| xFaith a întrebat:

Pur si simplu nu mai pot suporta. Mama prietenului meu, a aflat din ce familie fac parte. Tata este tigan si mama romanca. Va rog nu va ganditi ca este tigan din ala din satra care fura sau asa ceva. este tigan romanizat crescut in bucuresti.
Acum mama lui, se opune relatiei noastre din cauza asta. I`a spus in fata ca ea nu suporta tiganii si ca ar vrea sa ne desparta. Nu inteleg? Dc il judeca pe tata, cand nici nu il cunoaste? Nu inteleg.
Un sfat va rog frumos?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

EA nu suporta tiganii si EA ar vrea sa va desparta...
Prietenul tau ce spune?
Pentru ca asta conteaza,ce spune el,nu ce spune mama lui!
Ea l-a crescut,ea l-a educat si,uite cum,baiatul ei te-a ales pe tine si s-a indragostit,ceea ce inseamna ca ori l-a crescut prost,ori nu are incredere in el,nu-i asa?
Nu ii poate impune conceptiile ei,a facut-o cand era mic si avea nevoie de indrumare,acum, sa-l lase sa judece cu capul si inima lui, sa-i acorde credit!
Probabil ca are ideile ei, dar nu e deloc corect sa te stigmatizeze pe tine si sa te umple de complexe, pentru o vina imaginara.
Fiul meu are 19 ani si niciodata nu m-am amestecat in relatiile lui,ce a placut si-a ales singur,eu tot ce doresc e sa-l vad fericit!
Cum ar putea fi fericit,daca eu i-as frange inima?
N-as putea s-o fac niciodata.
Sfatul meu este sa nu incerci sa te lupti cu morile de vant,daca iubirea voastra este reala,aceasta mama va ridica mainile si se va preda, convinsa de caracterul tau bun, pe care ti l-ai format exact langa tatal tau pe care acum, il judeca subiectiv, egoist si in mare graba!

8 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Salut!happy
du-te astăzi,sau când poţi tu, acasă la prietenul tău şi încearcă să vorbeşti cu mama acestuia. spune-i că tatăl tău, cu toate că este ţigan, el este romanizat.că nu este un ţigan, cam cum sunt majoritatea.şi că poate avea încredere! mai adaugă şi ca dacă vrea poate vorbi şi cu tatăl tau ca să le audă din gura lui.
spune-i că îl iubeşti pe iubitul tău şi că nu vrei să te desparţi de el.big grin
Sper să meargă şi să fii fericită alături de cei dragi!happy o zi frumoasă!

| Hirako a răspuns:

E o tarfa retarda care pune prejudecatile inaintea fericirii PROPRIULUI COPIL.Nu ai ce sa incerci sa-i explici unei persoane care judeca asa, deci cel mai bine ar fi sa o ignorati si sa fiti impreuna indiferent de ce spune ea.Eu in general sunt foarte rasist cand e vorba de tigani si unguri, dar niciodata nu judec o persoana " dupa coperta ". Evit sa stau in preajma tiganilor, pentru ca pe majoritatea ii urasc, dar am si prieteni tigani, in acelasi timp oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu te culci pe-o ureche cu ce bâiguie greece acolo... daca mata nu il inghite pe ala, asa o sa fie toata viata. Chestiile astea nu fac decat sa se amplifice in timp. De exemplu, nevasta-mea nu s-a inteles niciodata cu maica-mea, asa ca maica-mia si-a vazut nepotii mai mult din poze... daca intelegi ideea.
Nu zic sa te desparti de ala, dar zic sa cumpani bine argumentele pro si contra: vrei sa-ti cresti copiii singura, in casa lu' tiganul ala ca bunic, sau vrei
sa te ajute mata sa tii cresti?
Think first, act stupid later...

| DWDT a răspuns:

Exista doua tipuri de mame:
1. mamele care isi lasa copii sa isi traiasca viata, sa aiba o iubita/un iubit, si se gandeste doar la binele copilului ei cand ii pune anumite restrictii
2.mamele care cred ca fac doar bine copiilor dar de fapt le controleaza viata ca pe o marioneta, pretind ca stiu mai bine, lasa aparentele pe primul loc intr-o relatie
cred ca mama iubitului tau face parte din a doua categorie, punand prejudecatile pe locul 1. iar tu poti face doar trei lucruri:
1.sa iti continui relatia cu prietenul tau, fara sa va pese de ce spune ea
2.sa mergi si sa vorbesti cu ea, sau sa luati cine cu toti parinti
3.sa te desparti de iubitul tau (nerecomandat, daca il iubesti)
tu trebuie sa fezi despre ce este vorba si sa alegi varianta care ti se pare mai buna. sper ca te-am ajutat

| raluk27 a răspuns (pentru DWDT):

Si 4. Sa se desparta el de tine, cedand in final presiunilor mamei lui.

| DWDT a răspuns (pentru raluk27):

Exact. dar daca avyng spune ca ei se iubesc, va dura destul de mult pana ce va ceda happy

| Chillcs a răspuns:

Eu cred ca nici pe tine, nici pe el n-ar trebui sa va intereseze ce spune ea. Daca ea asa judeca, las-o in treaba ei. Daca o tratati cu indiferenta o sa renunte si oricum nu are cum sa va desparte atata timp cat voi va iubiti.

| brinzlenuaca a răspuns:

Pai acum depinde doar de iubitul tau daca te iubeste cu siguranta nu il intereseaza ce nationalitate e tatal tau...in general oameni nu se judeca dupa natioanalitate sau frumusete ci doar dupa suflet daca el te iubeste cu siguranta nu are importanta ce crede maicasa