| maissner a întrebat:

Am o problema cu mama.Nu accepta relatia mea cu un baiat.Eu si cu ea avem o relatie foarte buna, ne intelegem bine, numai ca atunci cand vine capitolul boys mai bine ma spanzur decat sa vorbesc cu ea, ca ori ma ia peste picior ori ma cearta. Am de vre'o 3 luni o relatie cu un baiat(nu suntem impreuna dar vorbim si ne placem preciproc si tinem mult unul la altul.relativ suntem impreuna, obifial nu). Dupa o luna de cand ne'am cunoscut(f2f) i'am spus mamei ca ma vad cu un baiat si ca ma mai plimb si eu cu el din cand in cand(mama e in spania, vorbim la telefon) a parut calma si a inceput sa ma intrebe despre el. I'am spus ca nu are aceeasi religie ca a mea(iar pentru mama asta e crima), ca nu are bacul luat(pentru mama asta inseamna ca e prost, batut in "gavleaja"), dar nu ca ar fi prost doar ca nu a avut mediul necesar ca sa poata invata pentru examen. Ea cand a auzit asta a inceput sa imi zica ca e baiat si ca toti sunt la fel, niste profitori, ca sa am grija, ca ce, cine stie ce vrea de la mine. Eu am incercat sa ii explic ca tipul nu vrea sa faca sex cu mine, ca e cuminte, ca tine la mine si ca nici eu nu ii pic cu una cu 2, dar cu cine sa ma inteleg. A inceput sa imi faca crize sa urle la mine, sa ma faca sa ma simt un jeg(si mi-a interzis sa mai tin legatura cu respectivul in orice mod). M'a determinat sa ii promit ca nu am sa ma mai casatoresc niciodata(si sunt cam pusa sa fac asta) si am inceput sa plang isteric si pur si simplu in vremea aia am cedat nervos. Dupa acest eveniment eram termina psihic. Simteam ca nu mai pot. Tot ce imi doream in cel timp era moartea, pentru ca nu imi mai vedeam sensul in viata, eram total debusolata(cred ca eram depresiva). Dar de aici a inceput un lant al minciunilor(iar eu urasc sa mint). Am continuat sa ma vad cu tipul, in secret, la un suc, din diferite cluburi si/sau localuri. Timp de 1, 5 luni asa am tinut'o(toata familia mea era impotriva lui). De vre'o jumatate de luna cumnata mea si fratele meu il accepta(ei ma au in grija, cu ei stau in casa). Peste 2 saptamani ma duc in Spania la mama si vreau sa ii spun, pentru ca nu mai suport presiunea psihica, si nu mai suport sa ma ascund si sa mint.Va rog sa ma ajutati! Cum sa ii spun mamei ca eu am mai tinut legatura cu el si ca e baiat serios iar ea sa reactioneze bine si sa ma inteleaga?

P. S. am 17 ani iar tipul 20... iar mama 50(stiu ca varsta ei e importanta si ca e cam"comunista"gandirea ei)

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

Situatia ta este foarte asemanatoare cu a mea. Eu am 16 ani, iar el 19. Ne iubeam foarte mult, insa parintii mei nu erau de acord cu relatia noastra din cauza parintilor lui. Am incercat sa vorbesc cu mama de nenumarate ori, sa ii explic ca el nu are nicio vina, ca e un baiat bun, cuminte, insa nu m-a ascultat. Exact ca si tine, am devenit depresiva si tot ce imi doream era sa mor. Ne-am intalnit pe ascuns, vorbeam pe ascuns, minteam mai mult ca niciodata. Eram pur si simplu terminata psihic, nu mai suportam sa indur atatea. Trebuia sa gasesc neaparat o solutie la problema mea... Si intr-un final al gasit-o happy.
A fost atat de simplu...si eu am indurat atatea, m-am chinuit atat de multstraight face.
Pur si simplu am scris pe o foaie tot ce aveam pe suflet, tot ce ma deranja, tot ceea ce m-a facut sa sufar timp de mai mult de jumatate de an. Am descris chinul prin care a trebuit sa trec atata timp...
Rezultatul? Ai mei au fost foarte impresionati, s-au simtit foarte vinovati pentru raul pe care mi l-au facut. Se pare ca ei nu au inteles ca eu chiar il iubesc, ca sufar pentru ca nu ne putem vedea. Nu imi vine sa cred ca acum pot vorbi cu mama despre el, ii pot spune tot, ii pot cere sfaturi, ma pot vedea cu prieten meu cand doresc eu.
Mi-a fost foarte greu sa ii arat mamei ceea ce am scris, insa dupa s-a rezolvat tot.
Deci, daca tu il iubesti pe acel baiat si vrei sa fii impreuna cu el, urmeaza-mi sfatul neaparat! Nu te gandi ca e jenant, ca poate nu o sa functioneze, nu amana! La mine a functionat, desi vazand inversunarea parintilor mei am inceput sa cred ca nu se poate face nimic.
Mama ta te iubeste, iti vrea doar binele. Nu vrea ca tu sa suferi din cauza unui baiat, vrea doar sa te protejeze. Daca va vedea ca tu suferi acum din cauza ei, e imposibil sa nu fie de acod cu relatia voastra.
Lasa gandurile negre, lucrurile se vor rezolva curand. Iubiti-va mult! happy

| maissner explică (pentru DeeaMarry):

Offf...desi a trecut atata timp,multumesc pentru raspuns. sunt inca cu baiatul respectiv,am incercat atunci faza cu foaia,dar nu a mers. lucrurile sunt la fel de negre,si de atunci pana acum,iti dai seana ca au mai avut loc multe scene de tortura si umilinta (nu fizica) din partea ei. dar de atunci, nu mai mint ii spun mereu adevarul, chiar daca ea crede ca mint, eu stiu ca sunt sincera si ca merg pe calea dreptatii. deci inca odata, multumesc

| DeeaMarry a răspuns (pentru maissner):

Nu ai pentru ce!
Imi pare rau ca mama ta inca nu a inteles.
Daca dupa atata timp ati rezistat in ciuda opunerii ei, inseamna ca pe voi va leaga o iubire adevarata si ca el nu a fost doar "fructul interzis" pentru tine.
Nu pot decat sa te sfatuiesc sa iti asculti inima si sa nu lasi pe nimeni sa decida in locul tau. Acum probabil ai 19 ani, sau urmeaza sa ii implinesti. Esti destul de mare pentru a-ti asuma raspunderea deciziilor tale.
Sper ca prietenul tau a reusit sa isi ia bacul pana la urma. Pentru ca trebuie sa fii constienta ca in ziua de azi e aproape imposibil sa iti gasesti un loc de munca fara sa ai bacul luat (loc de munca de pe urma caruia sa poti si trai). Viata langa el ar fi foarte grea pentru tine.

5 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Pai, hai sa iti spun adevarul, ca sa te linistesti. Niciodata mamei nu ii va placea iubitul tau. Pt ca e normal. Copilul este singura mare grija existentiala a unei mame intregi la cap. De aici au aparut si bancurile cu "soacra" la modul general.
Acum respiiira profund.
Ia-ti cateva clipe in care sa te gandesti la dezamagirile din viata mamei tale, ca sa stii ce nu ar vrea ea sa traiesti tu. Asta, pentru ca nici un parinte nu vrea ca fiica/ fiul sa ii repete greselile, chiar daca e normal sa se intample, ca experienta de viata.
Cel mai greu lucru este sa iti ajuti parintele sa te vada ca pe un adolescent/ tanar/ adult. Tendinta noastra e sa va vedem in scutece si facand primii pasi, chiar daca voi ati depasit de mult momentul. Imi pare rau ca trebuie sa iti comunic asta ca si parinte, dar e adevarat.
Vestea buna e ca dupa faza asta n-o sa mai ai probleme, cu viitorii, zic. Doar ca n-o sa ii placa pe nici unul laughing)))))
Deocamdata, te duci frumos la maica-ta. Ii spui sa isi aleaga o seara in care sa puteti vorbi ca de la tanar la adult, fara persecutii. Ii ceri sa iti spuna cand dar nu accepti "acum", pentru ca va fi sub imboldul instinctului iar tu vrei sa o ajuti sa gandeasca. Va faceti cate o cafea si ii spui. Ca nu iti place sa minti, ca ea te-a invatat sa fii mereu sincera si ca vrei sa fii in continuare prietena cu ea, dar ca varsta ta isi cere dreptul. Ca nu esti o proasta care sa se arunce in asternut cu primul interesat, dar ca iti place sa vorbesti si sa iesi cu tipul asta. Ca desi nu este de o inalta tinuta culturala, ai ce vorbi cu el. Poti sa ii si spui ce pasiuni aveti in comun si exemple de situatii cand a avut grija de tine. Nu uita sa ii spui ca tipul de pregateste sa-si dea bacul, pentru ca altfel nu va trece nici pe sub presul indulgentzei mamei tale!
Si, cu rabdare si fara nervi (orice ar face mama ta trebuie sa fii de otzel, asta clar!) ii explici ca te-ai decis ca tipul merita o sansa. Si ce mai trebuie sa stie mama ta este ca tu "o anunti" si nu "ii ceri voie". Adica de aici incolo trebuie sa se obisnuiasca cu ideea ca tu iti asumi anumite preferinte si greseli de viata.
Cum s-ar zice acum o ajuti sa te vada "mare". O sa planga si o sa se dea cu capul de pereti. Dar nimic nu egaleaza cu glumele deocheate pe care o sa le aveti in cativa ani si o cafea bauta impreuna diminetile.
Spor si bafta... mi-ai facut dor de mama. Numai ca a mea are 7 ani de cand a muit si nu mai pot sa-mi beau cafeaua cu ea. O sun pe fi-mea! Pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat sa-i spui ca v-ati fu.t si aveti relatii sexuale regulate.iar mata stie ca nu e proasta cum o crezi tu.stii ce? capul face, capul trage.deci.mergi dupa capul tau, fiindca nu am decat o specificatie in cazul asta; o are si mama ta; o sa fie vaaai de capul tau.

| NicolaeCotet a răspuns:

1.eu cred ca nu trebuie sa-i spui 2. gandeste-te atenta la trecutul tau cu el daca merita sa mai stai cu el 3. si gandeste-te cine zice ca baiatul e bun de tine si cine nu asta ajuta 4. daca dragostea ta e pura pentru el nimeni nu se poate pune intre voi 2. deci fi atenta la ce ti-am zis o sa te ajute