| CherryLove a întrebat:

caut un sfat pentru o problema de familie. povestea este scurta dar ca sa intelegeti trebuie sa precizez si alte lucruri.
Mama mea este o fire energica si ambitioasa toata viata a muncit si s-a dedicat familie, a lucrat in Italia timp de 4 ani si acum a venit acasa. A ingrijit o batrana si inca de pe atunci in vizite am observat ca mama este lipsita de rabdare si se enerveaza din orice nimic.
Tata este o fire mai pasiva el face ceva numai daca te tii de el si are obiceiul sa bea bere dar nu sa se imbete doar bea si nu e un om violent e mai blajin asa si mai lent in gandire.
Parintii mei se cearta isi reproseaza tot felul - mama in special, tata o lasa sa vorbeasca -, ma deranjeaza sa aud discutiile lor, de cand a venit acasa cum nu-i convine ceva vine si tipa si ordona sa facem ceva. I-am explicat ca nu e nevoie sa se enerveze dar ea cand e calma e intelegatoare si recunoaste ca nu e bine iar cand e nervoasa se supara mai tare si mi zbiara ca ea nu mai poate sa vorbeasca calm pentru ca e cu nervii la pamant. Mama cand a fost in Italia a avut o relatie extraconjugala cu un om dar odata ce a venit acasa a lasat totul in urma, si tata a avut insa el e genul mai secretos si nu spune cu cine, mama crede ca el in continuare se mai vede ocazional cu cealalta femeie si este geloasa si irascibila si il face de 2 bani imediat cum " ii sare siguranta ". Ce pot sa fac sa o ajut, i-am zis ca are pacate grele si trebuie sa se spovedeasca si sa se roage mai mult, ma aproba dar tot asa ramane. Ce sa fac? nu mi place cum a devenit atmosfera in familie, iar mama vine pentru consolare la mine sa ascult eu tot ce nu-i convine, o sfatuiesc cat de bine dar tot ca ea face. Va rog ajutati-ma cu un sfat :[

6 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Sfatul meu e sa mearga la un dr.psiholog. sigur o va asculta, indruma si ii va prescrie si ceva care sa o faca mai calma! Tu inca esti mica din cate vad iar pentru ea ajutorul ar putea veni din partea unei persoane mature! Cati ani au parintii tai? E greu daca nu pot trece peste tot ce s-a intamplat cu voia sau fara voia lor!

| neutrino a răspuns:

Fiecare dintre voi aveti dreptate. Nu ai decat sa razi de ei, poate in asa fel le va veni mintea la cap!

| wolder a răspuns:

E greu pentru tine
explica-le ca nu te priveste relatia lor, tu vrei sa vezi fericire in familie

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Aici cred au influienţat mai mulţi factori, relaţiile lor cu alte persoane, ceea ce a afectat încrederea, apoi despărţirea, etc. De aceea este nevoie de timp şi eforturi pentru a se restabili relaţia. Cred că următoarele informaţii pot fi de folos:
http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/cupluri-parinti/
Cele bune şi multă răbdare.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Incearca sa o intelegi pe mama ta si totusi sfatuieste-o sa mearga la un psiholog, dar spune-i asta intr-un mod frumos ca daca nu va crede ca o consideri nebuna si se va enerva si mai tare.

| AncaaStoica a răspuns:

Parerea mea este sa o intelegi si pe mama ta si sa o ajuti cum poti tu,cu un sfat, cu o mangaiere, pentru ca nu este usor sa lucrezi in alta tara, departe de familie, de copil (copii), si sa-i dai timp sa se reintegreze in sanul familiei. Ii mai poti spune subtil ca trecutul nu trebuie sa ne faca viata un cosmar, trebuie sa ne gandin in viitor.
Bafta! :*