| anonim_4396 a întrebat:

Am senzatia ca unele persoane sunt mai grele de cap daca nu le spui in mod direct si daca e cazul si,,taios". Spuneti-mi cum sa procedez cu cineva care nu intelege sau nu vrea sa inteleaga? Am un var care ma tot invita la vecernie, liturghie, etc si ii tot dau de inteles ca nu ma intereseaza (suntem ortodocsi, eu nu le pream am cu religia, nu ma prea intereseaza asa incat sa le practic). Daca tot refuz de fiecare data, nu e CLAR ca nu vreau sa merg si nu ma intereseaza? Cred ca pana la urma o sa ma cert cu el, ca de vorba buna si,, diplomatic" nu intelege. Nu stiu, a fi ortodox=a fi mai greu de cap?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Multi au "convingeri", adica atat au fost batuti la cap, pana au fost convinsi.
La unii acaeste convingeri sunt pe baza doctrinelor religioase, la altii pe baza doctrinelor politice, dar si reclamele comerciale permanente din mas-media formeaza asemenea convingeri.
Daca cineva aude in permanenta o melodie, chiar daca nu-i place, dupa un timp se va obisnui cu ea, mai tarziu o va fredona, iar apoi o va cansidera capodopera muzicala.
Asa este si cu cele invatate de mic copil, cei 7 ani de acasa. Mai tarziu e foarte greu sa invete contrariul sau o alternativa.
In cazul tau, cel mai bine e sa-l faci "sa se supere" varul tau de tine. Ii promiti de mai multe ori ca mergi, dar totdeauna vei gasi "ceva urgent" pentru care nu poti. Dupa un timp se va lasa pagubas.

| sabin89 a răspuns:

"Nu stiu, a fi ortodox=a fi mai greu de cap?" - Nu, n-are cum. Mai sus ai spus "suntem ortodocsi...", ori tu nu esti greu de cap. Deci nu poti generaliza.

| Claudiu1905 a răspuns:

Se pare ca e cam greu de cap, ca nu asa se procedeaza, mai intai intri in friendzone, si de acolo te apropii incet incetisor ca sperii vanatul, hm, tineretul din ziua de azi laughing