| GreatLife a întrebat:

Profa de sport m-a facut c*rva pentru ca sunt gay. Vi se pare in regula asa ceva?

31 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă ni se pare nouă în regulă sau nu, e cam irelevant. În fine, dacă te face să te simţi mai bine, nu! Nu mi se pare-n regulă iar genul ăsta de oameni sunt în principiu needucaţi şi încă n-au priceput că n-au niciun drept să se bage-n patul şi intimitatea altuia.
În altă ordine de idei, fix pentru chestia asta, mai ales că n-ai martori, nu prea ai ce să-i faci.
Pe de altă parte, ai putea face altă chestie: Du-te o dată cu doi-trei colegi şi provoac-o. Dacă chiar are ceva cu tine, nu se va sfii să te jignească şi cu martori.
Apoi, fă o adresă SCRISĂ către conducerea liceului iar dacă în 30 de zile nu primeşti un răspuns SCRIS, adresează-te de asemenea în scris conducerii ISJ din judeţul tău.
Am accentuat cuvântul "scris" pentru că din experienţă îţi pot spune că vorbitul cu proful X sau cu directorul nu te ajută absolut deloc oricât de încredere ţi s-ar părea aceşti oameni.
Şi eu m-am bătut cu sistemul educaţional şi nedreptăţile lui; e drept, pe alte considerente.
Se poate câştiga însă pregăteşte-te de mulţi nervi şi o perioadă grea. Însă, după ce vei ajunge mai sus cu scrisorile, proful o ia pe coajă rău şi după aia n-o să mai ai probleme.
Sănătate.

P.S.: Cu regret îţi spun că zadarnic speri tu în schimbare de mentalităţi. În republica ortodoxă România nu ai niciun motiv raţional să speri că oamenii se vor schimba. Singura ta şansă pe termen lung ca să nu mai ai astfel de probleme în viaţă e să te muţi într-un oraş mare (Bucureşti, Cluj sau Timişoara) sau în altă ţară. Sau... poţi sta aici şi să înghiţi rahatul bigoto-iraţional specific românilor.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Pentru ca mai am 3 ani de stat in liceul asta." - Aşa, şi?
"Si daca fac circ, se ajunge in ziar, TV, liceul are de suferit, tot eu pic." - Aşa, şi? E mai bine să stai să-şi frece cucu' de tine tovarăşa profesoară?!
Câtă vreme nu lupţi pentru drepturile tale, absolut nimănui n-o să-i pese că îţi sunt încălcate! Acum 100 de ani homosexualitatea era pedepsită cu moartea! Cum crezi că au evoluat lucrurile? Stând cu capu' în pământ sau luptând pe bune pentru drepturi egale?!
"N-am dreptate?" - Nu! Nu ai dreptate! Cu cât înghiţi mai multe cu atât îţi faci ţie mult mai mult rău decât dacă te ridici şi îţi ceri drepturile!
Dimpotrivă! Dacă s-ar ajunge la circ mediatic ar fi perfect căci tovarăşa profesoară ar zbura instant de pe postul ăla!
Exact pe asta şi mizează jegurile umane care calcă în picioare alţi oameni şi care discriminează! Pe lipsa de coloană vertebrală a celor discriminaţi!
Treaba ta, faci ce vrei, dar să nu te mire dacă ai să te frustrezi la maximum pentru că permiţi tuturor să se cace în capul tău. Îmi pare rău să ţi-o spun dar dacă nu faci ceva pentru tine, nu o să facă nimeni în locul tău.

Numai bine.

greece12
| greece12 a răspuns:

Convingerile tale nu le poate schimba nimeni.
In concluzie, invata sa le aperi!
Toate loviturile sub centura sunt argumentul oamenilor redusi la minte care amendeaza in felul asta, tot ce nu inteleg.
Apara-te. Poti.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @George! Ce ai în cap nu-ți ia nimeni, tu concentrează-te pe ce ai tu de rezolvat deocamdată, mai exact proba la sport. Păstrează-ți comportamentul civilizat față de doamna profesoară, ar fi o lecție pentru domnia sa. Cât despre orientarea sexuală, chiar este problema fiecăruia. Dacă-mi permiți un sfat, chiar dacă biserica te-a dezamăgit nu-ți pierde credința în Dumnezeu.
O zi cu zâmbet să ai și gânduri limpezi!

| MihaelaDart a răspuns:

Nu e problema ei de cum esti tu, desi niciodata nu vei intelege oamenii, in cazul tau te vei mai lovii de astfel de rautati.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Probabil s-a exprimat gresit.Cred ca vroia sa zica ¨ curv ¨ Dar nu-ti face griji, noi stim ca esti trendi si in pas cu moda. Spor la... la treaba.

| GreatLife explică:

@brainz89, sunt baiat, insa ea asa mi-a zis.
Si nu pot sa o reclam sau chestii de genul pentru ca eram doar eu cu ea in sala, am fost sa o intreb cand pot da proba pentru ca am lipsit. Si mi-a zis ca c*rvele gay nu au ce cauta la ora ei. Atat. Nu am martori... si e cuvantul meu impotriva cuvantului ei. N-am nicio sansa.

| GreatLife explică:

@norton, am incercat femei, stai linistit. Dar, crede-ma, esti prima persoana pe care desi mi-a zis ca nu e de acord cu ce sunt, o admir. Pentru ca spre diferenta de ceilalti 99% care injura fara minte, tu ai zis-o frumos. Si iti respect opinia, pentru ca fiecare are dreptul la opinia sa.
In legatura cu psihologul, am fost. Inca la 3. Si toti mi-au zis acelasi lucru: atata timp cat nu poti schimba lucrul asta(pentru ca suntem constienti ca asa e) nu ai de ce sa te simti prost. Iar cei care vor face misto, sunt ei demni de dispret, nu tu. In linii mari, asa mi s-a zis. Nu mi-e rusine cu mine, sunt ok, parintii mei stiu, s-au obisnuit. Ceea ce nu imi place este ca toata lumea are impresia ca daca sunt gay sunt imediat ca Naomi, Mircea Solcanu, Tarky si alti circari platiti sa apara la TV si sa se dea in spectacol. Iar lucrul asta nu e deloc asa, nu sunt nici pe departe ca ei. Insa sper ca in cativa ani, mentalitatea oamenilor sa se mai schimbe, macar putin.
Aa, si in legatura cu ce ai zis, cum ca ar fi scarbos, poate din exterior asa pare, dar crede-ma ca in momentul in care prietenul meu ma strange in brate sau ma ia in mana, ma apuca fluturasii la stomac. Si vorbesc serios. Daca ati fost vreodata indragositi cu adevarat, stiti ce vreau sa zic.happy

| GreatLife explică:

@kongeriket, cel mai bine e sa o las in pace. O sa dau proba maine si ma scap. Nu ma complic. Pentru ca mai am 3 ani de stat in liceul asta. Si daca fac circ, se ajunge in ziar, TV, liceul are de suferit, tot eu pic. Are rost? Mai bine o ignor. Eu zic ca e cel mai bine. N-am dreptate?

| GreatLife explică:

@norton, nu pot fi bi, am incercat doar ca sa nu zic ca nu stiu cum e dar nu imi trezeste nimic cu o fata, daca ma intelegi. Si apoi, m-am lamurit de mult cum stau lucrurile cu Biserica. Nu ma mai chinui. Sunt foarte dezamagit, aveam o alta parere despre Ea.

@kongeriket, deocamdata nu s-a repetat, a fost o singura data. Daca se repeta, cu siguranta o sa ii para rau. Nu o sa ma frece ea 3 ani la rand inca.

@lora, nu am probleme cu ceilalti. Deocamdata. Si sper nici sa nu am. Vom vedea. NU a zis nimeni nimic daca ma plimb cu prietenul meu de mana pe strada sau il sarut in parc. Si nu mi se pare deloc pervers, pentru ca nu fac nimic in plus fata de un cuplu hetero.

| GreatLife explică:

@lights, daca tot est diplomat in stiinte stupide, ghiceste tu!batting eyelashes

| GreatLife explică:

@majj pardon*

| Reznov a răspuns:

Profesori nu au voide sa jigneasca elevii.Pt ce ti-a zis te duci la politie si o reclami.Mi se pare ca poate face si inchisoare pentru asta.
Dar n-am inteles prea bine erm... esti fata sau baiat? C*rva e o jignire pentru. femei insa gay este un termen masculin.(doar de curiozitate)

| VadTot a răspuns:

Si nu ai Facut o material didactic"La otv?

| Gumitzza5 a răspuns:

E cu capu...Profele de sport sunt mereu "sarite de pe fix" nebune sa zicem. Iti recomand s-a la zici parintilor(dar fara s-a le zici ca esti gay), s-au sa te duci la directoarethinking

| Majj a răspuns:

Esti suparat pentru ca ti-a spus adevarul sau pentru ca nu ti-a ghicit rolul din timpul sexului?

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Woooww
bineinteles ca nu

| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Nu este in regula deoarece toti avem drepturi.Nu a fost bine ca te-a jignit pentru un lucru omenesc. Poti sa te duci la director sau la parinti sa le spui, sa iti dovedesti drepturile si dupa aia nu stiu cine o sa te mai jigneasca pentru. ca esti gay. Asa ma enerveaza oamenii care se iau de altii pentru niste lucruri foarte banale si stupide.Si ce daca esti gay? Mai bine sa se puna in pielea ta si sa vada si ei cum te simti atunci cand esti jigniti si nu poti face nimic.

| Lluuminitaa a răspuns:

Foarte urat din partea ei pentru ce a zis pentru ca in primul rand fiecare are dreptul sa aiba ce orientare sexuala vreasi in al 2 lea rand nu vad ce treaba are orientarea ra sexuala cu ora ei de sport? adica cu ce o afecteaza pe profa ta de sport faptul ca tu estigay? trebuia sa ii zici ca nu are ea treaba cu ce faci tu in viata personala si ca ai venit din motive scolare la ea. probabil s-a suparat ca ai lipsit de la ora ei mai ales ca aveai proba dar asta nu inseamna ca ai facut-o intentionat sau ca ea trebuia sa zica asta mai ales ca tu ai vrut sa dai proba. nu ai ce face decat sa nu iei in seama rautatzile pe care ti le zice sh sa iti vezi de lucrurile mai importante decat prostiile astea oh go on.

| Lluuminitaa a răspuns:

Las-o maa oh go on nu are rost sa te agitzi oh go on e incuiata la minte daca are asa o gandire discriminatorie ceea ce e foarte urat. daca amicii prietenul familia sh cei dragi tie te accepta asa cum estinu ai nevoie de profa de sport sau de altii ca eawinking asa ca nu te agita oh go onwinking

| Lluuminitaa a răspuns:

Ok este in regula daca tu estibinewinking restul n-are importanta oh go on

| Lluuminitaa a răspuns:

@andxrei2 baai mai bine nu vorbi aiurea decat sa zici prostii din astea mai bine taci. estitu cu caou daca gandestiasa phbbbbt

| ShowTim3 a răspuns:

Eu i-as fi dat cu p... in cap laughing Mie nu mi se pare ok orientarea ta sexuala,dar fiecare om are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui.
NU are dreptul sa te jigneasca si poti sa faci reclamatie pentru asa ceva.
Nu are nimic ca esti gay si nimeni nu are dreptul sa te jigneasca pentru asta, dar acum sincer fie vorba intre noi este cam ciudat nu crezi? si scarbos (este doar o parere proprie nu te supara si scuze daca te jignesc ).
Orcum chestia asta e ca si cand ai nevoie la toaleta... te duci pentru ca asa simti nu poate sa iti zica cineva ca e urat sa te duci la toaleta.
Poti consulta si un psycholog ca sa iti remedieze problemele in legatura cu asta, adica ca iti este rusine cu tine.
Ce pot sa iti zic noroc
PS: Femeile sunt mai bune, incearca si tu una.

| ShowTim3 a răspuns:

Poate esti bisexual nu gay...

| ShowTim3 a răspuns:

Daca te duci la Biserica si te spovedesti sa stii ca mai bine nu ii spui la preot despre asta ca o sa se poarte urat cu tine, spune asta cand o sa mai cresti pe la 40-50 de ani sau si acum daca ai curaj, e considerat pacat de catre Biserica Crestina (asta daca esti crestin ) oricum Biserica considera aproape toate lucrurile care au legatura cu sexul pacat de exp, masturbarea, sexul inainte de casatorie, folosirea metodelor de contraceptie oricare ar fi aceasta, perversitatea si tot felul de chesti din astea, am auzit ca Papa vrea sa schimbe ceva pe acolo si sa permita unele metode de contraceptie. Orcum eu consider ca daca faci dragoste si nu sex poti sa faci in toate "modurile".

| ShowTim3 a răspuns:

Sa nu iti pierzi credinta in Dumnezeu niciodata, poate Biserica(colectivul adica preotii ) te-au dezamagit, dar Dumnezeu nucred.
PS:Nici eu nu suport preotii si nu ma rog la ei, ma rog la Dumnezeu si ei tot oameni sunt, nucred ca un preot se duce in altar si dupa se roaga pentru fiecare in parte, mai bine ma rog eu singur pentru mine si pentru altii, cred in Biserica da nu in preoti... Succes mai departewinking si nu iti pierde credinta orice ar fi.

| Villy0po a răspuns:

Eu nu sunt, dar ma rog fiecare e liber sa faca ce vrea si sa iubeasca pe cine, cum si cand vrea.Defapt asta nu'ti alegi tu sad eu am incercat sa ma pun in pielea celor care iubesc persoane de acelasi sex si sunt discriminati si badjocoriti si de exp cum ar fi sa va urasca toata lumea ptk iubiti o persoana de sex diserit si sa fiti "obligati" sa iubiti o persoana de acelasi sex...homosexuali si cu lesbienele (numai ca e invers) trec prin asta zilnic si sincer...nu va doresc

| sweetyana a răspuns:

Nu e corect

| Zodiacul a răspuns:

Nu este normal sa te jigneasca! Ce o doare pe ea cum esti tu?! Du-te la politie sau la directoare, de asemenea poti sa le spui si parintilor tai ce s-a intamplat!

| AndreiDoMino a răspuns:

Este neinregula ca esti gay ma