| Roltube a întrebat:

Ce inseamna daca am visat-o pe bunica moarta de 3 ani care imi cerea ajutorul? Se facea ca era in Iad si suferea ingrozitor.
Mentionez ca atunci cand a murit, am dus-o la spital cu masina si nu ma asteptam sa moara. A intrat in stop cardiac si i s-a rupt artera aorta in urma resuscitarii cu defibrilatorul.
In concluzie, nu am apucat sa imi iau ramas bun de la ea sau sa ii spun ca imi pare rau de niste greseli pe care le facusem fata de ea si nici nu am apucat sa ii spun ca o iubesc.
Va rog sa incercati sa nu imi dati explicatii din prisma psihologica, faptul ca subsconstientul imi spune nu stiu ce, nu ma intereseaza asta, stiu si eu ca ma framanta ce am zis mai sus.
M-ar interesa o explicatie mai ezoterica.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| TCosminn a răspuns:

In copilarie, am legat o prietenie cu un baiat care a murit intr-o sambata de 4 Noimebrie, dimineata, cand urma sa vina la mine. Dupa ce l-au inmormantat parintii lui, la scurt timp, eu l-am visat spunandu-mi sa ii transmit mamei lui ca o iubeste. Acum, visurile de felul asta pot fi reale. Bunica ta se poate chinui in iad din mai multe motive. La inmormantari, dupa cum probabil ai observat, inainte de a merge cu mortul la groapa din biserica, se ia acea iertaciune. Adica tu ii ierti totul, cu sinceritate, omului care a murit, pentru ca nu cumva el, la judecata personala, sa fie aflat facandu-ti tie vreun rau pentru care sa nu fi luat iertaciune. De obicei se da de pomana in astfel de cazuri pentru odihna sufletului bunicii tale, se poate face parastas etc. Tu te poti ruga pentru ea. Daca raspunsul meu nu ti-a fost de folos, cauta un preot priceput sau un calugar priceput.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dă-i si tu ceva de pomană.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă prin "explicație ezoterică" înțelegi ceva de genul "bunica ta nu este împăcată pe lumea cealaltă și încearcă să comunice cu tine în vis pentru a rezolva lucrurile rămase nerezolvate", atunci te amăgești singură.

Singura explicație este aia pe care tu o respingi, și anume că visele nu sunt altceva decât forma de exprimare a subconștientului. Nu sunt nici un canal de comunicare cu morții, nici o formă de prevestire a viitorului.

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

In primul rand e un avertisment si al doilea e subconstientul care nu iti da pace pentru ca nu i-ai spus utimele cuvinte

| BeliveinJesus a răspuns:

Ce inseamna daca am visat-o pe bunica moarta de 3 ani care imi cerea ajutorul? Se facea ca era in Iad si suferea ingrozitor.

Se pare ca bunica ta vrea sa te avertizeze pe tine in legatura cu ce ai de facut ca sa nu ajungi si tu acolo. In iad sunt niste chinuri greu de imaginat si cea mai mare lipsa este cea de apa. Sufletele stau in eternitate in chinuri si cu o sete imensa incat ar face orice pentru o picatura de apa.

Da-ti viata in mainile lui Iisus Hristos, intoarce-te cu fata la el si cu spatele la pacate. Roaga-te ca El sa te ierte pentru pacatele tale si nu mai pacatui de nici un fel. Ia Biblia si citeste-o de mai multe ori. Painea este hrana pentru trup dar cuvantul lui Dumnezeu este hrana pentru spirit ceea ce este cel mai important.

Se da o lupta constanta intre bine si rau iar Iisus Hristos nu vrea ca nici un suflet sa piara in iad, dar daca noi nu il cautam pe Iisus Hristos si nu ne intoarcem cu fata la el si cu spatele la pacate nu avem alta optiune decat acel infern care este greu de imaginat.

Intoarce-te la credinta si nu uita ca Iisus Hristos te iubeste indiferent de ce ai facut pana acum.

Uite rugaciunea asta te poate ajuta si dupa ce te intorci cu fata la Iisus hristos si primesti Duhul Sfant nu te mai intoarce la pacat.

Doamne Iisuse Hristoase, vin în fața Ta așa cum sunt. Îmi pare rău pentru păcatele mele, mă pocăiesc de ele, te rog iartă-mă. În numele Tău îi iert pe toți ceilalți pentru ceea ce au făcut împotriva mea.

Renunț la Satana, la spiritele rele și la toate lucrările lor. Mă dăruiesc cu totul Ție Doamne Iisuse Hristoase de acum și pentru totdeauna. Vino în viața și inima mea și ghidează-mă pe calea cea dreaptă. Eu te accept ca Domnul Dumnezeul meu și Mântuitorul meu. Vindecă-mă, schimbă-mă, întărește-mă în trup, suflet și spirit.

Vino, Doamne Iisuse Hristoase, mă spală de păcate cu sângele Tău prețios și mă umple cu Duhul Tău cel Sfânt. Te iubesc, Doamne Iisuse Hristoase. Eu, Te laud, Iisuse Hristoase. Iți Multumesc Doamne Iisuse Hristoase. Merg și voi merge alături de tine în fiecare zi a vieții mele. În momentele cele mai grele ale mele pune mâna Ta pe umărul meu și mă ridică din neputință și mă întărește în credință căci Tu ești Domnul Dumnezeul meu și Mântuitorul meu și viața mea este în mâinile tale. Amin.

Maria, Mamă a durerilor, Regina Păcii, Sfinte Peregrine, toți Îngerii și sfinții, vă rog ajutați-mă să mă ridic când mă impiedic de pietrele ce vrășmașul mi le pune în cale, feriți-mă de întunericul ce vrea să pună stăpânire pe inima mea clipă de clipă și să mă păteze de păcat. Amin.