| clau11jm a întrebat:

Probleme familiale cu tatal, este prea sever si nu ii convine nimic.
Problema este ca ii o persona foarte moracanoasa si vorbeste foarte direct si de odata se inverveaza, se fixeaza la cel mai mic detaliu si are motive sa se inverveze, si nu acepta sa ii dai explicati, tot deauna zice iar gasesti cate un motiu, nu poti sa te scuzi in fata lui pentru ca la orice se enerveaza, nu este un tata care sa stie sa ia lucrurile mai cu calm sau sa imi asculte parerea doar ii place sa isi arate superioritatea, motiv pentrucare de vreo 2 ani decat ne salutam in casa,"Ceau ce faci si nimic mai mult". Ca sa ma explic mai bine am sa dau cateva exemple,
1 Nu ii convine daca vin cu cineva in casa, vine o zi poate mai vine si peste 3 zile o alta persona si dupa aia imi atrage atentia ca ma invat prost, nu are nici un motiv sa il deranzeje, am 20 de ani pot veni cu prieteni acasa, sau din cand in cand, imi zice sa merg cu ei altundeva.
2 Daca ar fi sa sune cineva la usa, vreun prieten sau ceva sau ma striga si ma aflu in camera mea si nu aud, am castile puse pe urechi si ascult muzica iar se enerveaza si se uita urat.
3 Vrea ca totul sa fie executat la comanda, nu ii place intarzieri, in momentul in care zice ceva nu pot sa ii zici imediat, sau asteapta 5 minute ca am ceva treaba, in legatura cu asta am sa va explic ce am patit acum 2 saptamani.
4 Sta toate ziua la el in camera si la orice zgomot imi atrage atentia, fapt pentrucare nici nu vin cu nimeni acasa pentru ca nu imi este permis, ar putea si el Bunul Dumnezeu sa stea si el in sufragerie ca si acolo ii televizor, ca sa pot veni si eu cu cineva pe acasa sau sa "imi fac de cap", ca sa nu il deranjez.
5 Nu am ce vorbi niciodata nimic cu el, nu pot sa cer vreun sfat, am mai incercat sa mai vorbim si isi gaseste ceva de facut, ma duc sa ma uit la televizor sau chesti de genu asta, ii place sa fie inchis in el, chestia asta doar cu mine cu maicamea se poarta cum se poarta fiecare persona dar cu mine ma da la oparte, apropo este tatal meu vitreg si stam de 6 ani in casa.
Toata chestia a inceput acum 2 saptamani cand am vrut sa merg in weekend la o matusa si sa ma intalnesc cu niste prieteni care nu i-am mai vazut de mult, intr-un oras invecinat la vreo 20 de km, doar ca maicamea si inclusiv el nu se vorbesc cu ea, in general ei nu se vorbesc cu nimeni, is exemplaru de parinti perfecti, el se nu vb cu frateso si maicamea cu majoritatea din familie, surori, si inclusiv mama ei, in fine au si motive de a nu se vorbi, dar asta ii implica pe ei nu pe mine. Iam propus la maicamea ca vreau sa ma duc sa ma intalnenc si a inceput sa ma ia ca o mint ca eu nu am nevoie de prieteni aia si doar vreau sa ma intalnesc cu ea, m-a luat pe ocolite si deodata intra el in camera si imi zice daca vrei sa mergi in vizita "ia-ti calculatorul, hainele, tot ce ai si sa nu te mai intorci acasa" motiv pentrucare maicamea ii tinea aparararea, si in afara de matusa nu mai si alte rude apropiate. Daca nu ma insel vineri seara a fost treaba sa merg la matusa si pana la urma nu am mai mers, si duminica seara eram la calculator si ma stiga el sa imi arate ceva in legatura sa merg sa platesc ceva la banca si i-am zis stai un moment ca vin acum sa inchid messengerul, intre timp ce ma ridicam si am inchis mesengerul nu au trecut mai mult de 15 secunde si m-am dus sa vad ce vroia sa vorbeasca cu mine, sa uita incruntat si imi zice scuzatima ca folosesc expresia "Mai du-te in *** mea ca nu mai am nevoie de tine, ti-am zis sa vi"si i-am zis clar ca doar am inchis messengerul si nu stiu ce, ca iar ma scuz, ca sunt un incompetent si vazund ca iar incepe i-am zis sa ma lasa in pace ca cu el n-am ce vorbi doar sa critice stie, si cum lui nu ii convine ca cineva sa ii atraga atentia vine si ma ia cu mainile de gat si ma inpinge in perete fapt la care eu n-am mai rezistat si mi-am varsta toti nervi si i-am zis de la A la Z tot ce nu imi mi convine de la el si amentanduma ca da i-am zis sa dea, nu mai suportam, si din ziua aia nu ne mai vorbim nici nu ne salutam, am incercat ieri sal salut si sa rasteste la mine ca "inca mai am curajul sa il mai salut". Cu maicamea am avut o discutie acum cateva zile si m-am inpacat decat cu ea, ea este mai toleranta, imi permite unele lucruri dar cu el s-a rupt legatura si nici n-am degand sa ma inpac, va trebui sa incep sa lucrez si cel mai posibil in cateva luni sa ma mut singur.Am ajuns in pragu disparari cu unu ca asta in casa, trebuie sa verific de 2 ori ca unlucru este bine facut, ca altfel iar ajungem la discuti.

2 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

N-ai decit o singura sansa pentrureusita si anume sa incerci sa-l multumesti.Este unul dintre putinii tati care nu se lasa fraierit de scaparile tale.Incearca mai bine sa nu mai inventezi si, in locul efortului inventiilor practica mai degraba efortul insusirii si depasirii cunostintelor.Am o singura sugestie, Iubeste-ti tatal caci iti vrea binele indeferent daca pe moment consideri altceva.

| xSweetAnGeLx a răspuns:

Off... stiu cum te simti, asa era si taticul meu acum vreo 2 ani. nu accepta sa ma asculte, tot ce faceam nu era bine, el vroia totul perfect, se supara daca veneam cu cineva acasa si multe
eu cred ca de fapt el trece printr-o perioada mai urata. poate din cauza unor probleme, daca tu nu te poti apropia de el spune-i mamei tale sa vorbeasca cu el si incercati sa rezolvati.
dar cred ca ar putea fi si altceva... ai 20 de ani si nu mai esti asa copil, si daca la inceput relatia voastra a fost destul de calduroasa cred ca ii e frica sa nu te piarda si intr-un fel se inchide in el pentru ca se simte singur. chestia cu serviciul nu ti-ar strica chiar deloc happy ai incepe sa iti faci un orar si sa fi si tu mai responsabil poate ca esti putin dezordonat si asta ar fi un motiv sa se supere doar ca nu chiar asa de tare. poate ar fi doar un motiv in plus, stii cum e... lumea se supara, tine in ea si dupa mai are nevoie de inca o prostioara mica sa ii se puna capac. nu stiu ce sa spun sad
chiar cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui cum te simti poate va incerca sa vorbeasca ea cu el si sa va impacati happy
Sper ca am ajutat. bft
si daca mai ai nevoie de ajutor nu ezita big grin