lor li se pare normal. Nu sunt o familie tocmai unita, mereu se cearta intre ei din cauza băuturii.

| veryhonest a răspuns:

Acum e praf, pe viitor o sa ajunga si cenusa.

| cookie14 a răspuns:

Off... imi pare rau sa aud asta... pai in primul rand trebuie sa stii un lucru: oamenii se schimba! in mai bine sau in mai rau. Totusi, poate prietena ta isi va da seama ca nu e ok ce face si isi va reveni... Probabil ea a inceput sa aiba toate viciile astea pentru ca asa considera ea ca isi poate castiga prieteni mai in varsta si poate fi si ea populara si in centrul atentiei. Crede-ma stiu cum e sa ti se intample ceva de genu'. Eu iti sugerez sa astepti ca poate, curand, isi va da si ea seama ca nu e ok ceea ce face... Si in timp ce astepti, incearca sa legi si tu prietenii noi, sa nu te mai gandesti la ea, poate daca o sa vada ca nu ti mai pasa de ea o sa isi dea seama in ce mod te a lasat balta. Important este sa nu fii influentata de ea. Dar nu mi fac griji, din intrebarea ta se vede ca ai un mod de gandire foarte bun. Si acum nu mai fi suparata. Asta e cursul vietii. Oamenii vin si pleaca. Daca ea a plecat e un semn ca urmeaza sa vina cineva si mai bun decat ea.

| Cealapa a răspuns:

Are balta peste, doar nu stai sa te traga in jos toti distrusi