| anonim_4396 a întrebat:

Prin ce se difera psihologia femenina de cea masculina?

5 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, sunt destul de multe diferente intre sexe, ma refer din punct de vedere psihic, femeile in general sunt mai carismatice, mai romantice, mai sensibile, sufletiste, precaute, comunicative...barbatii in schimb sunt mai dornici de aventuri, sunt mai posesivi, mai elocventi, mai `duri`, si nu isi arata sentimentele precum o femeie, de multe ori ei pot ascunde foarte bine ceea ce simte, nu se arata asa ca femeile...

| Linda a răspuns:

Femeile isi traiesc viata mai intens la nivel relational, barbatii la nivelul muncii, altor scopuri. Pot sta 10 ore cu alti barbati si sa discute despre fotbal, diferite tipuri de ciment, fara sa spuna nimic de genul, stii mai doare sufletul pentru ca...

| danutza a răspuns:

Femeile is mai sensibile, sufletiste...stiu ce vor de la viata fara sa se gandeasca prea mult pe cand barbati sunt mai duri, le plac aventurile atat la propriu cat si la figurat.sunt multe alte lucruri care difera mai mult sau mai putin...

| Encore a răspuns:

Femeile au rabdare, noi baietii ne pierdem imediat rabdarea.

| zemantex a răspuns:

S-au scris tratate despre asta, deci un raspuns concis e imposibil. ar fi diferente de genu: feminin=casnic si precaut, masculin=spirit de aventura, asumare de risc; feminin= pasiv, masculin=activ