| anonim_4396 a întrebat:

Sall tpu.Am o problema cu mama.E foarte superstioasa si exagereaza.De exemplu la ultimul cutremur din Decembrie parca,cand sau zic ca vor fi si altele sa alarmat,si de acum doarme cu lumanari si lanterne,ca cica daca e cutremur mare se ia curentul,da de unde? Daca e cutremur mare murim cu toti,nu ca se ia curentul si nu vedem nimic. Daca ii spun ca se anunta ca pe data de x se spune ca e sfarsitul lumi,gata cheama toata lumea la ea,ca sa fim impreuna cand,,murim".Isi face cruce,aduce provizi,parca ar fi cand spune unu. Oricum cand e sfarstiu nimeni nu scapa.E enervant,de accea nu ii spun ce se intampla,si sa-u intamplat multe(cutremure in vrancea, ca va fi furtuna, ca s-a luat niste fete de mine)nu e mare chestie.Sau alta data cand mergeam la scoala,si inainte sa ies pe usa, m-am intors sa sting lumina, si a spus ca nu e bine sa ma intorc din drum.Sa nu mai zic de blesteme.Crede in deochi, blesteme si vrajitoare.LOL.De curand a pierdut un telefon si a spus ca blestemele sunt de vina.NU o suport.Eu sunt normala,nu cred in chesti din astea, si nu ma sperii la fiecare cutremur, sa la ce au zis unii.UN sfat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea poti schimba oamenii peste noapte, cei superstitiosi si cei religiosi te vor contrazice oricate argumente le vei oferi. Nu poti decat sa o accepti asa cum e. Nu o judeca, fiecare om se agata de ce poate ca sa mearga mai departe.

Cat despre tine, felicitari ca esti cu capul pe umeri. Si ai dreptate, daca va veni sfarsitul oricum nu prea avem alternative.

3 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ce as mai rade de mama ta daca ar fi cutremur ziua laughing. Nu ai ce sa ii faci, e batrana si nu se mai schimba. Las-o asa si vezi-ti de viata ta.

| danay72 a răspuns:

E bine ca nu esti superstitioasa.Nici Biblia nu sustine asa ceva.Cat despre cutremure, poate e o fire mai fricoasa si nu e gresit daca, de exemplu, si-ar face o geanta cu ce crede ea ca ar fi bine sa aiba in caz de calamitati. Poate asta ar linisti-o.Pe situl jw.org poti gasi unele articole despre cum sa te intelegi cu ea, la sectiunea adolescenti.

| mixxjim a răspuns:

Saraca de ea, face tot ce crede ca ar putea sa faca sa va fereasca de orice rau, va iubeste atat de mult incat a trecut putin de linia la care se mentin ceilalti. Nu judeca, ea are alta varsta, a trecut prin mai multe, a vazut mai multe, a trait mai multe, poate are sau a avut de fapt si alte probleme care au facut-o sa fie ceva mai sensibila - a pierdut persoane dragi, de ex. Poate mai bine ai ajuta-o cumva, s-o linistesti ca esti bine, gaseste-i lucruri de facut, sa se gandesca la altceva mai mult si sa nu mai aiba timp sa-i fie frica. Ai rabdare si ingaduinta cu ea, sigur si ea a avut si are cu tine happy