| TheBestGeorge007 a întrebat:

Am 17 ani si am lăsat o fata de 16 ani gravidă. Părinții ei vor sa păstreze copilul dar ai mei nici nu vor sa audă! Faza e ca tatăl fețele vrea sa meargă la avocat sa ma dea im judecata, sa facem un test de paternitate... Ma gândesc ca vrea o pensie alimentara... Ea când naște e posibil ca eu sa am 18 ani... Ce ar trebui sa fac? Eu unul nu îmi doresc acest copil! Rog dati-mi niste sfaturi!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu conteaza foarte mult daca tu iti doresti acest copil. Tu ai declarat ca iti doresti in momentul in care ai facut sex neprotejat, nu mai e loc de intors. gandeste-te si tu: cum sa faca o fata de doar 16 ani avort, nu ti se pare monstruos? Parintii tai nu se gandesc deloc ca fata aia ar putea fi a lor, cum isi permit sa isi doreasca mutilarea ei?
Tu ar trebui sa iti asumi paternitatea fara proces si sa fii de acord cu platirea unei pensii alimentare bune care sa permita cresterea copilul in conditii foarte bune si sa ii asigure fetei conditii pentru a-si termina studiile. ma gandesc ca pe langa pensia alimentara normala ar trebui sa ii platesti fetei o suma care sa o ajute sa angajeze o bona, astfel incat ea sa mearga la facultate. Nu este normal sa te lasi tarat in judecata, recunoaste pur si simplu copilul, intreaba mama ce pensie alimentara vrea si mai adauga la suma ceruta macar 30%, dat fiind ca ea este atat de mica si are nevoi mari.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca crezi ca esti tatal copilului atunci n-are rost sa ajungi la proces, ar trebui sa-l recunosti si sa te intelegi cu fata pentru stabilirea pensiei alimentare. Neglijenta si prostia se platesc!

| Adry05 a răspuns:

Mai bine iti asumi paternitatea din prima si nu mai dai bani aiurea pentru avocati si asa mai departe. Stii si tu ca-i al tau, ai facut greseala, asuma-ti-o.

| mihai69 a răspuns:

Să pui întrebarea în cât mai multe locuri, să aibă TPU ce să șteargă.
Nu trebuie să recunoști nimic, o va face știința în locul tău. Problema e că tu vei suporta cheltuielile și pentru proces, și pentru test și pentru pensie alimentară timp de 18 sau 24 de ani (depinde de cât o să-i placă la școală copilului).
Pentru viitor, ar fi bine să te sterilizezi, că de contracepție e prea târziu să mai înveți.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tin sa te anunt ca inca de pe acum poti raspunde pentru faptele tale, nu e nevoie sa faci 18 ani!
Puteai sa te gandesti ca din moment ce ati facut sex neprotejat,stiai la ce ce poti astepta!
Decat sa cheltui banii aiurea pe procese,teste de paternitate,mai bine recunoaste copilul, chiar daca nu-l vrei! Banii aia ii poti folosi in beneficiul copilului.
Banuesc ca esti inca elev, nu ai venit propiu, va trebui sa faci cumva sa gasesti de munca ca sa poti plati pensie alimentara! Nu ai alta sanse cans stii bine ca ati facut acel copil impreuna!
Fii barbat, asumati responsabilitatea!

| Doub a răspuns:

Ar trebui să-ţi asumi responsabilitatea, oricum, ţi-ai distrus singurel viaţa.

| R0R0 a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Fapta e consumata.Doar nu o sa o obligi sa faca avort. Poate ea tine mult la acel copil.

| pufulescu a răspuns:

Acum te agiti aiurea, e prea tarziu! Daca nu vrea sa faca avort, nu o poti obliga! Nici eu nu as face in locul ei... am doua cunostinte, milf-uri superbe la cam 30 de ani care nu pot avea copii din cauza unor avorturi facute pe la 20!
Revenind la problema ta, ai sa platesti pensie alimentara si cam atat! Nici pe tine nu te poate obliga nimeni sa cresti fizic copilul acela, adica sa locuiesti cu el / ea si maica-sa. Nu e dracul asa negru pe cum pare!
Sa nu uit, evita procesul ca nu are rost, cheltui banii degeaba. Judecatorii vor face tot posibilul si cel mai probabil vor reusi sa te scoata pe tine ca fiind tatal copilului si asta tocmai pentru ca viitorul cetatean sa nu ramana in grija si mai ales pe cheltuiala statului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, avem sfaturi.
Laptele praf să fie de calitate.
Aş alege scutecele puffies, au modele drăguţe desenate.
Ţi-aş da şi sugestii de nume, dar mai bine decideţi imrepuna.
Ce zici de Lia dacă e fată (Amalia/Amelia)? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti de vina. Trebuia sa te gandesti ca inainte de sex sa pui prezervativ. Ce sa faci? Sa suporti consecintele.

| EneCristian a răspuns:

Ce ar trebui sa faci? Fa rost de o slujba amice trebuie sa platesti tu frumusel pensia alimentara si du-te la notar si fa o intelegere cu tatal fetei sa platesti pensie alimentara.( daca se ajunge la proces ai pus-o)

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

O fi fost greu sa iei un pachet de prezervative sau distrusa sa ia niste pilule ca sa nu ajungeti aici?
Mdeah. Retorica intrebare.
Una peste alta esti raspunzator. Nu esti obligat sa recunosti copilul, din nefericire legea te poate obliga sa faci asta. Asa ca recunoasterea paternitatii te-ar scapa de unele probleme.
Desigur, mai exista varianta ca asta sa fie o metoda de presiune a tatalui ca sa acopere prostia facuta de maimuta de fiica-sa, dar nu vei sti niciodata sigur daca este asa.