| ciprian00 a întrebat:

Sall all. Joi dimineata pleaca parintii mei in strainatate a 3 oara. Si dupa ce pleaca am o stare foarte rea. Nu mananc. Sunt suparat. Am 14 ani. Ei se intorc iarasi peste 2luni jumate. Ce pot sa fac sa fiu bine?

Răspuns Câştigător
| GrigoreVarlam a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca pleaca acol de nevoie, probabil ca sa-ti fie si tie mai bine. Incearca sa-i intelegi, ocupa-ti timpul din primele zile dupa plecare cu cat mai multe activitati (sportive de preferat), iesi afara din casa, fa-ti o prietena eventual. Primele zile pot fi mai greu de suportat, pe urma te vei obisnui cu gandul. Hai ca 2 luni nu e chiar asa mult, trec repede! Trebuie sa gandesti pozitiv, sa nu te gandesti la faptul ca au plecat, gandeste-te ca nu stau decat doua luni si vin inapoi.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Timpu trece repede, dupa 4 ani pleci cu ei sa muncesti printre straini

| danay72 a răspuns:

Gandeste pozitiv, la lucrurile bune pe care le fac pentru tine si vorbeste cat mai des cu ei. Daca te concentrezi asupra aspectelor negative, iti va fi si mai greu.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile. Oricum nu e usor pentru tine si imi pare rau ca treci prin aceasta situatie.

| Wo0W a răspuns:

Gandeste-te la ziua cand se vor intoarce si cat de fericiti vor fii sa te vada

| albastrica009 a răspuns:

Distreaza-te, asculta muzica, joaca-te pe pc(iti pot da cateva exemple de jocuri daca vrei) sau iti faci cativa prieteni si iesiti impreuna, o iubita, nu stiu. Oricum, in ziua cand vor pleca te simti prost orice ai face. Cand eram mica am crescut cu bunica si cand pleca mama ma simteam groaznic, cel putin in ziua aia, dar iti trece dupa cateva zile.